Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Prenášač nebezpečného vírusu je už aj na Slovensku. Tu si dávaj poriadny pozor

Toto odporúčajú vedci.


Len nedávno sme ťa informovali o prítomnosti nebezpečného vírusu v Európe, ktorý môže ohroziť aj nás na Slovensku – prenášač je totiž už aj tu. Netrvalo to dlho a ukázalo sa, že komár, ktorý tento vírus prenáša, sa usídlil aj u nás, informuje Centrum vedecko-technických informácií SR na svojom portáli Veda na dosah.

Problematickým komárom je Ázijský tigrovaný komár (Aedes albopictus), ktorý sa z Ázie rozšíril do celého sveta najmä prostredníctvom dovozu rôznych komodít, ako sú napríklad pneumatiky. U nás bol tento invazívny druh zaznamenaný ešte v roku 2023 v bratislavskom Ružinove, kde sa mu podarilo prežiť zimu a vytvoriť si lokálnu populáciu.

„Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka. Od našich druhov komárov ho vieme pomerne ľahko rozoznať, pretože je čisto čierny so snehobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a s bielym pásikom na hrudi a hlave,” hovorí RNDr. Viktória Čabanová, PhD. z Biomedicínskeho centra SAV.

Európou sa šíri nebezpečný vírus

Mohlo by ťa zaujímať:

Naprieč Európou sa šíri nebezpečný vírus. V ohrození je taktiež aj Slovensko

Aktuálne prebieha výskum DNA jedincov

Vďaka porovnávaniu jedincov dokážu vedci zistiť aj to, z ktorých krajín sa na Slovensko tento invazívny druh dostal. Bežne prenáša rôzne vírusy vrátane tých exotických, ako sú horúčka dengue, chikungunya, zika či žltá zimnica.

U nás prenáša najmä západonílsky vírus či usutu vírus. Exotické druhy vírusov sa u nás lokálne nešíria. Ľudské nákazy, ktoré tu boli doposiaľ, sú importované. Dôležité je poznamenať, že komáre ako také sú prenášačmi, nie zdrojom nákazy. Ak sa teda niekde aj vyskytne, neznamená to, že hneď šíri ochorenia.

Európou sa šíri nebezpečný vírus
Shutterstock

Je však dôležité predchádzať ich usídleniu a množeniu sa. Najlepším prostredím na zväčšovanie populácie sú rôzne kontajnery či nádoby s malým množstvom vody, ako kvetináče, odkvapy, kanalizácie alebo odpad. Vedci odporúčajú obyvateľom hľadať potenciálne liahniská a odstraňovať ich. Príkladom môže byť zbieranie odpadu či eliminácia skládok.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.