Len nedávno sme ťa informovali o prítomnosti nebezpečného vírusu v Európe, ktorý môže ohroziť aj nás na Slovensku – prenášač je totiž už aj tu. Netrvalo to dlho a ukázalo sa, že komár, ktorý tento vírus prenáša, sa usídlil aj u nás, informuje Centrum vedecko-technických informácií SR na svojom portáli Veda na dosah.
Problematickým komárom je Ázijský tigrovaný komár (Aedes albopictus), ktorý sa z Ázie rozšíril do celého sveta najmä prostredníctvom dovozu rôznych komodít, ako sú napríklad pneumatiky. U nás bol tento invazívny druh zaznamenaný ešte v roku 2023 v bratislavskom Ružinove, kde sa mu podarilo prežiť zimu a vytvoriť si lokálnu populáciu.
„Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka. Od našich druhov komárov ho vieme pomerne ľahko rozoznať, pretože je čisto čierny so snehobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a s bielym pásikom na hrudi a hlave,” hovorí RNDr. Viktória Čabanová, PhD. z Biomedicínskeho centra SAV.
Aktuálne prebieha výskum DNA jedincov
Vďaka porovnávaniu jedincov dokážu vedci zistiť aj to, z ktorých krajín sa na Slovensko tento invazívny druh dostal. Bežne prenáša rôzne vírusy vrátane tých exotických, ako sú horúčka dengue, chikungunya, zika či žltá zimnica.
U nás prenáša najmä západonílsky vírus či usutu vírus. Exotické druhy vírusov sa u nás lokálne nešíria. Ľudské nákazy, ktoré tu boli doposiaľ, sú importované. Dôležité je poznamenať, že komáre ako také sú prenášačmi, nie zdrojom nákazy. Ak sa teda niekde aj vyskytne, neznamená to, že hneď šíri ochorenia.
Je však dôležité predchádzať ich usídleniu a množeniu sa. Najlepším prostredím na zväčšovanie populácie sú rôzne kontajnery či nádoby s malým množstvom vody, ako kvetináče, odkvapy, kanalizácie alebo odpad. Vedci odporúčajú obyvateľom hľadať potenciálne liahniská a odstraňovať ich. Príkladom môže byť zbieranie odpadu či eliminácia skládok.