Kvalitné herecké obsadenie je dôležité, práca s kamerou tiež, no netreba zabúdať na kostýmy. Kostýmy sú ako múka – sama osebe možno nemá veľa chuti, no ak ju zabudneš pridať, na výsledku to pocítiš okamžite. V Hollywoode možno naraziť na mnoho talentovaných kostýmových dizajnérov, no na druhej strane aj takých, ktorí nemajú páru, čo vlastne robia. V dnešnom článku nájdeš oba typy.
Ešte dôležitejšie ako pri akomkoľvek inom žánri sú kostýmy v historických filmoch a seriáloch. Dokážu ich divákovi predať alebo, naopak, úplne pochovať. V dnešnom článku ti ukážeme, že to je skutočne tak.
1. Nesprávne: Malé ženy (2019)
Napriek tomu že ôsma filmová adaptácia rovnomenného románu spisovateľky Louisy May Alcott získala Cenu akadémie za najlepší kostýmový dizajn, historická presnosť v nej akosi pokrivkáva. Okrem do očí bijúcej absencie čepcov, ktoré boli pre viktoriánsku éru typické, sa terčom kritiky stali najmä postavy Beth a Jo. Napríklad to, že Jo nosí pánsku vestu, zatiaľ čo Beth nemá pod šatami krinolínu.

2. Správne: Mulan (2020)
Zatiaľ čo sa film ako taký stretol s rozpačitými ohlasmi, čo sa kostýmov týka, filmovej verzii disneyovskej klasiky Mulan je len ťažko čo vytknúť. Kostýmová dizajnérka Bina Daigeler išla inšpiráciu hľadať priamo do Číny. Počas trojtýždňového výletu navštívila mnoho múzeí, knižníc a rozprávala sa s miestnymi. „Snažila som sa nasať všetky rozdiely medzi jednotlivými dynastiami, no vo výsledku sme pripravovali Disney rozprávku. Nikdy z toho nemal byť dokument,“ hovorí Daigeler v rozhovore pre ComicBook.

3. Nesprávne: Veľký Gatsby (2013)
Príbeh románu Francisa Scotta Fitzgeralda, a teda aj filmu Veľký Gatsby, sa odohráva v 20. rokoch minulého storočia. Podľa kostýmov by to však divák neuhádol. Zatiaľ čo nad mužskými oblekmi sa dá prižmúriť očko, šaty Daisy pôsobili vďaka priľahlému strihu ako päsť na oko. V roku 1922 by pôsobili priam staromódne – trendy boli voľné rovné strihy, ktoré boli pohodlné a ľahko sa v nich tancovalo.

4. Správne: Vojvodkyňa (2008)
Kostýmový dizajnér Michael O’Connor navrhol pre Keiru Knightley, teda v tomto prípade vojvodkyňu z Devonshire, dokopy 30 rôznych modelov. Všetky boli od hlavy až po päty prakticky dokonalé a autenticky odrážali zmeny vo svete módy, ktoré sa v priebehu 18. storočia odohrávali. Preto nie je prekvapením, že si za svoju precíznu prácu odniesol domov Cenu akadémie.

5. Nesprávne: Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek (2007)
Kostyméri pracujúci na historickej dráme o živote kráľovnej Alžbety I. sa výrazne odklonili od reality. Boli si toho však vedomí. Skutočná kráľovná Alžbeta mala v obľube čipku, drahokamy a rôzne výšivky, ktorými si nechávala zdobiť šaty ušité z bledých látok. Tvorcovia sa obávali, že takéto róby by mohli diváka odpútavať od deja príbehu. Od „ozdôbok“ preto upustili a jej extravaganciu pretavili do výrazných farieb.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane