6. Správne: Titanic (1997)
Medzi filmy, ktoré za kostýmový dizajn získali Oscara zaslúžene, jednoznačne spadá aj Titanic. Mladý Leonardo DiCaprio a tragické potápanie obrovského parníka nejedného diváka rozptýlili natoľko, že si ani nevšimol, nakoľko je oblečenie postáv historicky presné. Vrátane kostýmovej návrhárky Deborah Lynn Scott sa na jeho tvorbe podieľalo dokopy 50 ľudí a celková príprava kostýmov im zabrala rok. Výsledok však stál za to.

7. Nesprávne: Kráľova priazeň (2008)
Vo filme o živote Mary Boleynovej bolo niekoľko kostýmových nejasností. Od použitia nesprávneho druhu krinolíny až po samotnú farbu šiat, niektoré detaily skrátka nesedia. Napríklad, charakteristickou farbou postavy Anne sa stala smaragdovozelená, ktorá síce bola za éry Tudorovcov obľúbená. Rozhodne ju však nebolo vídať často. V 19. storočí sa odevy farbili dvomi separátnymi farbami – modrou a žltou, čo nebolo práve najkvalitnejšie. Smaragdovozelené róby preto častejšie ostávali v skrini.

8. Správne: Emma (2020)
Oscarová kostýmová návrhárka Alexandra Byrne nenechávala nič na náhodu, čo sa podpísalo aj na vskutku brilantnom výsledku. Prehrabávala sa v archívoch, dôkladne študovala tamojšie vzory a od látok, ktoré sa v tom období používali, až po farby, ktoré boli toho času populárne, chcela vedieť všetko. Hoci priznala, že pastelové farby sú úplne mimo jej komfortnú zónu, na strieborných plátnach to poznať nebolo.

9. Nesprávne: Bridgerton (2020)
Odmysliac si veľmi zreteľnú absenciu prírodných materiálov a hojné využitie polyesteru ako v odevoch, tak aj parochniach, seriál Bridgerton má stále veľa múch. Kostýmy sú inšpirované regentským Anglickom… a tam to končí.
Podľa kostýmovej návrhárky Ellen Mirojnick je to, čo môžeme v seriáli vidieť, interpretácia tamojšej módy zmiešanej s novodobými prvkami. Ako príklad použila ženy z rodiny Featheringtoncov, ktoré často vídame v hravých sýtych farbách a kvetovaných vzoroch. Teda niečom, čo bolo omnoho populárnejšie v roku 2020 ako v 19. storočí.

10. Správne: Gentleman Jack (2019)
Dej historicko-dramatického seriálu Gentleman Jack sa odohráva v 30. rokov 19. storočia v Yorkshire. A kostýmy tomu jednoznačne zodpovedajú. Je zjavné, že tvorcovia si dali náramne záležať na detailoch – dokonca aj takých drobných, ktoré by bežný divák pokojne prehliadol. Počínajúc gombíkmi na nohaviciach, končiac niekde pri ručne prešívaných otvoroch na korzetoch. Každá nitka, každé vlákno, každá použitá látka má svoj dôvod a je presne tam, kde patrí.
