Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Shutterstock

Prepitné či bozky na privítanie. Bežné veci, ktoré v ľudia v zahraničí vnímajú úplne inak

Niektoré kultúry sú veľmi odlišné.

Ten, kto často cestuje po svete, vie, že niektoré kultúry sa od seba veľmi odlišujú. Niečo, čo je v jednej krajine alebo štáte bežné, sa v inej považuje za neslušné gesto alebo prejav nevychovanosti.

Napríklad, na Slovensku je objatie chlapec vs. dievča považované za normálnu vec, v Španielsku a iných krajinách sa na to pozerajú odlišne. A niekde sa rozdávanie prepitného berie za povinnosť, zatiaľ čo v iných kútoch sveta je to urážka. Toto sú veci, ktoré môžu byť v rôznych kútoch sveta vnímané odlišným spôsobom:

Tringelt

• V Amerike sa už automaticky očakáva, že budeš k obsluhe veľkorysý, pracovník by sa v prípade, že nedostane žiadny tringelt do vačku, mohol cítiť ponížený alebo dotknutý.

• V mnohých európskych krajinách sa k objednávke automaticky pripočíta tringelt a plus sa ešte očakáva ďalší. Napríklad v Chorvátsku z toho mnohé reštaurácie automaticky vyvodia, že si nebol s jedlom či obsluhou spokojný.

• Človek by si myslel, že dávanie prepitného sa všade hodnotí veľmi pozitívne, no opak je pravdou. V niektorých krajinách, ako napríklad v Južnej Kórei, Číne alebo Japonsku, to nie je bežné, či to dokonca možno považovať za urážku pracovníka, a mali by ste sa tomu vyhnúť.

• Niektoré z týchto krajín to obchádzajú zavedením poplatku za servis pred vykonaním práce, aby sa to nepovažovalo za priamy odraz výkonu pracovníkov. Čiže, ak peniažky navyše, tak ešte predtým, ako vás obslúžia.

• V krajinách Oceánie, ako je Austrália, Nový Zéland a Samoa, sa tringelty zvyčajne neočakávajú a nevyžadujú.

Shutterstock

Zdieľanie stola v reštaurácii

• Na Západe sa považuje sedenie pri stole s voľnými sedadlami, keď je za stolom celá rodina, automaticky za neslušné, a hoci existujú reštaurácie, ktoré majú spoločné stoly, stále sa to považuje za narušenie súkromia.

• V Japonsku je však umiestňovanie neznámych ľudí za jeden stôl bežnou praxou.

Shutterstock
Český profil zbiera bizarné správy od zákazníčok, ktoré nepoznajú základy slušnosti

Odporúčame prečítať:

Český profil zbiera bizarné správy od zákazníčok, ktoré nepoznajú základy slušnosti

Bozkávanie na líce

• V Latinskej Amerike je bozkávanie na líce bežný pozdrav dvoch žien alebo príslušníkov opačného pohlavia, no nikdy nie dvoch mužov. Podobné je to aj u nás na Slovensku. S tým, aby sa dvaja kamoši zvítali pobozkaním na tvár, sa teda nestretávame príliš často.

• V niektorých krajinách Blízkeho východu alebo severnej Afriky je to však úplne inak. V krajinách, ako je Izrael a Egypt, je bozkávanie mužského kamaráta klasickým pozdravom, naopak, ak by sa na verejnosti bozkávali muž a žena, považovalo by sa to za veľmi nevhodné alebo dokonca aj nezákonné. No, samozrejme, existujú určité výnimky, ako napríklad Libanon a Tunisko. Tam sa pusa na líce medzi mužom a ženou pokladá za priateľské gesto.

• V krajinách južnej Európy je bežný pozdrav medzi priateľmi. To, či existuje rozlišovanie podľa pohlavia, závisí od krajiny. Niekde, ako napríklad v južnom Taliansku, budú bozkávať kamarátov z Talianska a Francúzska, niekde je to prípustné, iba ak sú členmi jednej rodiny.

• Všeobecne sa v krajinách východnej Ázie bozkávanie na verejnosti považuje za nevhodné. Niektoré výnimky, pri ktorých je bežné bozkávanie tváre, zahŕňajú Filipíny, Východný Timor a časti Indonézie.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť