Materská firma sociálnej siete Facebook prepustila 11-tisíc zamestnancov. Dôvodom boli klesajúce príjmy a tiež širšie problémy technologického odvetvia. Krok prišiel len týždeň po rozsiahlom prepúšťaní v Twitteri, ktoré ohlásil jeho nový majiteľ Elon Musk. Prepúšťali pritom aj ďalšie technologické spoločnosti, ktoré počas pandémie rýchlo naberali ľudí.
Meta, podobne ako ďalšie spoločnosti vlastniace sociálne médiá, zaznamenala finančný rast počas pandemických lockdownov, keď bolo viac ľudí doma a trávili čas pri telefónoch a počítačoch. Keď sa lockdowny skončili, rast príjmov začal ochabovať. K problémom spoločnosti Meta podľa agentúry AP prispelo spomalenie ekonomiky i pochmúrny výhľad pre online reklamu, ktorá bola dosiaľ najväčším zdrojom jej príjmov.
Reakcia prepustených zamestnancov
Nikto by sa nepotešil, keby ho zo dňa na deň vyhodili z jeho práce. Nadšených z toho nebolo ani 11-tisíc prepustených zamestnancov. Veľa z nich sa rozhodlo, že sa podelí o svoje pocity a príbehy. Zverejňujú ich na sociálnych sieťach pod hashtagom #metalayoffs.
Jeden z bývalých zamestnancov píše: „Necítim nič iné než lásku, bol to zážitok na celý život. Ďakujem empatickým manažérom, spolupracujúcim kolegom a oddaným ľuďom v mojich tímoch, ktorí sa so mnou nadšene vydali vpred na tejto ceste.“ Ďalšia žena sa vyjadrila: „Dnes ráno som zistila, že ma prepustili zo spoločnosti Meta. Pevne verím, že všetko sa deje z nejakého dôvodu.“
„Meta verbuje najbystrejšie talenty a je určite našou stratou, že ich musíme nechať ísť. Čo ma skutočne udivuje, je, že napriek skúške, ktorou prechádzajú naši dotknutí „Metamates“, zostali naďalej pozitívni a nezverejnili nič negatívne. Iba ocenili, ako im Meta pomohla v ich kariére,“ stručne a výstižne zhrnul celú situáciu zamestnanec, ktorý výpoveď nedostal.
Aj takéto príbehy prináša život: „Na Facebooku máme tradíciu „visačkového“ príspevku, keď niekto odíde z firmy. Bohužiaľ, dnes je deň pre moju visačku, keďže ma ovplyvnilo prepúšťanie spoločnosti Meta.“