Na čo sme ako Slováci najviac hrdí? Na naše hory? Hokejové mužstvo? Pravdepodobne ale ide o jedlo, alebo teda o slovenskú kuchyňu. Tradičné chute, ktoré sa nám okamžite spájajú s našimi predkami. Recepty prenášajúce sa z generácie na generáciu sa postupne stali neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry a identity. Ktokoľvek si pri zmienke dvoch slov slovenská kuchyňa predstaví bryndzu, kyslú kapustu, zemiakové cesto a mnoho knedlí a halušiek. Ako uvádza web Startitup, prestížny zahraničný portál Taste Atlas vybral 10 najlepších jedál z našich končín.
Musel to byť tvrdý boj, keďže všetky jedlá majú svoju ikonickú kvalitu. Gastronomický portál sa ale špecializuje na mapovanie chutí z celého sveta. Pravdepodobne sa dá uznať, že už má dosť sofistikovaný a vyberavý jazýček. V zozname sa objavili jedlá, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej kuchyne a pozná ich takmer každý. Slovenská kuchyňa zas neobsahuje až tak veľa rozličných jedál. Je dosť možné, že každý občan Slovenska už jedol aspoň polovicu z nich.
Rebríček obsahuje jedlá, ktoré reprezentujú to najlepšie z našej gastronómie. Nechýbajú tu bryndzové halušky, kapustnica, zemiakové placky a lokše. Víťaz tohto rebríčka ťa pravdepodobne prekvapí.
10. Parenica
Čo by mohlo byť tradičnejšie než parenica? Základom tohto lahodného slovenského pokrmu je pasterizované ovčie mlieko, ktoré sa môže miešať s kravským, no ovčie musí tvoriť aspoň polovicu surovín. Originálna chuť aj vzhľad vznikajú netradičným procesom spracovania, od krájania syra na pásy cez sparenie horúcou vodou až po ručné tvarovanie do špirálového závinu.
Parenicu sa dá nájsť údenú aj neúdenú. Každý podľa vlastnej chuti. V minulosti sa parenica vyrábala hlavne na salašoch, no od polovice 20. storočia sa začala produkovať aj priemyselne. Od tých čias je tradičnou súčasťou mnohých domácností a slovenská kuchyňa je jej domovom.
9. Parené buchty
Korene parených buchiet pochádzajú z rakúskej a nemeckej kuchyne, kde sa pripravujú z kysnutého cesta a varia na pare. Nejde teda o čisto slovenský recept, Slováci si však buchty veľmi rýchlo obľúbili a stali sa nezameniteľnou súčasťou slovenskej kuchyne. V minulosti to boli hlavne robotníci a roľníci, ktorí buchty pojedali, avšak dnes sú používané ako hlavné jedlo alebo sladký dezert pre každého. Lekvár, tvaroh, mak, dá sa do nich dať hocičo a vždy chutia fantasticky.
8. Kapustnica
Kapusta bola v minulosti jednou z najlepších a najdôležitejších surovín, ktoré pomáhali ľuďom prežiť zimu. Prečo? Bola jednoducho dostupná a dlho vydržala. Najznámejším výrobkom z kapusty je pravdepodobne kapustnica, ktorá sa pôvodne pripravovala najmä na dedinách. Postupne sa ale dostala do obehu mestského života, a hľa, máme ju na stole každé Vianoce.
V jednoduchšej a základnej podobe neobsahuje mäso, avšak vianočné sviatky sa nezaobídu bez klobásky alebo údeného mäsa a húb. V niektorých oblastiach do nej prilievajú aj víno alebo rovno slivovicu. Prečo? Predsa aby lepšie zahriala!
7. Halušky
Už sa dostávame do absolútnych klasík. Halušky sa radia medzi tradičné jedlá, ktoré sa dajú nájsť v obrovskom množstve rôznych podôb po celom Slovensku. Podobne ako pri buchtách išlo v minulosti o výsadu roľníkov a pastierov, ktorí používali zemiaky ako základnú surovinu.
Niektoré recepty zemiaky ale vynechávajú a vytvárajú halušky len z múky, vody a soli, vďaka čomu sú halušky ľahšie. Halušky sa dajú podávať s hocičím. Bryndza, kapusta, tvaroh, mak a ďalšie. Podávajú sa aj k perkeltu a gulášu.
6. Guláš
Guláš, ktorého názov pochádza zo slova „gulya“ označujúceho stádo dobytka, si v minulosti varili uhorskí pastieri počas práce na pastvinách. Táto maďarská špecialita dnes patrí medzi obľúbené jedlá v krajinách bývalého Rakúsko-Uhorska. Medzi tie patrí aj Slovensko, a hádam netreba hovoriť, ako guláš vyzerá, máš ho pravdepodobne priamo pred očami, keď toto čítaš.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane