5. Šišky
Šišky sa prvýkrát objavili už v stredovekej Európe a postupne si našli cestu aj do Uhorska a Rakúsko-Uhorska. Slovensko si šišky prevzalo ako tradičný dezert, ktorý sa pripravuje počas fašiangov. Najčastejšie ich môžeme nájsť podávané s lekvárom a posypané cukrom. Moderní maškrtníci si ale dovolia aj poliať ich netradičnou polevou alebo čokoládou. V minulosti sa pokladali za symbol bohatstva a hojnosti.
4. Lokše
Ako si slovenská kuchyňa prevzala lokše? Domácnosti ich používali ako lacnú náhradu za chlieb. Ľahko dostupné a skladovateľné zemiaky tvorili základ cesta a príprava nie je vôbec zložitá. Takto vzniklo ideálne jedlo na každodenné použitie. Jestvuje slaná aj sladká verzia. Sladká sa podáva s makom alebo lekvárom a slaná zas ako príloha k husaciemu mäsu.
3. Bryndzové halušky
Bryndzové halušky sú pokladané za slovenské národné jedlo. Na stoly Slovákov sa ale dostali podstatne neskoro. Bohatá vrstva ich pojedala už od 17. storočia, no tá chudobná s nimi začala až v 19. storočí. Bryndza bola vtedy relatívne drahá, avšak priemyselná výroba jej dovolila vstúpiť medzi všetky vrstvy. Pôvod bryndze sa datuje až do 15. storočia, keď vznikla medzi Valachmi, pastiermi oviec rumunského a rusínskeho pôvodu.
Slovensko sa okrem iných udalostí spojených s bryndzou môže chváliť aj majstrovstvami vo varení a jedení bryndzových halušiek, kde niektorí súťažiaci dokážu zjesť „nabitú“ porciu za menej než minútu.
2. Zemiakové placky
Zemiakové placky sú taktiež veľká klasika. Do Európy sa zemiaky dostali v 16. storočí a na Slovensku sa začali pestovať v 18. storočí. V horských oblastiach sa okamžite stali viac než dôležitou súčasťou jedálnička. Znova to boli práve roľníci, ktorí používali zemiaky na prípravu placiek. Slováci tieto placky jedia hlavne v slanej verzii, avšak v Európe jestvuje aj sladká verzia. Boli to práve zemiakové placky, ktoré sa nedávno umiestnili na prestížnom prvom mieste medzi európskymi pochutinami.
1. Ovčí salašnícky údený syr
A kto je víťaz? Predsa ovčí salašnícky údený syr. Mnohých tento výber môže prekvapiť, avšak portál Tasteatlas svoj výber zdatne odôvodnil. Slovenská kuchyňa sa za tento pokrm nemá dôvod hanbiť žiadnym spôsobom. Podľa rebríčka sa slovenský údený ovčí syr umiestnil na 12. mieste medzi najlepšími ovčími syrmi v Európe. Predbehli ho najmä syry z Talianska, Grécka a Portugalska.
Tento ovčí syr má bohatú históriu, keďže sa vyrába už od starovekých civilizácií. Do karpatskej oblasti sa jeho výroba dostala v stredoveku vďaka Valachom. V porovnaní s kravským syrom obsahuje ovčí syr viac vápnika, vitamínu D a prospešných tukov.