Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Prezidenta Slovenskej republiky bude možné voliť aj poštou zo zahraničia, navrhuje rezort vnútra

Podávanie žiadosti o voľbu poštou zo zahraničia by sa malo zjednodušiť cez aplikáciu, ktorú bude spravovať Ministerstvo vnútra SR.


Prezidenta Slovenskej republiky bude možné voliť aj poštou zo zahraničia. Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave návrhu novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú rezort vnútra predložil do pripomienkového konania.

V súčasnosti je pritom možné voliť slovenského prezidenta len na území Slovenska osobne vo volebných miestnostiach. Slovenskí občania žijúci v zahraničí, ktorí majú záujem zúčastniť sa volieb prezidenta SR, tak musia pricestovať na Slovensko. Samotný návrh na novelizáciu volebného zákona by malo ministerstvo predložiť na pripomienkovanie v júli tohto roka.

Pexels

Pripravovanou novelou zákona by sa mal vytvoriť informačný systém pre voľbu poštou. Podávanie žiadosti o voľbu poštou zo zahraničia by sa malo zjednodušiť cez aplikáciu, ktorú bude spravovať Ministerstvo vnútra SR. Voličovi sa tak dá možnosť zadaním dvoch osobných údajov identifikovať sa v aplikácii a podať žiadosť. Štát mu okrem toho ponúkne informáciu o stave vybavovania žiadosti, ako aj o konečnom doručení návratnej obálky s hlasovacím lístkom. Voľba poštou sa podľa rezortu vnútra sústredí na jedno miesto a obce budú odbremenené od prijímania žiadostí a odosielania zásielok do zahraničia.

Novelou zákona sa tiež umožní vyhlásiť voľby prezidenta tak, aby sa druhé kolo voľby prezidenta konalo v rovnaký deň s voľbami do Európskeho parlamentu. „V súvislosti s týmto návrhom je potrebné zmeniť v Ústave Slovenskej republiky lehoty viažuce sa na voľbu prezidenta SR,“ dodalo ministerstvo vnútra.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť