Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Prezidentka Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

Cenu získal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Prezidentka SR Zuzana Čaputová dostala Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej. Ocenenie jej bolo udelené za neúnavnú snahu o ochranu a presadzovanie demokracie.

Spolu so slovenskou hlavou štátu sú laureátkami aj moldavská prezidentka Maia Sandu a litovská premiérka Ingrida Simonyte. Cenu získal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ocenený bol za odvahu ukrajinského ľudu, ktorý pod prezidentovým vedením bráni demokraciu. Cenu udeľuje Americký Národný demokratický inštitút. Na galavečere sa prezidentka Čaputová osobne nezúčastnila. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

TASR

Čaputová je presvedčená, že je potrebné odstraňovať nedostatky demokracie, ktorých sme si vedomí, no nie samotnú demokraciu. „Tlak, pod ktorý sa demokracia dostáva na Slovensku, v Európe aj v USA, ma znepokojuje. Demokracia trpí, keď ju neobraňujeme. O čo viac sa o ňu staráme, o to je silnejšia. Ukazuje sa preto, že misia Madeleine Albrightovej sa ešte ani zďaleka neskončila, a tak vnímam aj toto ocenenie. Najlepší spôsob, ako si Madeleine Albrightovú zapamätať, je zachovať jej odkaz a dokončiť spoločne to, čo začala,“ uviedla vo svojom ďakovnom videopríhovore.

Prezident Národného demokratického inštitútu Derek Mitchell nepovažuje za náhodné, že tri európske líderky, ktoré aj v časoch výziev stoja za demokraciou, sú medzi prvými laureátkami ceny pomenovanej po bývalej americkej ministerke zahraničných vecí.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť