Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Prezidentka: Pre Slovákov a Čechov je 21. august 1968 tragickým dátumom

Inváziu vojsk Varšavskej zmluvy si odrazu nepripomíname ako historickú udalosť, ktorá definitívne patrí do minulosti, ale ako znovu aktuálnu a ožívajúcu hrozbu, uviedla v príhovore prezidentka.


Traja slovenskí najvyšší ústavní činitelia si dnes pripomenuli 54. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Na Šafárikovom námestí v Bratislave položila veniec i prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v krátkom príhovore pripomenula, že 21. august 1968 je pre Slovákov a Čechov tragickým dátumom.

„Výročie tragického dátumu získalo tento rok obzvlášť trpkú príchuť vďaka vojne u nášho východného suseda. Inváziu vojsk Varšavskej zmluvy si odrazu nepripomíname ako historickú udalosť, ktorá definitívne patrí do minulosti, ale ako znovu aktuálnu a ožívajúcu hrozbu. Opäť zomierajú nevinní ľudia iba preto, že si slobodne vybrali svoju budúcnosť,“ povedala v príhovore prezidentka.

V súvislosti so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste roku 1968 povedala, že „náš sen o slobode v zárodku udupali a prevalcovali sovietske tanky“. Išlo o najväčšiu ozbrojenú akciu v Európe od konca druhej svetovej vojny. Zúčastnilo sa na nej vyše pol milióna vojakov.

Profimedia

„Zahľaďme sa znovu na dramatické zábery z augusta 1968 a vzdajme úctu obetiam invázie. Spomeňme si na zabitých, zranených, prenasledovaných či väznených. Snahu o politický a občiansky odpor účinne rozložila komunistická moc kolaborujúca s Moskvou. Začal sa proces normalizácie, ktorá nebola ničím iným, než pomstou za rok 1968 a zúčtovaním s protagonistami obrodného hnutia,“ uviedla ďalej Zuzana Čaputová, podľa ktorej len v rokoch 1968 a 1969 odišlo z Československa do emigrácie 70-tisíc občanov.

„Prichádzali sme o to najcennejšie – o ľudský potenciál. Táto rana sa doteraz celkom nezacelila. Doteraz medzi nami rezonuje množstvo príbehov ľudí, ktorých totalitný systém zlomil, vyhnal, pripravil o budúcnosť,“ pripomenula prezidentka.

Sny generácie z Augusta´68 sa podľa Zuzany Čaputovej naplnili až v Novembri´89 a v ďalších rokoch, počas ktorých našu vlasť opustili sovietske vojská a stali sme sa súčasťou demokratického medzinárodného spoločenstva, ktoré pomáha napadnutej Ukrajine.

„Ohroziť nás môže ale naša vlastná strata viery v slobodu a demokraciu, teda v hodnoty, po ktorých túžili naši rodičia a starí rodičia pred päťdesiatimi štyrmi rokmi. Čelíme masívnej propagande, šíreniu lží, nenávisti,“ povedala v závere prezidentka, podľa ktorej sme teraz vystavení snahe o rozdelenie na nepriateľské a nekomunikujúce tábory. „Osud však máme vo svojich rukách. Máme možnosť i povinnosť konať tak, aby sme už viac nezažili drámu z augusta 1968,“ zakončila svoj prejav Zuzana Čaputová.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť