Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.3.2023
sk
Emanuel
cz
Emanuel

Prezidentka: Tvrdenia ministra financií sú manipulatívne a nepravdivé

Podanie prorodinného balíčka na ÚS prezidentka avizovala už pred prelomením jej veta poslancami.


Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje tvrdenia Igora Matoviča, že je proti rodinám, za manipulatívne a nepravdivé, uviedol pre agentúru SITA jej hovorca Martin Strižinec. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) včera ostro skritizoval prezidentku na sociálnej sieti, pretože sa obrátila na Ústavný súd SR (ÚS) v súvislosti so schváleným balíčkom prorodinných opatrení. Ako minister uviedol na sociálnej sieti, „nenávisť voči nemu prezidentku metá natoľko, že v pohode obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov“.

Podanie prorodinného balíčka na ÚS prezidentka avizovala už pred prelomením jej veta poslancami Národnej rady SR. „Podala som návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti,“ konštatovala prezidentka. Tvrdí, že nie je proti pomoci rodinám, ale robí to preto, lebo chce, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc, ktorú si môžeme dovoliť, a o ktorej sa rozhodne legitímnym spôsobom so zapojením všetkých, ktorí ju budú musieť nakoniec vo svojich rozpočtoch zaplatiť.

Profimedia

Hlava štátu okrem procesných výhrad v podaní uvádza aj hmotnoprávne výhrady a Ústavný súd SR zároveň žiada o pozastavenie účinnosti zákona v prípade, ak nerozhodne do 1. januára 2023. Je presvedčená, že prijatý balíček je protiústavný z troch dôvodov. Celý zákon bol podľa nej prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. „Som presvedčená, že inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade použitý v rozpore s Ústavou SR, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie,“ vysvetľuje Zuzana Čaputová. Podľa nej je potrebné, aby Ústavný súd SR raz a navždy urobil v tejto téme jasno.

Igor Matovič vo svojom zverejnenom statuse nesúhlasí s argumentami prezidentky. „Do krvi bojovať proti pomoci rodinám v takto ťažkej dobe môže len človek, pre ktorého sú rodiny len čísla. A ja sa hanbím, že máme takú prezidentku. Vážne by som chcel vidieť ten uprený pohľad pani prezidentky do očí slobodnej matky s dvoma školopovinnými deťmi, ktorej chce prezidentka doslova ukradnúť 3 121 eur navyše ročne z rodinného rozpočtu,“ napísal minister financií.

Podľa ministra prezidentka v podaní prorodinného balíčka na Ústavný súd SR (ÚS) tvrdí aj také „skvosty“, že sa on ako minister verejne priznal, že chcel “zamedziť diskusii a umlčať kritikov a oponentov” rodinného balíčka. „Strašné. Klamať z prezidentského paláca rovno ÚS, to chce iný pocit bohorovnosti. Nuž, nenávisť je zlý radca a tentokrát na ňu doplácajú nevinné rodiny. My, čo nám na pomoci rodinám záleží, dúfajme, že ústavný súd rodiny podrží, napriek prevelikej protisnahe pani prezidentky,“ uzavrel Matovič.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje