Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Pri Malženiciach chcú ťažiť zemný plyn, mohol by znížiť závislosť od dovozu

Navrhované vrty by mali potvrdiť existenciu predpokladaných akumulácii plynu v objeme približne 500 miliónov metrov kubických.


Tri prieskumné vrty a testovaciu jednotku na spracovanie horľavého zemného plynu plánujú v katastri obce Malženice v okrese Trnava zriadiť spoločnosti Nafta a Vermilion Slovakia Exploration. V prvej etape, ktorá má trvať od roku 2023 do roku 2026, si podľa zverejneného investičného zámeru chcú overiť zásoby zemného plynu v ložisku. V druhej etape má skúška plynule prejsť do ťažby v maximálnom objeme do 500 000 metrov kubických zemného plynu denne. Predpokladaná výška investície je zhruba 17 miliónov eur.

Navrhované vrty by podľa zverejneného investičného zámeru mali potvrdiť existenciu predpokladaných akumulácii plynu v objeme približne 500 miliónov metrov kubických. Z dokumentu ďalej vyplýva, že tri vrty budú umiestnené mimo zastavanej časti obce Malženice. Najbližší má byť asi 250 metrov od zastavanej časti, najvzdialenejší 1,4 kilometra. Areál testovacej jednotky, ktorého súčasťou bude ďalší z troch vrtov, bude od obytnej zóny asi 950 metrov. Plyn z nej by sa po úprave dostal do distribučnej siete. V súvislosti s ťažbou plynu v Malženiciach sa ráta so vznikom 12 pracovných miest.

Shutterstock

Ťažba zemného plynu priamo na Slovensku by mohla znížiť závislosť na jeho dovoze zo zahraničia. „Z vlastných geologických zásob horľavého zemného plynu cieleným prieskumom a realizáciou prieskumných vrtov je možné v budúcnosti zvýšiť objemy domácej ťažby plynu až do 10 % ročnej spotreby. Ťažbou zemného plynu z ložiska na území SR sa prispeje k zníženiu závislosti od dovozu plynu z Ruskej federácie,“ píše sa v zámere, ktorý bol vypracovaný podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Toto konštatovanie ráta aj s využívaním ďalších ložísk zemného plynu v iných častiach Slovenska. Ročná spotreba zemného plynu na Slovensku sa pohybuje okolo 5 miliárd metrov kubických ročne.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť