Piatok 12.8.2022
sk
Darina
, Dárius, Dária
cz
Klára
, Clara

Pri nehode v tuneli treba vyhľadať najbližšiu SOS kabínku a kontaktovať operátora, odporúča NDS

Ak sa motorista ocitne v tuneli v čase vzniku požiaru, má použiť hasiaci prístroj z SOS kabínky. Pri väčšom požiari by mal opustiť tunel najbližším únikovým východom.


Aj v slovenských diaľničných tuneloch k ich bezpečnému prejazdu napomáhajú technické inovácie, bezpečnostné prvky, ale najmä ohľaduplné správanie vodičov.

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) ak sa motorista stal priamym účastníkom dopravnej nehody, má vyhľadať najbližšiu SOS kabínku a spojiť sa s operátorom tunela, ten situáciu vyhodnotí a následne mu poskytne ďalšie potrebné informácie. Ak sa vodič ocitne v kolóne, mal by odstaviť vozidlo čo najbližšie k obrubníku a počúvať pokyny z autorádia na frekvencii, či z tunelového rozhlasu. Diaľničiari radia zachovať pokoj, vypnúť motor a čakať na ďalšie pokyny.

Shutterstock

„V prípade, že sa ocitnete v tuneli v čase vzniku požiaru, je nevyhnutné použiť hasiaci prístroj z SOS kabínky. Ak je požiar väčších rozmerov, je potrebné sa vyslobodiť z auta a opustiť tunel najbližším únikovým východom, pričom je nevyhnutné sledovať značenia na stenách tunela,“ odporúča motoristom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. „Aj v tomto prípade je potrebné odstaviť vozidlo čo najbližšie k obrubníku, vypnúť motor, nechať kľúče v zapaľovaní a opustiť tunel najbližším únikovým východom sledujúc značenia na stenách tunela,“ upozornila.

SOS kabínky sú podľa NDS od seba vzdialené maximálne 150 metrov a okrem prostriedku na spojenie s operátorom obsahujú aj dva hasiace prístroje. Vzdialenosť medzi núdzovými zálivmi je najviac 750 metrov, v tuneloch s dĺžkou do 1 500 metrov je aspoň jeden, ktorý sa nachádza približne v strede tunela.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť