Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Pri tvorbe hudby sa netreba báť experimentovať a robiť chyby, hovorí slovenská DJ-ka Neraev

Kristína nedávno vyhrala cenu Radiohead Awards v kategórii najlepšia elektronická nahrávka.


Neraev, vlastným menom Kristína Rypáková, je slovenská DJ-ka a speváčka. Nedávno sa zviditeľnila skvelým albumom Who’s Irene?, za ktorý získala ocenenie Radiohead Awards v kategórii najlepšia elektronická nahrávka.

Je to dosť dobrý dôvod na to, aby každý hudobný fanúšik venoval pozornosť tvorbe tejto talentovanej umelkyne. Neraev nám v rozhovore porozprávala o svojej hudobnej ceste, prezradila nám, kto ju inšpiruje, a načrtla svoje plány do budúcna.

Ako vznikol tvoj pseudonym? Ako sa má čítať?

Pseudonym vznikol s mojou bývalou kolegyňou, s ktorou sme pôvodne mali tvoriť DJ-ské duo. Najprv to malo byť iba Nerev, ale chcela som nejako to slovo ozvláštniť, čím som si možno aj zavarila, lebo už viackrát sa mi stalo, že som mala meno napísané nesprávne. Číta sa to tak, ako sa každému podarí. Nejako veľmi si na to nepotrpím.

Neraev, vlastným menom Kristína Rypáková, je slovenská DJ-ka a speváčka, ktorá sa zviditeľnila úspešnou nahrávkou Who's Irene?
lousyauber
Môžeš nám v stručnosti opísať svoje hudobné aktivity? Akú hudbu tvoríš, ktorí umelci sú pre teba najväčšou inšpiráciou?

Momentálne mám rozpracované dva hudobné projekty – jeden je Neraev, kde tvorím elektronickú hudbu, a koncom minulého roka je to aj kapela, ktorá zatiaľ nemá oficiálny názov, len pár pracovných. Zatiaľ máme hotové dva songy, ktoré by sme chceli postupne začať vydávať na jeseň.

Inšpirácie je veľmi veľa, v poslednej dobe ma veľmi zaujal najnovší album Jamesa Blaka, ku ktorému som sa dostala trochu neskôr, a nové EP od Fvlcrvma.

Aká je tvoja najstaršia spomienka v živote spojená s hudbou?

Najstaršia spomienka je asi, keď mi môj ocino ako dieťaťu spieval a hrával na gitare Bláznovu ukolébavku.

Kedy si sa hudbe začala venovať serióznejšie?

Prvú kapelu som mala v pätnástich – fungovali sme dokopy asi 5 rokov, mali sme aj zopár koncertov a asi 10 comebackov, lebo vždy niekto odišiel, vystriedali sa členovia, niekto sa vrátil. Neskôr som sa k hudbe vrátila sólovo, keď som mala asi 24, a pokračujem v projekte Neraev dodnes.

Neraev, vlastným menom Kristína Rypáková, je slovenská DJ-ka a speváčka, ktorá sa zviditeľnila úspešnou nahrávkou Who's Irene?
Neraev
Nie tak dávno si sa mohla tešiť z víťazstva tvojej nahrávky Who’s Irene? na Radiohead Awards v kategórii najlepšia elektronická nahrávka. Ako táto nahrávka vznikala a čo považuješ za tajomstvo jej úspechu?

Táto nahrávka vznikala veľmi postupne, pri každej skladbe som sa naučila niečo nové, skúšala nové veci, čo sedí a čo sa k sebe hodí a čo zároveň nie, a je to aj počuť pri ich rôznorodosti. Nie som si istá, čo mohlo byť tajomstvo jej úspechu, ale mám z tejto výhry obrovskú radosť.

Akú výbavu a nástroje používaš pri tvorbe hudby?

Používam program Logic Pro, synthy a midi klávesy.

Myslíš si, že je náročné začať tvoriť vlastnú hudbu? Čo by si poradila ľuďom, ktorí by sa radi pustili do produkcie elektronickej hudby?

Je aj nie je – ja som napríklad zozačiatku nevedela absolútne, čo robím (ani teraz občas ešte neviem), ale určite to treba podľa mňa vyskúšať. Je veľa programov, kde sa dá tvoriť, človek si len musí nájsť ten, ktorý mu najviac sadne, a potom sa postupne v ňom zdokonaľovať a skúšať. Ja skúšam doteraz.

Neraev, vlastným menom Kristína Rypáková, je slovenská DJ-ka a speváčka, ktorá sa zviditeľnila úspešnou nahrávkou Who's Irene?
Neraev
Kto v tvojom živote ťa toho naučil o hudbe najviac? Máš niekoho, koho považuješ za svojho hudobného mentora?

V hudbe ma najviac naučil Blame Your Genes, ktorý mi skladby mixuje a je jeden z najtalentovanejších ľudí, ktorých poznám. Vždy, ak si nie som istá, tak ma jemne nasmeruje a poradí, aj keď nie vždy si poradiť dám. Vraj mám vlastnú hlavu.

Ktorých mladých slovenských hudobníkov sa oplatí sledovať?

Za mňa je to určite projekt Ovarius a napríklad Kub0, mladý producent, ktorého tvorba mi je veľmi blízka. Napadá mi ešte Kodiki, ktorého mám tiež veľmi rada.

Aké sú tvoje hudobné plány do najbližšej budúcnosti? Na čom momentálne pracuješ?

Momentálne pracujem na druhom štúdiovom albume, ktorého release je plánovaný začiatkom budúceho roka. Zároveň končím s prípravou live vystúpenia, ktoré bude hotové už toto leto.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.