Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Slovenské vlaky sa od decembra dočkajú zrýchlenia. Toto sú najzásadnejšie zmeny

ZSSK plánuje v roku 2023 odjazdiť viac ako 37 mil. vlakokilometrov a vypraviť 644-tisíc vlakov.


Pri tvorbe nového grafikonu vlakovej dopravy, ktorý bude platný od 11. decembra, bol najmä pri diaľkových trasách kľúčový čas. Ako ďalej informuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), zrýchlenia sa dočkajú IC vlaky, pričom tieto spojenia ponúknu v smere Košice – Bratislava oproti novým vlakom Expres v priemere o 49 minút rýchlejšie spojenie.

„Napríklad vlak IC 44 Košice – Viedeň, ktorý prepája východ Slovenska s Rakúskom, bude rýchlejší po Bratislavu o 12 minút, čím dosiahne najrýchlejšie pravidelné spojenie západu s východom Slovenska v histórii IC vlakov. Trasu Košice – Bratislava zvládne za 4 hodiny a 31 minút,“ uvádza ZSSK. Priemerný jazdný čas všetkých IC vlakov na trase Bratislava – Košice a späť je dnes 4 hodiny a 51 minút, po novom to budú 4 hodiny a 42 minút.

Cestujúci ušetria čas vďaka IC vlakom aj na trase Žilina – Bratislava či Bratislava – Prešov. K zrýchleniu pritom príde najmä pre zrušenie niektorých zastavení. V Košiciach, Kysaku, Poprade, Žiline a v Bratislave bude stáť každé IC, niektoré budú zastavovať aj v Trnave a Spišskej Novej Vsi. Od znovuobnovenia prevádzky všetkých IC vlakov, pritom narástol denný priemerný počet prepravených cestujúcich. Kým v máji tohto roku to bolo 1 622 cestujúcich, v októbri 1 924 cestujúcich.

Slovenské vlaky sa od decembra dočkajú zrýchlenia. Toto sú najzásadnejšie zmeny
TASR

„Kým pred pandémiou sme v mesiaci október prepravovali cca 70 000 cestujúcich, situáciu v rokoch 2020 a 2021 zásadne ovplyvnil koronavírus. V tomto roku sa však čísla postupne vracajú do starých koľají, pričom v októbri 2022 sme prepravili už takmer 60 000 cestujúcich. Oproti predpandemickému roku 2019 to však je ešte stále o 17 % menej,“ uvádza ďalej k aktuálnej situácii ZSSK.

Čo sa týka roku 2023, ten bude z pohľadu najazdených vlakokilometrov za posledné roky rekordný. ZSSK totiž plánuje odjazdiť viac ako 37 mil. vlakokilometrov a vypraviť 644-tisíc vlakov. Oproti roku 2014 ide o takmer 25 % nárast pri počte vypravených vlakov a asi 21 % nárast v počte vlakokilometrov. Viac vlakov bude jazdiť najmä na linke Ex 6xx Bratislava – Košice, v okolí hlavného mesta Bratislava a krajských miest Trnava, Žilina, Košice a Prešov.

Železničná spoločnosť Slovensko zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Jej stopercentným akcionárom je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá. Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť