Protiklady sa priťahujú. Možno si sa ocitol v priateľstve s extrovertom alebo introvertom, a ty si jeho protipól. On má rád pozornosť, ty pokoj. Alebo je to u vás opačne a ty holduješ zábave, rád si užívaš každý okamih obklopený spoločnosťou, zatiaľ čo tvoj kamarát preferuje chillovanie pri filmoch a jeho najobľúbenejší zvuk je božské ticho.
Na prvý pohľad by vás nikto netipoval za kamošov, pretože ste rozdielnejší ako Sheldon a Penny. No napriek tomu si rozumiete a máte pocit, že ten druhý je presne tá vaša chýbajúca časť, vďaka ktorej ste kompletní. Veď aj Carrie potrebovala svoju Samanthu…
Toto sú situácie, ktoré ukazujú, že priateľstvo medzi introvertom a extrovertom skutočne funguje, a dôvody, prečo je tomu tak.
1) Pri extrovertovi sa introvert cíti v spoločnosti bezpečnejšie. Pretože vie, že na párty ho jeho kamoš, keďže kecá od úsvitu do mrku, bez problémov zachráni z každého nežiadaného small talku. Taktiež, keď bude treba niečo objednať či rezervovať, bude tu vždy kamoš extrovert, ktorý to za teba spraví rád, keďže ty máš z telefonátov a komunikácie s cudzími ľuďmi priam panický strach.
2) Naučíte sa robiť kompromisy. Zábavný víkend si každý predstavujete inak, no viete už robiť ústupky. Zatiaľ čo tvoj kamoš introvert chce celý víkend sedieť doma pri filmoch a víne, ty by si sa rád išiel baviť von medzi ľudí. Dokážete však svoje plány zladiť tak, že sú obe strany maximálne spokojné.
3) Introvert sa bojí veľkého množstva ľudí a verejných vystúpení, extrovert sa desí toho, že ostane sám. Obavy či úzkosť vám teda spôsobujú úplne odlišné veci. Naučili ste sa však chápať jeden druhého a podať si pomocnú ruku.
4) Aj extrovert si niekedy potrebuje oddýchnuť od ľudí. A jeho introvertný kamoš mu to rád umožní. Spoločenskí ľudia často priťahujú svoje okolie a majú veľa rovnako komunikatívnych známych. No život prináša situácie, keď si potrebujeme, skrátka, od každého oddýchnuť.
5) Štúdie dokazujú, že introverti dokážu tráviť čas osamote omnoho pestrejšie ako extroverti, zatiaľ čo extroverti sa v živote cítia byť celkovo šťastnejší a je u nich menšie riziko vzniku depresií. Obaja ste z iného cesta a možno práve preto vám to tak funguje. Zapadáte do seba dokonale ako puzzle.
6) Máte to rozdelené. Napríklad, keď si vyberáte dovolenku, extrovert vymýšľa, ako sa zabavíte, zatiaľ čo introvert rieši, kde budete bývať a akým letom poletíte. Ak si situácia vyžaduje rozvahu a pokoj, do čela nastúpi introvert. Spoločenskejší a zábavnejší jedinec z vašej dvojice slúži skôr „na zábavu“, zatiaľ čo ten tichší a umiernenejší sa zhostí fádnejších a serióznejších vecí.
7) Otázku: „Kto tam všetko bude?“ kladiete každý s iným úmyslom. Zatiaľ čo extrovert sa teší na to, koho na danej akcii spozná, introvert je strachom celý bez seba, že tej spoločnosti bude až priveľa.
8) Každý z vás má iné techniky balenia, tak si pomáhate. Tomu s podrezaným jazykom to ide lepšie v hovorenej reči, hĺbavý introvert hviezdi v písomnej komunikácii. Teda, keď si ty ako tichší jedinec chcel zbaliť nejakú dievčinu a nevedel si, ako na to, poradil ti tvoj komunikatívny kamoš. Ty si mu naopak helfol s romantickými sms-kami.
9) Extrovert je skvelý v rozprávaní, introvert pri počúvaní, a aj svojho kamaráta už naučil, že zmysluplná konverzácia je oveľa lepšia ako hodinové táranie.
10) Introvert má často problém prejaviť svoje emócie. No tvoj extrovert už vie „čo a ako“, aby sa mu otvoril. Pretože nie je pravda, že introverti nepotrebujú kamarátov, skôr si iba dôkladnejšie vyberajú.
11) Niekedy sa vám roly obrátia a vtedy to je trochu divné. Občas aj extrovert nemá svoj deň a introvert by sa chcel zabaviť. Stáva sa to zriedka, no z každého pravidla existujú výnimky.