Filmov a seriálov zo Stredozeme nie je nikdy dosť! Pre tých, ktorí (podobne ako my) razia toto presvedčenie, si štúdio Warner Bros. pripravilo lákavú novinku v podobe fantasy animáku Pán prsteňov: Vojna Rohirov.
Zrežíroval ho Kendži Kamijama a v slovenských kinách si ho budeš môcť pozrieť od 12. decembra. V tomto článku sme pre teba zhrnuli niekoľko zaujímavostí zo zákulisia celého projektu.
1. Príbeh je súčasťou filmovej adaptácie Pána prsteňov od Petera Jacksona
Animák Vojna Rohirov sa odohráva v rovnako univerze ako filmová adaptácia Pána prsteňov a Hobita od Petera Jacksona. Napokon, sám Peter Jackson sa na ňom podieľal ako výkonný producent.
Okrem neho na film dohliadala ako producentka aj Philippa Boyens, ktorá sa podieľala na scenári k Pánovi prsteňov aj Hobitovi.
2. Vo filme sa objavia postavy z pôvodnej trilógie
Hoci v centre príbehu budú nové postavy, v menších úlohách sa môžeme tešiť aj na niekoľko starých známych. Konkrétne ide o Éowyn, opäť v podaní Mirandy Otto, ktorá celý príbeh rozpráva, a Sarumana. Tomu opäť prepožičal hlas Christopher Lee, tentokrát však tvorcovia využili archívnu nahrávku, keďže herec v roku 2015 zomrel.
3. O réžiu sa postaral skúsený tvorca
Film režíroval Kendži Kamijama, ktorý má za sebou bohatú kariéru spojenú s anime filmami a seriálmi. Natočil niekoľko filmov zo série Ghost in the Shell: The Laughing Man, Solid State Society a Individual Eleven. Podieľal sa aj na seriáloch Blade Runner: Black Lotus, Ultraman či seriálovej adaptácii Ghost in the Shell s podtitulom SAC_2045.
Kamijama je podľa vlastných slov veľkým fanúšikom trilógie Pán prsteňov od Petera Jacksona, ako aj knižnej predlohy J. R. R. Tolkiena. Jeho cieľom teda bolo natočiť film, ktorý bude verne zachytávať ducha filmov aj kníh.
4. Inšpirácia Tolkienovými dodatkami
Produkčná spoločnosť New Line Cinema, ktorú vlastní štúdio Warner Bros., má zakúpené práva na knižnú trilógiu Pán prsteňov a tiež Hobita. To znamená, že tvorcovia sa môžu oprieť len o informácie, ktoré sa nachádzajú v týchto knihách.
J. R. R. Tolkien však v závere Návratu kráľa zanechal podrobné dodatky, v ktorých popísal históriu a kultúru rôznych národov Stredozeme. Práve z nich filmári čerpali a rozhodli sa zamerať pozornosť najmä na postavu Héry, dcéry kráľa Helma. Tá síce v dodatkoch nie je pomenovaná, tvorcovia sa však rozhodli jej úlohu rozšíriť.
5. Prečo práve tento príbeh?
Filmári sa teda mohli oprieť o Tolkienove dodatky a sfilmovať prakticky čokoľvek, čo v nich spisovateľ spomenul. Prečo sa rozhodli práve pre príbeh o vzniku Helmovej rokliny? Producentka Philippa Boyens prezradila, že ju na príbehu lákala hlavne jeho okrajovosť.
„Nie je to o Prsteni, nie je to o Temnom pánovi. Odohráva sa to na periférii hlavného príbehu,“ povedala. Práve to ale tvorcom umožnilo skúmať témy cti, pomsty či rodinných väzieb a vytvoriť komplexné postavy a vzťahy medzi nimi.
6. Šiesty animovaný film na motívy Tolkienovho diela
Pán prsteňov: Vojna Rohirov je už šiestou animovanou adaptáciou diela J. R. R. Tolkiena. V roku 1966 narýchlo vznikol už krátkometrážny film The Hobbit (ale len z toho dôvodu, aby neprepadli práva), nasledoval Hobit z roku 1977.
Potom tu máme celovečerák Pán prsteňov z roku 1978, ktorý ale pokrýva dej prvých dvoch kníh, a Návrat kráľa z roku 1980. V roku 1991 uzrela svetlo sveta sovietska adaptácia Hobita, ale len v podobe nedokončeného torza.
7. Producentka Philippa Boyens láka na epickú a komplexnú rolu Helma
Jedným z hlavných hrdinov Vojny Rohirov je gondorský kráľ Helm Hammerhand. Hlas mu prepožičal Brian Cox a podľa Philippy Boyens sa môžeme tešiť na poriadne prepracovanú postavu. Popísala ho ako kráľa, ktorý je ochotný brániť svoj ľud, nechýba mu odvaha, ale aj má aj slabosti.
Film sa hlbšie ponorí do neľahkých volieb, ktoré bude musieť urobiť. „A tiež do chýb, ktorých sa dopustil,“ dodala Boyens. „A potom je tu otázka uznania týchto chýb. Bolo tu vôbec uznanie toho, že sa mýlil?“ Zároveň ho charakterizovala ako „skutočnú manifestáciu kráľa-ochrancu“.
8. Kde tvorcovia čerpali inšpiráciu?
Keďže je film natočený v štýle anime, ktoré má svoje korene v Japonsku, asi neprekvapí, že práve z podobne ladených diel čerpali tvorcovia inšpiráciu. Philippa Boyens zmienila ako jeden z kľúčových vplyvov filmy Hajaa Mijazakiho.
Ten sa preslávil takými hitmi ako Cesta do fantázie, Princezná Mononoke či Môj sused Totoro. Okrem toho bola cenným inšpiračným zdrojom aj tvorba klasika Akiru Kurosawu, známeho peckami ako Rašómon, Sedem samurajov či Krvavý trón.
9. Čo na filme chvália kritici?
K dispozícii už máme aj niekoľko recenzií, ktoré film prevažne chvália. Pochválili animáciu, príbeh, bojové scény aj dobre napísané postavy. Ocenili aj vernosť duchu predlohy. „Film je natočený nesmierne presvedčivo a žiadny skutočný fanúšik Pána prsteňov sa na to nebude sťažovať,“ napísal Rodrigo Perez.
10. Vojna Rohirov vyrozpráva príbeh Helmovej rokliny
Príbeh sa odohráva 183 rokov pred udalosťami Pána prsteňov a sleduje odvážneho kráľa Rohanu Helma Hammerhanda. Ten sa snaží ochrániť kráľovstvo a jeho obyvateľov pred nájazdmi nepriateľa Wulfa a jeho armád.
Wulf je odhodlaný pomstiť smrť svojho otca a Helm sa pred ním musí stiahnuť do starej pevnosti Hornburg. Je však odhodlaný zvíťaziť. Pomôcť mu v tom však bude musieť aj jeho dcéra Héra.
Postavám hlasy v pôvodnom znení prepožičali Brian Cox, Gaia Wise, Miranda Otto, Shaun Dooley, Luke Pasqualino, Lorraine Ashbourne a Janine Duvitski. Na režisérskej stoličke sedel Kendži Kamijama. Začujeme ale aj hlas Mirandy Otto alias Éowyn, ktorá celý príbeh rozpráva. Prečo si ju tvorcovia vybrali?
„Jej hlas je známy,“ uviedla Philippa Boyens. „Pokiaľ ide o zdrojový materiál, je dosť fragmentárny. Na rôznych miestach sú kúsky odkazov… takže sa ústna tradícia zdala byť správnou voľbou. Ústna tradícia jej rozprávania a odovzdávania príbehu ďalej.“
Pán prsteňov: Vojna Rohirov vstúpi do slovenských kín 12. decembra.