Už v týchto dňoch si budeme môcť v kinách pozrieť temný triler Vrana. Film Ruperta Sandersa je adaptáciou rovnomenného komiksu Jamesa O’Barra, ktorý už jedno stvárnenie na konte má. V roku 1994 vznikol film v réžii Alexa Proyasa v hlavnej úlohe s Brandonom Leem.
Ten sa následne rozrástol aj o ďalšie samostatné sequely. V tomto článku si povieme niečo viac o komiksovej predlohe, ale aj o celej sérii a pripomenieme si, aké bolo jej prijatie u kritikov a divákov.
Komiks, ktorý vznikol z tragédie
Autor komiksu James O’Barr sa narodil v roku 1960 a nemal ľahký život. Vychovávali ho rôzni pestúni, on sám bol uzavretý a nekomunikatívny a nemal veľa priateľov. Keď vo svojich šestnástich rokoch stretol Beverly, jeho život sa zmenil.
Obaja sa do seba okamžite zamilovali a trávili spolu všetok čas s tým, že keď skončia strednú školu, vezmú sa. K tomu ale nikdy nedošlo. Beverly totiž tragicky zahynula pod kolesami auta, ktoré šoféroval opitý vodič.
O’Barr prepadol silným depresiám a cítil sa v živote stratený. Narastal v ňom vnútorný hnev a on si uvedomil, že tieto pocity musí nejakým spôsobom ventilovať. Začal teda pracovať na projekte, z ktorého sa stala Vrana.
Aj filmovú adaptáciu poznačila tragédia
V ňom sledujeme príbeh Erica Dravena a jeho snúbenice Shelly (O’Barr ju nakreslil a napísal presne podľa Beverly). Tí žijú spokojným životom a chystajú svadbu, lenže potom Shelly zavraždí skupina kriminálnikov. Zastrelia aj Erica, ale tajomná vrana prinesie jeho dušu späť medzi živých. A on je rozhodnutý sa pomstiť.
Komiks oplýva pôsobivou goticko-hororovou atmosférou, nechýbajú mu však ani poetickejšie pasáže. O’Barr nemal v pláne ho vydávať, ako neskôr uviedol, nakreslil ho pre seba ako formu art-terapie.
Napokon však o Vranu prejavil záujem vydavateľ a následne ju skutočne vydal. Komiks sa stal hitom a umožnil O’Barrovi venovať sa vlastnej tvorbe na plný úväzok. Časom príbeh zaujal aj Hollywood, hoci prvé pokusy o sfilmovanie sa O’Barrovi nepáčili.
Neskôr spomínal, ako ho rozosmialo, ako mu jeden z producentov navrhol, že by si hlavnú rolu mohol zahrať Michael Jackson. Tvrdil, že prvá verzia scenára sa od predlohy veľmi líšila. „V jeden moment som si hovoril, tak načo ste kupovali práva, keď to vlastne chcete celé zmeniť? Prečo si nevymyslíte niečo vlastné? Prečo vás ten komiks zaujímal, ak z neho nič neostane?“ vravel.
Potom sa však projektu chopili režisér Alex Proyas a herec Brandon Lee. Obaja boli komiksom nadšení a rozhodli sa zachovať jeho atmosféru aj základný príbeh (ktorý trochu rozšírili). O’Barr bol so scenárom spokojný a začalo sa nakrúcať.
Ani filmovú verziu príbehu ale neobišla tragédia. Pri nakrúcaní zahynul Brandon Lee. Počas jednej scény, kde naňho mieria pištoľou, zbraň vystrelila. Uviazol v nej totiž ostrý náboj, ktorý Leeho zasiahol. Herec neskôr zraneniam podľahol.
Alex Proyas sa napriek tomu rozhodol film dokončiť za pomoci dablérov a špeciálnych efektov. Snímka je venovaná Leemu a jeho snúbenici Elize Hutton. V neskorších vydaniach komiksu pridal O’Barr venovanie práve Brandonovi: „S láskou pre Brandona. Budeš nám veľmi chýbať.“
Vrana (1994)
Vrana v réžii Alexa Proyasa si odbila premiéru v roku 1994. Eric Draven (Brandon Lee) a jeho snúbenica Shelly Webster (Sofia Shinas) sú zavraždení skupinou sadistických zločincov. O rok neskôr ale tajomná vrana privedie Erica späť k životu, aby na vrahoch vykonal krvavú pomstu.
Snímka sa mohla pochváliť fantastickou temnou atmosférou gotického Detroitu, výbornými hercami na čele s Brandonom Leem a tiež skvelým záporákom v podaní Michaela Wincotta. Tragická smrť Leeho potom filmu dodala úplne ďalší rozmer.
Vrana slávila kritický aj finančný úspech. Rozpočet bol 23 miliónov dolárov, tržby napokon dosiahli 94 miliónov. Dnes je snímka považovaná za kultové dielo a má množstvo fanúšikov. Úspech Vrany sa producenti rozhodli využiť a natočili niekoľko samostatných sequelov.
Vrana 2: Mesto anjelov (1996)
Druhý diel Vrana 2: Mesto anjelov režíroval Tim Pope a do kín zamieril v roku 1996. Hlavným hrdinom príbehu je Ashe Corvin (Vincent Perez), ktorý sa spolu so svojím malým synom stane svedkom brutálnej rituálnej vraždy gangu psychopatov.
Vrana však jeho dušu oživí a Ashe je rozhodnutý sa pomstiť a zároveň zachrániť Sarah (Mia Kirshner), ktorá má byť ďalšou obeťou neľútostného gangu.
Príbeh predstavil úplne nové postavy s výnimkou Sarah, s ktorou sme sa zoznámili v prvom diele. Popov film ale nedopadol príliš dobre. Snímka sa snažila replikovať pochmúrnu atmosféru originálu, ale neúspešne.
Chýbala jej osudovosť, emocionálna sila aj štýl. Výsledkom tak bola skôr nechcene smiešna variácia na prvý diel. Film si odniesol zdrvujúce recenzie a nedarilo sa mu ani po stránke tržieb. Tie sa zastavili na 25,3 milióna. Rozpočet bol pritom približne 13 miliónov dolárov. Snímka tiež znamenala stopku pre Tima Popa, ktorý odvtedy už žiadny film nenakrútil.
Značka však bola stále dostatočne silná na to, aby to producenti skúsili znova. Tretí diel ale zamieril rovno na videotrh.
Vrana 3 (2000)
Vrana 3 vznikla pod režisérskou taktovkou Bharata Nalluriho. Hlavným hrdinom je tentokrát Alex Corvis (Eric Mabius), ktorý je nespravodlivo odsúdený za vraždu svojej priateľky. Po troch rokoch od jeho popravy na elektrickom kresle sa za pomoci mystickej vrany opäť vracia na tento svet a vyráža na cestu za pomstou.
Príbehovo nám tretí diel nepriniesol v podstate nič nové a kritické prijatie bolo opäť negatívne. Faktom ale je, že oproti druhému dielu ide predsa len o posun dobrým smerom.
Temná atmosféra funguje lepšie a film obsahuje aj niekoľko v dobrom nepríjemných scén. Stále však ide prinajlepšom o priemer, ktorý sa pôvodnej Vrane nemôže rovnať v žiadnom ohľade.
Vrana 4: Pekelný kňaz (2005)
Tretiemu dielu sa zrejme na videotrhu neviedlo úplne márne, keďže o päť rokov neskôr vznikol nadlho posledný film série. Snímku Vrana 4: Pekelný kňaz natočil Lance Mungia.
V centre príbehu je mladý Jimmy Cuerva (Edward Furlong), ktorého spolu s jeho priateľkou zavraždia členovia satanistického motorkárskeho gangu.
Jimmy sa však za pomoci vrany vracia späť medzi živých a chce sa pomstiť. A okrem toho aj zabrániť lídrovi gangu Lucovi Crashovi (David Boreanaz) stať sa nesmrteľným démonom.
Kým tretí diel znamenal aspoň mierne zlepšenie, štvorka už bola totálnym pádom do béčkového bahna. Film nedokázal ponúknuť nič nové či zaujímavé, mal príšerné herecké výkony a patetické dialógy.
Odniesol si zrejme najhoršie recenzie z celej série, Lance Mungia odvtedy už nič nenatočil a zdalo sa, že séria Vrana je definitívne mŕtva. Čo bola zrejme pravda, pretože producenti sa rozhodli vrátiť ku koreňom a natočiť novú adaptáciu komiksu. Cesta k nej ale bola tŕnitá.
The Crow: Stairway to Heaven (seriál, 1998)
Zmienku si ešte možno zaslúži pokus rozšíriť svet Vrany do sveta seriálov. Seriál The Crow: Stairway to Heaven bol zaujímavý hlavne tým, že sa vrátil k pôvodnému komiksu.
Hlavným hrdinom je tak opäť Eric Draven (Mark Dacascos), ktorého spolu so snúbenicou zavraždí partia psychopatov. Rok po smrti sa ale Eric vracia, je obdarený novými silami a vyráža na cestu pomsty.
Seriál si odniesol vcelku pozitívne recenzie, ale divákov príliš nezaujal. Hoci pôvodne tvorcovia plánovali pokračovať a dokonca natočiť aj televízny film, napokon sa tak nestalo. Keďže sledovanosť klesala, seriál bol napokon zrušený.
Vrana (2024)
Po sérii neúspešných pokusov sa teda filmári rozhodli vrátiť priamo ku komiksovej predlohe. Plány na nakrútenie novej adaptácie siahajú až do roku 2008. Pri projekte sa vystriedalo viacero tvorcov a hercov, ale ani jedna verzia scenára to nedotiahla až na strieborné plátna. O hlavnú rolu mali záujem Channing Tatum, Ryan Gosling či James McAvoy.
Film sa začal výraznejšie hýbať až v roku 2020, keď bolo oznámené, že réžie sa chopí Rupert Sanders. A práve jemu sa podarilo komplikovaný projekt dokončiť. Príbeh sa točí okolo hudobníka Erica Dravena (Bill Skarsgård), ktorého spolu s jeho snúbenicou Shelly (FKA Twigs) zavraždí skupina zločincov.
Ericova duša ale nemôže odpočívať a on sa vráti medzi živých. Je obdarený väčšou silou, regeneráciou a nesmrteľnosťou. A je rozhodnutý krvavo pomstiť smrť svojej lásky.
Vo filme si zahrali aj Danny Huston, Laura Birn, Jordan Bolger, Isabella Wei, Karel Dobrý a Paul A. Maynard. Sanders vyhlásil, že je cieľom bolo vytvoriť „temnú romancu“, ktorej scenár si uctí pamiatku Brandona Leeho. Snímka do našich kín vstúpi 22. augusta.