Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 3.12.2022
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

V tejto rýchlej, uponáhľanej dobe všetko letí a každým dňom vzniká niečo nové. To platí aj vo svete kníh, ktorý produkuje každú chvíľu kopu nových príbehov, nových postáv a myšlienok. No stále sú tu aj príbehy, ktoré si ľudia rozprávali už pred stovkami rokov a ktoré stáli pri zrode tých najstarších civilizácií.

Čitatelia o ne ešte stále javia záujem, a preto vznikajú knihy inšpirované práve týmito príbehmi založenými na starovekej mytológii. My vám v tomto článku predstavíme niekoľko titulov z vydavateľstiev Slovart a Tatran, ktoré sa oplatí prečítať.

Originálne fantasy s prvkami mágie

Nigérijsko-americká autorka Tomi Adeyemi vytvorila fascinujúcu fantasy sériu plnú mágie s názvom Odkaz Orïshe, opierajúcu sa o mytologické príbehy, ktoré sú možno o niečo menej známe, no o to fascinujúcejšie. Námety totiž čerpá z africkej mytológie a kultúry, ktorú prepája s fantasy prvkami, a tým vzniká niečo nové a originálne.

Prvé dve časti tejto série – Deti krvi a kostí a Deti cti a pomsty sa zameriavajú na mladú Zélie, ktorá bojuje za záchranu mágie a za svoj utláčaný ľud. Strhujúce fantasy je nabité akciou a gradujúcim napätím, čo zaujalo aj filmových producentov, a tak sa môžeme v budúcnosti tešiť aj na filmovú adaptáciu tohto príbehu.

Prvé dve časti série Odkaz Orïshe si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Najznámejší príbeh o nekonečnej púti v novom prevedení

Grécka mytológia je jedným z najčastejších prameňov, z ktorých čerpá literatúra, a mnohí autori sa pri písaní inšpirujú práve legendami zo starovekého Grécka.

Valerio Massimo Manfredi, skvelý rozprávač a archeológ, sa rozhodol vyrozprávať príbeh legendárneho Odysea, a to v dvojdielnom románovom cykle plnom lásky, pomsty, hrdinských skutkov, víťazstiev aj prehier. V prvej knihe Odyseus – Prísaha opisuje začiatok dobrodružného príbehu tohto nesmrteľného hrdinu.

Prerozpráva aj niektoré známe staré grécke báje, ako napríklad príbeh o dvanástich Heraklových úlohách alebo o páde mocnej Tróje. Záverečný diel rozprávania o Odyseovi (Odyseus – Návrat) prináša dobrodružnú cestu späť do Odyseovho rodiska. Známe grécke mýty sú doplnené o strhujúce a napínavé zápletky, ktoré sú v pôvodných príbehoch naznačené len stručne.

Sériu Odyseus si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Všetko na jednom mieste

Ak vás zaujímajú aj iné legendy než tie o Odyseovi, Stephen Fry a jeho Mýty sú pre vás ako stvorené. V knihe nájdete množstvo informácií o božstvách, hrdinoch a najznámejších príbehoch, ktoré sú podané s humorom a ľahkosťou typickou pre autorov štýl písania.

Spolu s autorom sledujeme so zatajeným dychom Aténu vystupujúcu z Diovej rozťatej hlavy, s Persefonou schádzame do temných hlbín Hádu, ako na vlastnej koži cítime Prometeov ukrutný trest, ktorý mu Zeus vymeral za dar ohňa ľuďom, a chvejeme sa hrôzou, keď Pandora otvorí džbán plný utrpenia.

Grécki bohovia stelesňujú to najlepšie i najhoršie v nás a prostredníctvom ľahkého, vtipného štýlu Stephena Frya nám rozprávajú svoje príbehy. Kniha Mýty je dôvtipné, humorné a mimoriadne vydarené dielo človeka, ktorý už vyše štyridsať rokov zabáva svojím hereckým aj literárnym umením celý svet.

Knihu Mýty si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Viete, ako vznikol Veľký voz?

Po celé tisícročia ľudia upierajú zrak na nočnú oblohu, obdivujú jagavé hviezdy a snažia sa prísť na to, ako sa tam hore dostali. Vymysleli o tom množstvo príbehov, jeden krajší ako druhý. Okrem známejších príbehov zo severskej alebo gréckej mytológie, ktoré už možno poznáte, nahliadnete v knihe Príbehy hviezd aj do mýtov z Afriky, Ázie, Severnej a Južnej Ameriky, Austrálie a Oceánie.

Dozviete sa, čo sa skrýva za najjasnejšími súhvezdiami nočnej oblohy, a okrem poučných príbehov si vychutnáte aj krásne ilustrácie, ktoré tvoria z tejto knihy skutočný klenot v každej knižnici.

Knihu Príbehy hviezd si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Najsilnejší hrdina trochu inak

O Achillovi, neporaziteľnom bojovníkovi z príbehu o Tróji, počul hádam každý. Táto verzia príbehu je však vyrozprávaná očami Patrokla, vyhosteného princa, ktorý ničím nevynikal a bol presným opakom krásneho a silného Achilla. Vznikne však medzi nimi jedinečné puto a Patroklovi sa podarí spoznať tohto legendárneho hrdinu tak, ako sa to nepodarilo nikomu inému.

Spev o Achillovi je živé, dojímavé a nápadité podanie známeho eposu o trójskej vojne. Madeline Millerová nám krásnym lyrickým jazykom spojeným so zmyslom pre dramatickosť rozpráva tragický ľúbostný príbeh odohrávajúci sa na pozadí neľútostného boja medzi bohmi a kráľmi, mierom a vojenským uznaním, medzi nesmrteľnou slávou a prostým ľudským citom. Za túto knihu získala mnoho ocenení, najvýznamnejšie z nich je Orange prize for fiction.

Knihu Spev o Achillovi si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Románové spracovanie príbehov o panteóne nordických bohov

Neila Gaimana mnoho ľudí pozná ako autora známeho DC komiksu Sandman, autora knižnej predlohy k legendárnemu filmu Hviezdny prach alebo spisovateľa zameraného na magické fantasy príbehy. Ako fanúšik mytológie sa však rozhodol napísať aj knihu, v ktorej bravúrne spracoval veľké ságy ďalekého severu.

V knihe Severská mytológia verne opisuje panteón hlavných nordických bohov. Gaiman všetky dávne príbehy spracoval do románu, ktorý sa začína zrodom deviatich bájnych svetov, opisuje dobrodružstvá bohov, trpaslíkov i obrov a končí sa súmrakom bohov – zrodom nového času a ľudstva. Severskí bohovia majú v Gaimanovom podaní desivo bojovnú povahu, radi podvádzajú druhých, a aj sa dajú podviesť, ich kroky často vedie čistá vášeň. Vďaka svižnému a vtipnému rozprávačskému štýlu naberajú známe príbehy nový, svieži dych.

Knihu Severská mytológia si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Príbeh o rodinných intrigách a mágii starovekého sveta

Kirké je ďalším románom z pera Madeline Millerovej, v ktorom sa tentoraz zameriava na nižšiu bohyňu a čarodejnicu Kirké. Tú môžete poznať napríklad z príbehov o Odyseovi či iných gréckych hrdinoch, v ktorých však nikdy nehrala hlavnú rolu. V tomto spracovaní nahliadnete do komplikovaných vzťahov jej božskej rodiny, spoznáte dôvod, prečo na seba privolala hnev bohov a čo musela zaplatiť za to, aby získala svoje čarodejné schopnosti.

Je to fascinujúci príbeh plný komplikovaných vzťahov medzi bohmi, hrdinami a ľuďmi, vyrozprávaný očami nesmrteľnej bytosti, ktorá však sníva a trpí rovnako ako smrteľníci.

Knihu Kirké si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Trilógia inšpirovaná slovanskou mytológiou

Ak nechcete po čarovné mytologické príbehy chodiť ďaleko, určite vás zaujme trilógia Ivany Jungovej Legenda o Braslavovi, inšpirovaná slovanskou mytológiou, ktorú uznávali pred stáročiami naši predkovia.

Prvá časť trilógie s názvom Tiene nad Veligradom je oslavou priateľstva, lásky a vernosti. Ocitnete sa na území Veľkej Moravy v druhej polovici 9. storočia, v okolí Veligradu, hradiska obkoleseného rozvetvenou riekou Moravou. Po boku smrteľníkov žijú v príbehu i nadprirodzené postavy, v ktoré verili naši predkovia, čo dodáva príbehu magický a tajuplný ráz.

Rozprávkový príbeh je okorenený akciou a napätím a doplnený skutočnými historickými reáliami. V ďalších pokračovaniach Za hlasom krahulca a Sedem požehnaní sa tento fantazijný príbeh ešte prehlbuje a vťahuje vás hlbšie do sveta starých slovanských božstiev.

Sériu Legenda o Braslavovi si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Veríme, že vás niektorá z týchto kníh zaujala a že si v jej prítomnosti užijete príjemné chvíle.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť