Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Podnikanie je vrtkavá záležitosť, raz si hore, raz si dole. Pokiaľ to neskúsiš na vlastnej koži, neuveríš, čo všetko to obnáša. Jedno je však isté – toľko druhov ľudí nestretneš v žiadnom bare či na festivale. Niekto ťa chce oje*ať a niekto ešte viac.

Ja som sa rozhodol s kreslením začať, pretože som chcel niečo vo svojom živote zmeniť a podarilo sa, len to bola dlhá cesta. Cesta, pri ktorej som sa mnohokrát chcel vzdať. A preto sa chcem podeliť o tragikomické zážitky z tohto štartovacieho obdobia doplnené mojimi ilustráciami.

Odhodlanie

Začiatok zvykne sprevádzať pocit dôvery v seba samého. Ty to dáš! Ty si vyvolený! Celé okolie zrazu stíchne, ty si ako vojak v poli a ideš vpred! Motivačné statusy sú tvojím denným chlebom, viera v seba a pozitívne myslenie je základ. Máš živnosť, si niekým!

ArtCaveManiac / EMEFKA

Prvý posun

Prvý týždeň nič neprišlo a ty smutne pozeráš oblokom a dumáš nad tým, čo urobiť, aby si zbohatol. Druhý týždeň sa našla z tých 37272638 rozposlaných emailov, ktoré i tak šli všetky do spamu, jedna zblúdilá ovca. Dostal si zákazku na 100 €! Začneš na tom hneď robiť a máš to za dve hodiny hotové! Wow! vravíš si. Za dve hodiny mať 100 €? To by som v práci nemal nikdy! Milujem podnikanie!

ArtCaveManiac / EMEFKA

Druhý posun?

Prvý mesiac si zarobil za dve hodiny 100 €, mama ti, našťastie, varí a perie, takže 100 € stačilo aspoň na pokrytie zdravotnej poistky. Tvoj osobný pokrok držíš v hlave stále. Dávka motivačných citátov v tebe koluje od rána každý deň. Ty to dáš!

ArtCaveManiac / EMEFKA

Zmena

Po polroku, keď si dokopy zarobil 400 €, začínaš premýšľať, či to tak má byť. Motivačné citáty tvrdia, že treba myslieť pozitívne. Tak to teda skúsiš ešte raz! Silno sa zamyslíš, ponoríš sa do svojej  mysle a potočíš kohútikom na pozitívne myšlienky.

Vtom ti príde email a zákazka na 1000 €!!!! Ono to funguje! Cítiš sa tak hrdo, že balíš kufre, odchádzaš žiť do podnájmu a ideš na vlastnú päsť.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Úspech

Konečne si dokončil zákazku za 1000 €! Klient ťa síce hnal ako zdutú kozu a chcel to mať za dva dni, ale máš to v kapse. Kámo, dva dni driny, ale máš liter! Vypisuješ faktúru so slzami v očiach z toho, aký si svojou zásluhou úspešný. Posielaš ju klientovi. Si proste pán!

ArtCaveManiac / EMEFKA

Facka

Klient ti dva dni pred splatnosťou volá, či tú sumu nemôžeme upraviť o 100 € menej, pretože práve nie je v dobrej finančnej situácii. Ty pozeráš ako mucha na puk, čo s tým ty vôbec máš? Nakoľko si nováčik a si rád za tento „extrémny peniaz“, klientovi požiadavku odobríš. S pocitom samaritána si sadáš za PC a píšeš ďalšie e-maily.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Facka bosou nohou

Ráno sa budíš na pípnutie telefónu, za ktorým sa skrýva oznam, že sa blíži dátum splatnosti za tvoje služby. Preto ihneď kontroluješ účet a zisťuješ, že klient stále nič neuhradil, a to je faktúra už dva dni po splatnosti!

Kontaktuješ ho, no nezdvíha, píšeš mu a odpíše, že teraz nemá čas a je v zahraničí. Ok, povieš si a píšeš mu, len nech to uhradí. Odpoveď neprichádza. Neprichádza ani po hodine, ani po dvoch. Po troch ho znova „otravuješ“ a získaš info, že dnes to uhradí.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Päsťou rovno do čela

Ľutuješ deň, keď si dostal zákazku na 1000 €, z ktorej máš vlastne dostať 900 €. V momente, keď ti pre neuhradenie faktúry odpoja telefón, vieš, že je zle. Máš šťastie, že aspoň majiteľ bytu je zhovievavý človek. Plačeš…

Vtedy sa to stane! Príde úhrada! Rýchlosťou svetla platíš svoje veci a na konci celého procesu si sadneš na posteľ. Pozeráš zostatok a vieš, že prežiť zo 100 € zvyšok mesiaca bude dosť obtiažna úloha.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Pokračovanie nabudúce


Ako hodnotíš tento článok?

Michal Kozár
Na portále Emefka sa venujem kresleniu komiksových článkov a obrázkov. V kresbách sa snažím vtipným štýlom podať životné situácie, ľudské výrazy, príbehy, či emócie. Mojou hlavnou úlohou je zachytiť dej v čo najjednoduchšej, no zároveň vtipnej forme. Kreativitou dodávam člankom jedinečnosť a výraz.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť