Nesprávna kombinácia liekov môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Aby sa tomuto predišlo, prichádza nová aplikácia od lekárnikov, informuje TASR. Jej cieľom bude ľuďom pomáhať a radiť v tom, ako majú správne kombinovať lieky, aby predišli zbytočným ťažkostiam.
Digitalizácia nechýba ani v zdravotníckom sektore. Dôkazom toho je aj nová aplikácia od Slovenskej lekárnickej komory (SLeK), ktorá má byť osvetovým projektom v oblasti požívania liekov. „Našou snahou je, aby pacienti užívali lieky správne, aby bola bezpečnosť pacienta na prvom mieste a aby sme zvyšovali povedomie o všetkých stránkach farmakoterapie,“ uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ.
Vďaka novej aplikácii budú môcť ako farmaceuti, tak aj samotní pacienti rýchlo vyhodnotiť, či môžu užiť určitú kombináciu liekov, aby sa nestalo, že im spôsobí problémy. Súčasťou aplikácie je vyše pol milióna záznamov, ktoré obsahujú podrobnú charakteristiku toho, ako lieky interagujú, a to dokonca s odkazmi na odbornú literatúru. Skvelým bonusom je, že pri problémoch je možné požiadať o konzultáciu niektorú z lekární, ktoré sú do projektu zapojené.
Nežiaduca interakcia nastáva vtedy, keď účinok lieku ovplyvní iný liek, potravina, nápoj, korenie či výživový doplnok. Riziko týchto interakcií sa zvyšuje s počtom užívaných liekov, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov užívajúcich viac liekov naraz. Pre predstavu, až 16 % týchto interakcií je závažných alebo môže byť fatálnych.
Liekové interakcie však nemusia byť vždy zlé, poukazuje SLeK. Niektoré kombinácie liekov dokážu vzájomne posilniť ich účinky, čo môže byť vo výsledku pre pacienta prospešné. Ide o premyslené kombinácie, ktoré sú vyskúšané, nejde o náhodné reakcie. V prípade, že má pacient predpísanú určitú liečbu, tak je potrebné dodržiavať ju. Viac informácií o projekte nájdeš na stránke interakcieliekov.sk.