Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
V spolupráci s Bontonfilm

Prichádza „skorokomédia“ zo života. 9 zaujímavostí o českej novinke Matka na úteku

Matka na úteku vstúpi do kín už vo štvrtok.


Česká komédia Matka na úteku si premiéru odbije už tento štvrtok. Režijne ju zaštítila Hana Hendrychová a rozpovie nám v nej príbeh Sylvie (Petra Hřebíčková), ktorá má zdanlivo všetko, ale zároveň pociťuje veľký tlak. Až sa v nej časom niečo zlomí a ona zistí, že si potrebuje dať pauzu.

V tomto článku ti prinášame niekoľko zaujímavostí zo zákulisia filmu a veríme, že ťa inšpirujú k návšteve kina.

1. Tvorcovia film označili ako „skorokomédiu zo života“

Hoci je film v propagačných materiáloch označovaný ako komédia, samotní tvorcovia dávajú prednosť výrazu „skorokomédia“. Aj to naznačuje, že film nebude len nenáročnou zábavou, ale bude riešiť aj závažnejšie témy.

„Našou ambíciou bolo, aby si diváci a diváčky po filme mohli povedať: Toto predsa veľmi dobre poznám. Niečo podobné sa stalo aj mne, mojej kamarátke, nášmu spoločnému známemu… Matka na úteku je skorokomédia. Prečo?

Pretože život nie je len o zábave, ale s láskou, priateľstvom a humorom je oveľa krajší,“ vyjadrili sa v spoločnom vyhlásení režisérka Hana Hendrychová, scenáristka Uljana Donátová a producentky Svatka Peschková a Nela Schlaichertová.

filmy, kino program, slovenské kino, Matka na úteku, komédia, český film, filmová novinka, kino premiéra
Bontonfilm SK

2. Autorka knižnej predlohy sa podieľala aj na scenári

Uljana Donátová, ktorá napísala knižnú predlohu, spolupracovala aj na scenári k adaptácii. Spolu s ňou scenár písala aj režisérka Hana Hendrychová.

3. Petra Hřebíčková sa vyjadrila, že film je hlavne o ženskom priateľstve

Petra Hřebíčková, ktorá stvárnila hlavnú rolu, zdôraznila, že film je hlavne o ženskom priateľstve. „Ten film je o ženskom priateľstve. A, samozrejme, o vzťahoch. Moja hrdinka Sylvie je presvedčená, že všetko zvláda. Ale nezvláda.

Našťastie, stretne skvelú ženskú, ktorá ju dokáže povzbudiť a nakopnúť k tomu, aby sa dokázala na chvíľu zastaviť a vidieť život z inej perspektívy. Verím, že dobré priateľstvo a skvelá kamarátka sú často nad všetkých psychológov,“ poznamenala herečka.

filmy, kino program, slovenské kino, Matka na úteku, komédia, český film, filmová novinka, kino premiéra
Bontonfilm SK

4. Pre režisérku ide o druhý celovečerný zárez

Hana Hendrychová debutovala v roku 2019 romantickou drámou Môj príbeh. Tú natočila spolu s Liborom Adamom. Samostatný celovečerný debut pre ňu teda predstavuje až Matka na úteku.

Okrem toho režírovala videoklipy pre Luciu Bílú či kapelu Chinaski a ako scenáristka sa podieľala aj na dokumentárnom seriáli Dětská encyklopedie světa.

5. Tvorcovia lákajú na citlivý film o vážnych veciach

Jaroslav Plesl, ktorý si zahral partnera hlavnej hrdinky Tomáša, uviedol, že hoci film rozpráva o vážnych veciach, robí tak s nadhľadom. Matka na úteku je film o vážnych veciach, ale snažíme sa ich vidieť s humorom,“ povedal. „A preto si myslím, že to je inteligentná, citlivá a pravdivá komédia.“

filmy, kino program, slovenské kino, Matka na úteku, komédia, český film, filmová novinka, kino premiéra
Bontonfilm SK

6. Knižná predloha sa stretla so záujmom čitateľov

Uljana Donátová knižnú predlohu Matka v trapu vydala v roku 2019. Kniha sa stretla so záujmom čitateľov a odniesla si od nich prevažne pozitívne ohlasy. Donátová napísala aj iné úspešné knihy.

Debutovala v roku 2018 románom Taková ženská jako já, jej druhou knihou bola spomínaná Matka v trapu. Nasledovali romány Matka s ručením omezeným a Biograf láska.

7. Petra Hřebíčková svojej postave porozumela aj cez vlastný život

Petra Hřebíčková prezradila, že sa vo svojej hrdinke dosť videla. „Určite je to moja téma, pretože som tiež mamičkou troch detí,“ uviedla. „Mám pocit, že v tomto veku, keď máte malé deti a pracujete, je toho na jedného človeka celkom dosť. Našťastie, mám partnera, ktorý sa o rodinu stará rovnako ako ja – na rozdiel od mojej postavy.“

Dodala tiež, že otázka o tom, čo by žena z pohľadu spoločnosti mala a musela zvládať, stále nemá jasnú odpoveď. „Naše hlasy sú v dnešnej dobe už počuť, ale stále je otázka, kde nájsť hranicu a harmóniu medzi rodinou a prácou.“

filmy, kino program, slovenské kino, Matka na úteku, komédia, český film, filmová novinka, kino premiéra
Bontonfilm SK

8. Film si podľa scenáristky užijú nielen ženy, ale aj muži

Hoci je pravdou, že film v prvom rade mieri na ženské diváčky, neznamená to, že si by si ho nemohli užiť muži. Scenáristka Uljana Donátová sa k tomu vyjadrila nasledovne:

„Vypožičala by som si slová Marka Němca, ktorý vo filme hrá brata Lenky Vlásákovej. V pozvánke na film hovorí: ‚Páni, vždy sa oplatí dozvedieť sa niečo o ženskej duši!’“

9. Matka na úteku ponúkne obraz ženskej životnej krízy. Nezabudne ale ani na humor

Hlavnou hrdinkou Matky na úteku je Sylvie (Petra Hřebíčková), ktorá má na prvý pohľad dokonalý život. Má dobrú prácu, rodinu, manžela, je snaživá a pracovitá. Napriek tomu ale pociťuje, že sa jej život rozpadá pod rukami a najradšej by od všetkého na chvíľu utiekla.

Náhodou sa zoznámi s taxikárkou Annou (Lenka Vlasáková), zdanlivo tvrdou ženou, ktorú nič tak ľahko nerozhádže. Obe ženy k sebe začnú nachádzať cestu a stanú sa kamarátkami. A možno práve pevné priateľstvo je to, čo Sylvii pomôže znovu dať svoj život do poriadku.

Vo vedľajších úlohách sa vo filme objavia aj Jaroslav Plesl, Jana Švandová, Bohumil Klepl, Martin Pechlát, Marek Němec, Elizabeta Maximová, Matyáš Svoboda, Leoš Noha a Anastasia Chocholatá. Trailer potvrdzuje slová tvorcov, ktorí naznačujú, že film bude okrem humoru obsahovať aj vážnejšie momenty.

Označenie „skorokomédia“ sa mu tak evidentne hodí. Celkovo snímka pôsobí ako sympatická oddychovka, ktorá ale bude mať aj určitý presah a v ktorej sa mnoho divákov nájde. Matka na úteku má premiéru stanovenú na 29. februára.

filmy, kino program, slovenské kino, Matka na úteku, komédia, český film, filmová novinka, kino premiéra
Bontonfilm SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.