Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Prichádzajú zahraničné novinky, ktoré potešia všetkých Slovákov. Dočkáme sa lacnejších potravín?

Európska komisia sa rozhodla bojovať proti plytvaniu potravín.


Pri tom, ako idú ceny nahor, nás poteší informácia, že sa možno dočkáme lacnejších potravín. Európska komisia sa rozhodla bojovať proti plytvaniu potravín a navrhla revíziu obchodných noriem, ktoré sa týkajú viacerých potravín. Cieľom je tiež pomôcť spotrebiteľom nakupovať informovanejšie a v záujme zdravia.

Shutterstock

Zdravé potraviny za menej

Návrhom, ktorý by mal zmierniť množstvo potravinového odpadu, je predaj aj „škaredého“ zelovocu. Na regáloch v obchodoch by sa tak mohli objaviť aj potraviny, ktoré majú vzhľadové nedokonalosti, no stále sú vhodné na konzumáciu. K spotrebiteľom by sa tak dostali zdravé potraviny za menší peniaz. Pri predaji by bol maximálny dôraz na bezpečnosť konzumácie.

Tiež by bolo možné predávať produkty poškodené v dôsledku prírodných katastrof a ďalších okolností. Komisia tiež plánuje zvýšiť transparentnosť pre spotrebiteľov, a preto na etikete pribudne informácia o krajine pôvodu. Týka sa to najmä potravín ako med, orechy, sušené ovocie, zrejúce banány, ako aj na orezané, spracované a narezané ovocie a zelenina

Lepší prehľad

Každá ovocná šťava bude musieť obsahovať informáciu „bez cukru“, ak sa jej to bude týkať. Spotrebitelia tak budú mať jednoduchšiu orientáciu v produktoch. Obsah ovocia v džemoch a marmeládach sa zvýši z 350 gramov až na 450, pri vysokokvalitných džemoch až na 550 gramov na kilogram hotového výrobku.

Pojem „marmeláda“, ktorý sa doteraz mohol používať iba na citrusové džemy, sa teraz bude môcť používať pre všetky džemy.

Shutterstock

Kedy sa zmeny dočkáme?

Návrh zákona ešte zatiaľ neprešiel inštitúciami Európskej únie. V najbližších týždňoch sa však k nemu bude môcť vyjadriť aj odborná verejnosť, po čom poputuje novela s pripomienkami Európskemu parlamentu. Proces môže trvať ešte minimálne niekoľko mesiacov


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje