Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Priemerný plat učiteľov je takmer o 600 eur nižší ako priemerná mzda zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa

Platy pritom bývajú označované ako jedna z hlavných príčin nezáujmu o prácu v školstve.


Priemerný základný plat učiteľov na základných a stredných školách je o 576 eur nižší ako priemerná mzda zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa.

Priemerne zarábajú v hrubom 1 206 eur, kým priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov je 1 782 eur. Ak by mali tento rozdiel dobehnúť, musel by sa im plat zvýšiť takmer o 48 percent. Informoval o tom portál Profesia.sk.

Podľa mzdových dát sú vo všetkých štátoch Vyšehradskej štvorky učiteľské platy hlboko pod priemerom platov ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Podobná situácia ako na Slovensku je napríklad aj v Českej republike, rozdiel medzi platmi učiteľov a priemernými mzdami ľudí s univerzitným vzdelaním tu predstavuje viac ako 49 percent.

V Poľsku je tento rozdiel necelých 60 percent a v Maďarsku ide o temer 79 percent. „Medzinárodné dáta odhaľujú, že pedagogické povolanie môže mať v zahraničí aj úplne iné mzdové podmienky. Takéto situácie pritom nemusia byť v krajinách západnej či severnej Európy,“ vysvetľuje portál v tlačovej správe.

učiteľ, plat, Slovensko, školstvo
Pexels

Ako príklad uvádza Chorvátsko, kde je rozdiel medzi priemernými platmi pedagogických zamestnancov a priemernou mzdou vysokoškolsky vzdelaného človeka necelých 11 percent. Nižší rozdiel než na Slovensku je napríklad aj v Slovinsku, ide o 27,5 percenta. „Aktuálna analýza vznikla aj z dôvodu lepšieho povedomia o platových podmienkach pedagógov v medzinárodnom prostredí,“ uvádza portál v tlačovej správe.

Platy pritom bývajú označované ako jedna z hlavných príčin nezáujmu o prácu v školstve. Podľa portálu Edujobs.sk, ktorý sa zameriava na pracovné ponuky v školstve, situácia sa každým rokom zhoršuje. Dopyt po učiteľoch rastie, avšak počet reakcií od uchádzačov klesá.

Vzhľadom na životné náklady je problém s platmi učiteľstva najvýraznejší v Bratislavskom kraji. „Práve v tomto regióne je dnes prítomný najväčší nedostatok ľudí na školách. Dáta portálu Eujobs.sk informujú, že spomedzi 5 849 pedagogických ponúk za rok 2022 bola viac ako polovica v Bratislave a okolí,“ uviedol portál Profesia.sk. Chýbajú najmä pedagógovia 2. stupňa základných škôl.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje