Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Priemerný Slovák v roku 2020 vyprodukoval 433 kilogramov komunálneho odpadu

Je to o 36 percent viac ako pred 10 rokmi.


Priemerný Slovák v roku 2020 vyprodukoval 433 kilogramov komunálneho odpadu. Je to o 36 percent viac ako pred desiatimi rokmi. Slovensko bolo v roku 2020 v rámci Európskej únie deviatou krajinou s najnižšou produkciou komunálneho odpadu na hlavu. Napriek tomu, že triedime viac, prevažná časť odpadu končí na skládkach. Informovala o tom analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská v tlačovej správe.

Slováci v roku 2020 podľa najnovších údajov Eurostatu vytvorili o 2,9 percenta viac komunálneho odpadu ako v roku 2019. „Ďalšou zlou správou je, že takmer 50 percent odpadu z domácností naďalej končí na skládkach, čo je ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi. Miera recyklácie bola vykázaná na úrovni 42 percent. Iba približne osem percent komunálneho odpadu sa vlani zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu,“ uviedla Sadovská.

Shutterstock

Najväčšími producentmi komunálneho odpadu v Európskej únii (EÚ) sú Dáni a Luxemburčania s 845 a 790 kilogramov odpadu na osobu. V prípade Cypru, Nemecka a Malty bola v roku 2020 dosiahnutá tvorba komunálneho odpadu v rozpätí 600 až 650 kilogramu na obyvateľa. Naopak, najmenej komunálneho odpadu vyprodukuje Rumunsko, a to 287 kilogramov na osobu. Ďalšie dve priečky patria našim susedom v Poľsku a Maďarsku s hodnotami 346 a 364 kilogramov.

Správne nastavené odpadové hospodárstvo napomáha podľa Sadovskej nielen k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality, ale aj k rozvoju obehového hospodárstva. Ukážkovými krajinami v tejto oblasti sú napríklad Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Belgicko a Dánsko.

„Tieto krajiny dosahujú mieru recyklácie komunálneho odpadu nad úrovňou 50 percent a zvyšný komunálny odpad energeticky zhodnocujú v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka až takmer nulová,“ podčiarkla Sadovská. Slovensko spolu s krajinami ako Bulharsko, Rumunsko, Malta či Cyprus patrí aj naďalej medzi skládkové veľmoci.

Podľa prepočtov by v roku 2035 malo pripadať na jedného obyvateľa Slovenska 580 kilogramov komunálneho odpadu. Celkovo by tak malo vzniknúť viac ako tri milióny ton odpadu. V roku 2035 tak každý Slovák vyprodukuje o tretinu viac smetí ako v roku 2020.

V oblasti odpadového hospodárstva je pre krajiny EÚ kľúčový rok 2035. Reformný balík zameraný na prechod EÚ k obehovému hospodárstvu stanovuje pre rok 2035 dva ciele, a to recyklovať minimálne 65 percent komunálneho odpadu a maximálne 10 percent ukladať na skládky. Aj za predpokladu optimistického scenára by však produkcia nerecyklovateľného komunálneho odpadu mala presiahnuť úroveň jedného milióna ton.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.