Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Priemerný Slovák v roku 2020 vyprodukoval 433 kilogramov komunálneho odpadu

Je to o 36 percent viac ako pred 10 rokmi.


Priemerný Slovák v roku 2020 vyprodukoval 433 kilogramov komunálneho odpadu. Je to o 36 percent viac ako pred desiatimi rokmi. Slovensko bolo v roku 2020 v rámci Európskej únie deviatou krajinou s najnižšou produkciou komunálneho odpadu na hlavu. Napriek tomu, že triedime viac, prevažná časť odpadu končí na skládkach. Informovala o tom analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská v tlačovej správe.

Slováci v roku 2020 podľa najnovších údajov Eurostatu vytvorili o 2,9 percenta viac komunálneho odpadu ako v roku 2019. „Ďalšou zlou správou je, že takmer 50 percent odpadu z domácností naďalej končí na skládkach, čo je ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi. Miera recyklácie bola vykázaná na úrovni 42 percent. Iba približne osem percent komunálneho odpadu sa vlani zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu,“ uviedla Sadovská.

Shutterstock

Najväčšími producentmi komunálneho odpadu v Európskej únii (EÚ) sú Dáni a Luxemburčania s 845 a 790 kilogramov odpadu na osobu. V prípade Cypru, Nemecka a Malty bola v roku 2020 dosiahnutá tvorba komunálneho odpadu v rozpätí 600 až 650 kilogramu na obyvateľa. Naopak, najmenej komunálneho odpadu vyprodukuje Rumunsko, a to 287 kilogramov na osobu. Ďalšie dve priečky patria našim susedom v Poľsku a Maďarsku s hodnotami 346 a 364 kilogramov.

Správne nastavené odpadové hospodárstvo napomáha podľa Sadovskej nielen k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality, ale aj k rozvoju obehového hospodárstva. Ukážkovými krajinami v tejto oblasti sú napríklad Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Belgicko a Dánsko.

„Tieto krajiny dosahujú mieru recyklácie komunálneho odpadu nad úrovňou 50 percent a zvyšný komunálny odpad energeticky zhodnocujú v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka až takmer nulová,“ podčiarkla Sadovská. Slovensko spolu s krajinami ako Bulharsko, Rumunsko, Malta či Cyprus patrí aj naďalej medzi skládkové veľmoci.

Podľa prepočtov by v roku 2035 malo pripadať na jedného obyvateľa Slovenska 580 kilogramov komunálneho odpadu. Celkovo by tak malo vzniknúť viac ako tri milióny ton odpadu. V roku 2035 tak každý Slovák vyprodukuje o tretinu viac smetí ako v roku 2020.

V oblasti odpadového hospodárstva je pre krajiny EÚ kľúčový rok 2035. Reformný balík zameraný na prechod EÚ k obehovému hospodárstvu stanovuje pre rok 2035 dva ciele, a to recyklovať minimálne 65 percent komunálneho odpadu a maximálne 10 percent ukladať na skládky. Aj za predpokladu optimistického scenára by však produkcia nerecyklovateľného komunálneho odpadu mala presiahnuť úroveň jedného milióna ton.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť