Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Prieskum: Desatina Slovákov neminie na vianočné darčeky ani euro

Nákup darčekov je iba jednou z nákladových položiek, s ktorými treba na sviatky počítať.


Takmer tretina Slovákov plánuje obdarovať blízkych na Vianoce kozmetikou a drogériou, oblečením či hračkami. Ako ďalej vyplýva z novembrového prieskumu agentúry Focus pre Partners Group SK, štvrtina Slovákov plánuje minúť na darčeky viac ako 300 eur, naopak až desatina respondentov neminie ani euro.

Ako skonštatoval Martin Slosiarik z agentúry Focus, zaujímavým trendom od roku 2015 je, že rastie priemerná suma, ktorú sú rodiny ochotné na darčeky vyčleniť. Kým v roku 2015 plánovali domácnosti minúť v priemere 127 eur na darčeky, predvlani to už bolo v priemere 195 eur a v tomto roku priemerná suma narástla na 211 eur.

„Medziročne ide približne o 10 percentný nárast, ktorý je nižší, ako nárast medziročnej miery inflácie a hovorí viac o tom, že domácnosti opatrnejšie pristupujú ku kupovaniu darčekov. Pod drahé Vianoce sa však podpisuje rekordné zdražovanie, ktoré je charakteristické pre celý rok 2022,“ tvrdí odborníčka na osobné financie spoločnosti Partners Group SK Linda Valentín.

Nákup darčekov je iba jednou z nákladových položiek, s ktorými treba na sviatky počítať. Kým v minulosti darčeky tvorili približne polovicu celkových vianočných nákladov, tento rok celkové výdavky poriadne nafúknu ostatné položky z vianočného nákupného účtu.

„Ak dáme všetky položky na jeden vianočný účet, v priemere nás budú stáť tohtoročné Vianoce takmer o pätinu viac, čiže zaplatíme viac o 82 eur, ako minulý rok. Celkový vianočný účet sa pritom môže vyšplhať až na 525 eur. Ak prirátame aj náklady na cestovanie, suma sa ešte zvýši,“ vysvetľuje Linda Valentín.

Slováci, Slovensko, prieskum, nákup vianočných darčekov, Slováci nebudú kupovať vianočné darčeky, Vianoce
Shutterstock

Výsledky prieskumu ukázali, že nechceme Vianoce na dlh. Až 95 % tých, ktorí plánujú kupovať darčeky, pôžičku odmietajú. „Najväčším rizikom Vianoc sú emócie. I keď urobiť radosť a obdariť svojich blízkych je nesporne vznešená emócia, ide však ruka v ruke s neracionálnym míňaním, spontánnym nakupovaním a zadlžovaním sa,“ upozorňuje analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.

Podľa analytika je obdobie pred sviatkami a aj po sviatkoch z pohľadu čerpania spotrebiteľských úverov najsilnejšie v roku. „Treba si však dávať pozor na skryté pôžičky a finančné pasce, ktoré môžu Vianoce významne predražiť,“ varuje Matej Dobiš. Silný nárast v čerpaní úverov očakáva odborník aj začiatkom roka, kedy si mnohí uvedomia, že sa počas Vianoc finančne vyčerpali a budú hľadať finančnú vzpruhu v novom roku.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť