Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Prieskum: Finančná situácia Slovákov sa zhoršila, reagujú snahou šetriť

Celkovo až 63 percent Slovákov priamo hodnotí svoju finančnú situáciu ako medziročne horšiu.


Vysoké ceny a aktuálna ťažšia ekonomická situácia vrátane rastúcich úrokov hypoték a cien bývania Slovákov výrazne zasiahli. Až 93 percent Slovákov hovorí, že sa ich finančná situácia v porovnaní s minulým rokom nezlepšila. Celkovo až 63 percent Slovákov priamo hodnotí svoju finančnú situáciu ako medziročne horšiu. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý v decembri pre OVB Allfinanz Slovensko uskutočnila agentúra 2muse.

Ľudia na súčasnú sťaženú situáciu reagujú snahou šetriť. Podľa prieskumu plánuje najväčšia časť obyvateľov, a to 51 %, v najbližších troch mesiacoch šetriť na luxusných produktoch a službách. Slováci tak majú podľa OVB správne nastavené priority pri šetrení. Luxusný tovar a služby sú v časoch šetrenia položkou, ktorú je podľa odborníkov potrebné obmedziť ako prvú. Celkovo 44 percent obyvateľov chce menej míňať na voľnočasové aktivity a 39 percent považuje za potrebné šetriť na tovaroch a službách každodennej spotreby.

kvíz, peniaze, míňať peniaze s rozumom, investovanie
Shutterstock

Len každý tretí oslovený rozmýšľa nad redukciou finančných služieb a produktov a, naopak, 55 percent výdavky na finančné produkty nechce meniť a dokonca sedem percent ich bude zvyšovať. „Mnohí Slováci si počas pandémie uvedomili, že kvalitné poistenie je nevyhnutnosť a v praxi stále vidíme zvýšený dopyt po rizikovom životnom poistení. Zároveň si ľudia výrazne viac uvedomujú, že potrebujú kvalitne nastavený finančný plán,“ povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Analytik hovorí, že pri finančných produktoch existujú možnosti na úsporu, avšak treba k nim pristupovať premyslene. Pri finančných produktoch má zmysel pozrieť sa v prvom kroku na úvery. Ľudia majú možnosť konsolidácie úverov, či refinancovania. Príležitosťou na úsporu sú aj poplatky za bežné účty. Podľa analytika dnes nie je problém využívať účet aj s balíkom služieb bezplatne, a to nielen v internetovej banke, ale aj vo veľkých bankových domoch pri splnení nenáročných podmienok.

Ďalšou príležitosťou na úspory sú podľa analytika duplicitné poistné zmluvy a zle nastavená poistná ochrana, prípadne úprava zmlúv na výhodnejšie podmienky. Keďže podmienky životných poistných zmlúv sa vyvíjajú, novšie zmluvy poskytujú v mnohých prípadoch podľa Búlika vyššie poistné krytie za rovnaké poistné či prípadne bonusové pripoistenie. Avšak pri životných poistných zmluvách je podstatné odborne posúdiť, či dáva zmysel zrušenie zmluvy alebo je lepšia úprava podmienok.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje