Prieskum hovorí, že počet žiakov, ktorí konzumujú alkohol, na Slovensku klesá

Prieskum uskutočnili na vzorke vybraných žiakov základných a stredných škôl.

Zdroj: Isabella Mendes / Pexels

Od roku 2012 výraznejšie klesal počet žiakov, ktorí požívali alkoholické nápoje. Počet abstinentov medzi opýtanými sa zároveň zvyšoval. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu Centra vedecko-technických informácií SR. Agentúru SITA o tom tlačovou správou informoval tlačový odbor ministerstva školstva.

Z analýzy zozbieraných údajov vyplynulo, že tento rok pilo alkoholické nápoje omnoho menej žiakov základných a stredných škôl, než v rokoch 2001 a 2003. Zároveň bol zaznamenaný zvyšujúci sa počet opýtaných, ktorí alkohol nekonzumovali vôbec. Najhoršiu situáciu v oblasti konzumácie alkoholických nápojov zaznamenali v rokoch 2001, 2003 a 2012.

Vtedy alkohol požívali viac než tri štvrtiny opýtaných a k abstinentom patrila približne len pätina respondentov. Tento rok patrila ku konzumentom alkoholu už len asi polovica oslovených žiakov základných a stredných škôl, pričom pomer konzumentov alkoholických nápojov a abstinentov bol skoro vyrovnaný.

Isabella Mendes / Pexels (https://www.pexels.com/photo/two-clear-shot-glasses-filled-with-alcohol-858466/)

Prieskum uskutočnili na vzorke vybraných žiakov základných a stredných škôl v Slovenskej republike s rovnomerným zastúpením oboch pohlaví. Týkal sa všetkých typov škôl, vo všetkých krajoch Slovenska, s výnimkou konzervatórií. „Závery prieskumu by tak mali predstavovať východisko pre hlbšie skúmanie problematiky v nasledujúcich rokoch,“ uviedla tlačová správa ministerstva.

Porovnanie dát za roky 2009, 2012 a 2018 ukázalo vzostup počtu respondentov, ktorí alkohol pili často. Zároveň sa znížil počet tých, ktorí alkoholické nápoje konzumovali občas, a zvýšil sa počet žiakov, ktorí o ne nejavili záujem vôbec. Z podrobnejšej analýzy vyplynulo, že v rokoch 2009 a 2012 patril najvyšší počet opýtaných k príležitostným konzumentom alkoholu, zatiaľ čo v roku 2018 najviac respondentov nepilo alkohol vôbec.

Tlačová správa konštatuje, že situáciu pravdepodobne zlepšili okrem iného opatrenia, ako napríklad časté kontroly podnikov predávajúcich alkohol. K zlepšeniu prispelo aj oznamovanie, že dieťa požíva alkohol, rodičom a škole. Nápomocné boli zrejme aj finančné postihy rodičov či iné preventívne opatrenia.

PxHere (https://pxhere.com/en/photo/1522829)

Zdroj: SITA

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Komické objavy zo supermarketov, ktoré vás úprimne pobavia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME