Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Takmer polovica Slovákov vo veku nad 16 rokov cvičí viac ako päť hodín týždenne. Pravidelnému cvičeniu sa venujú takmer dve tretiny Slovákov. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, upozornila na to ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková. Vlaňajšie zatvorené fitnescentrá podľa odhadov výrazné zmeny v štatistikách nepriniesli. Slováci podľa Eurostatu volia v rámci cvičenia predovšetkým vonkajšie aktivity.

Posilňovne sme vymenili za čerstvý vzduch

„Slováci síce v ‚predkoronovom‘ období športovali v posilňovni či fitnescentrách, vlani prevažovali aktivity vo vonkajších priestoroch. V rámci 27 krajín Únie cvičí viac ako päť hodín zhruba tretina ľudí, rovnaké percento ľudí necvičí vôbec,“ uviedla Buchláková s tým, že na Slovensku sa vymykáme priemeru Európskej únie. Štatistiky tiež hovoria, že zhruba 23 percent Slovákov cvičí od troch do piatich hodín týždenne, a približne tretina ľudí sa venuje športu do troch hodín týždenne.

Shutterstock

Významný vplyv na zdravie

Vyššia športová aktivita sa podľa údajov ukazuje aj na zdraví. Zdravotný stav Slovákov sa od roku 2000 zlepšil, napríklad stredná dĺžka života presiahla 77 rokov. Od začiatku storočia stredná dĺžka života Slovákov stúpla o štyri roky, no stále je to menej ako priemer v Únii.

Približne polovicu úmrtí možno pripísať rizikovým faktorom správania sa. Údaje podľa Buchlákovej ukázali, že sme jedna z mála krajín, ktorým rastie obezita u detí a tiež podiel fajčiarov. Slovensko vykazuje vysoké miery úmrtnosti z príčin, ktorým sa dalo predísť a ktoré sa dali liečiť. Analytička tiež upozornila na malý počet zdravotných sestier.

Shutterstock

Rozdiely v cvičení a dožívaní sa u nás rôznia v rámci porovnávania mužov a žien. „Ženy sa na Slovensku dožívajú v zdraví v priemere 57 rokov, muži o čosi menej, a to 56,4 roku,“ doplnila Buchláková s tým, že na čele rebríčka sú Švédi, ktorí sa dožívajú v relatívnom zdraví 73 rokov.

Zdroj: TASR / úprava redakcie


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.