Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Prieskum potvrdil, že Slováci netušia, ako funguje justičný systém

Prekvapuje to niekoho?


Poznáš to – niekde sa objaví článok o tom, ako niekto dostal 12 rokov za marihuanu, a hneď sa to tam hemží komentármi v duchu „tí policajti sú šialení, toľko rokov mu dali za trávu?!“ Akurát, že tak to vôbec nie je a nie policajti sú tí, čo rozhodujú o vine, nevine a výške trestu.

To, že znalosti Slovákov o chode štátu nie sú veľmi pôsobivé, potvrdil aj najnovší prieskum agentúry Focus. Respondenti mali veľký problém správne odpovedať na otázky o práci prokuratúra. Pre polovicu z nich je to niekto, kto rozhoduje o vine a treste, takmer polovica ho považuje za toho, kto zastupuje ľudí pred súdom.

Nemôžeme sa tomuto výsledku čudovať. Občianska náuka je pre väčšinu škôl nadbytočný a zanedbávaný predmet. Okrem systému spravodlivosti by v škole mohli vysvetľovať napríklad právomoci prezidenta. Koľkým ľuďom nedochádza, že prezidentka nemôže za vysoké ceny a zároveň nemá právomoci s nimi čokoľvek robiť!

TASR

Veľká časť populácie na Slovensku nemá celkom jasno v tom, aké sú kompetencie prokurátora. Konštatuje to mimovládna organizácia Via Iuris na základe prieskumu agentúry Focus. Tá pre mimovládku zisťovala názory verejnosti od 20. do 27. júna tohto roku na reprezentatívnej vzorke 1 005 respondentov. Podľa prieskumu dokázali síce viac ako tri štvrtiny respondentov spontánne pomenovať základné kompetencie prokuratúry, ako je dohľad nad vyšetrovaním alebo dohliadanie na dodržiavanie zákonov, no pri zisťovaní hlbšej znalosti o práci prokuratúry boli podľa Via Iuris výsledky výrazne horšie.

„Až 56 percent respondentov je nesprávne presvedčených o tom, že prokurátor rozhoduje o vine alebo nevine obžalovaných,“ uviedla organizácia s tým, že 45 percent opýtaných sa mylne domnieva, že prokurátor zastupuje ľudí v konaniach pred súdom a 37 percent si myslí, že dáva ľuďom právne rady, čo v skutočnosti robí advokát. „Z ponúkaných možností dokázalo správne označiť všetky kompetencie prokurátora len 2,5 percent opýtaných,“ uviedla Via Iuris.

Prieskum tiež ukázal, že podľa 65 percent opýtaných by prokurátor mal verejne vysvetľoval svoje rozhodnutia v konkrétnych prípadoch. Podľa 62 percent respondentov by mal odpovedať na otázky novinárov a podľa rovnakého počtu aj informovať o priebehu vyšetrovaní.

V rámci prieskumu respondenti odpovedali aj na to, či pri nástupe generálneho prokurátora Maroša Žilinku a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica do funkcií zaznamenali zmeny vo fungovaní prokuratúry. V prípade Žilinku zmenu k lepšiemu konštatuje 27 percent opýtaných a k horšiemu 20 percent. Podľa 45 percent opýtaných v tejto súvislosti nenastala žiadna zmena. Pokiaľ ide o Lipšica, pozitívnu zmenu uvádza 15 percent a negatívnu 36 percent. V jeho prípade zmenu nezaznamenalo 43 percent opýtaných.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť