Jasná väčšina (61 %) rodičov si uvedomuje, že pri používaní digitálnych zariadení nie sú vždy pozitívnym vzorom pre svoje deti. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Kaspersky, o ktorom informovala pri príležitosti Dňa bezpečnejšieho internetu. Štúdia z roku 2021 odhalila, že vplyv rodičov na digitálne návyky detí je pritom pomerne veľký.
Prvý kontakt s digitálnym zariadením
Štyria z desiatich opýtaných rodičov dali prvé digitálne zariadenie svojim deťom vo veku sedem a menej rokov. Až 70 % detí pritom trávi s digitálnymi zariadeniami viac než dve hodiny denne a približne dve z desiatich detí aj viac ako päť hodín denne.
Deti preberajú návyky od rodičov
Vplyv správania rodičov sa v tomto kontexte často podceňuje, ale je nezanedbateľný. „Deti, ktorých rodičia sa pri jedle nezaobídu bez smartfónov, trávia denne o 39 minút viac času používaním svojich elektronických zariadení. Ak rodičia často hlasno telefonujú na verejnosti, u ich detí to predstavuje extra 53 minút používania zariadení,“ vymenovali experti spoločnosti.
Rady od expertov na bezpečnosť na internete
Odborníci prinášajú niekoľko rád, ako účinne zvýšiť bezpečnosť a ochranu údajov na internete pre svoje deti. Najdôležitejšie je podľa expertov byť pri deťoch hneď od začiatku zvyku chodiť na internet. „To je najlepší spôsob, ako im včas a na príkladoch vysvetliť, kde na ne na internete číhajú nebezpečenstvá a prečo niektoré veci, ako napríklad osobné údaje, na internete nezverejňovať,“ ilustrovali odborníci.
Takisto odporúčajú používať sociálne siete s rozvahou, dvakrát si premyslieť, aký príspevok zverejnia. Na škodu podľa nich nie je ani stanovenie hraníc z hľadiska času alebo obsahu používania zariadení deťmi. Treba tiež zvážiť aj internetové prestávky.
Dôležité je podľa expertov aj byť dieťaťu vzorom. „Pravidlá sú užitočné len vtedy, ak ich všetci dodržiavajú, a to platí aj pre dospelých členov rodiny,“ podotkli odborníci.
Zdroj: TASR