Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 26.12.2024
sk
Druhý sviatok vianočný | Štefan
cz
2.svátek vánoční | Štepán
, Štěpán

Prieskum ukázal, že Slováci nedôverujú médiám

Slováci sa domnievajú, že bezpečnosť štátu sa využíva ako zámienka na obmedzovanie slobody prejavu.


Dôvera verejnosti voči médiám je na Slovensku nízka, dosahuje iba 37 percent. Slováci sa domnievajú, že bezpečnosť štátu sa využíva ako zámienka na obmedzovanie slobody prejavu. Vyplýva to zo Správy o slobode médií, ktorú v pondelok zverejnila Únia občianskych slobôd pre Európu (Liberties). Informuje spravodajca TASR v Bruseli.

Správa sa zaoberá hlavným vývojom v oblasti slobody médií v roku 2022 v 18 krajinách EÚ vrátane Slovenska. Zameriava sa na tri témy: slobodu a pluralitu médií; bezpečnosť a ochranu novinárov; a slobodu prejavu a šírenia informácií.

Ruská invázia na Ukrajinu podľa správy vlani významne ovplyvnila európske mediálne prostredie. Na šírenie ruskej propagandy na sociálnych médiách reagovala EÚ tlakom na veľké digitálne platformy, aby zakročili proti ruským štátnym účtom. Zároveň uvalila sankcie proti ruským štátnym médiám a vyzvala na ďalšie opatrenia na boj proti dezinformáciám na internete.

Pexels

Správa naznačila, že vo väčšine krajín EÚ vo všeobecnosti nedošlo k pokroku v oblasti slobody médií, v niektorých krajinách sa situácia dokonca zhoršila. V mnohých krajinách je pre novinárov čoraz ťažšie vykonávať svoju prácu. Čelia obťažovaniu, fyzickým a verbálnym útokom, a to najmä v online prostredí či počas protestov. Množí sa aj využívanie strategických žalôb proti účasti verejnosti (SLAPP), ktoré novinárov zaťažujú nákladmi na právnu obhajobu. Na Slovensku, podobne ako v Írsku, verejnoprávne médiá bojujú s finančnými problémami. Správa pripomína aj zrušenie koncesionárskych poplatkov na Slovensku.

Koncentrácia vlastníctva médií ohrozuje podľa správy pluralitu názorov v Česku, Francúzsku, Chorvátsku, Maďarsku, Poľsku, Slovinsku a Taliansku. Nespravodlivé a nejasné prideľovanie štátnej reklamy a dotácií sa uvádza ako problém v Maďarsku a Poľsku, kde provládne médiá dostávajú neúmernú finančnú podporu. V oboch krajinách je sporná aj nezávislosť regulačných orgánov pre médiá a telekomunikácie. Verejnoprávne médiá zostávajú pod kontrolou vlády v Maďarsku a Poľsku a najnovšie čelia politickému tlaku novej vlády vo Švédsku.

Správa pozitívne vníma, že na Slovensku od augusta 2022 platí nový mediálny zákon, ktorým sa zriadil Register partnerov verejného sektora, umožňujúci verejnosti zistiť, kto skutočne stojí za konkrétnymi médiami. Redakcie na Slovensku sú povinné zverejniť zoznam všetkých investorov a darcov, ktorí v priebehu roka poskytli príspevky nad 2000 eur, inak im hrozí pokuta až do výšky 100.000 eur.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.