Desatoro prikázaní každej písomnej internetovej komunikácie v roku 2019

Ak nechceš byť nenávidený, tak sa nimi riaď.

Zdroj: Kārlis Dambrāns / flickr.com

Pokiaľ využívaš možnosť písomnej internetovej komunikácie a nechceš byť nenávidený, tak sa drž nasledujúcich bodov.

1. Nepoužívaj titul „zobrazené“ nadarmo

EMEFKA

Ten hore nevnukol tvorcom sociálnych sietí ideu o možnosti prečítania si správy pred tým, ako ju reálne zobrazíš, len tak pre nič za nič. Táto funkcia ti ponúka jedinečnú možnosť neprasknúť od zvedavosti a zároveň vyčkať s otvorením správy na moment, keď na ňu budeš mať skutočne čas odpovedať.

Tak ju využívaj! Je niečo celkom iné ignorovať správu, ktorá ti ako neprečítaná svieti v messengeri už dobré dva týždne a ignorovať tú, ktorú si už otvoril.

2. Cti si existenciu emotikonov a používaj ich

EMEFKA

Bez žltého smajlíka na konci vety znie každá správa príliš vážne. Druhá strana naozaj nemá ako vytušiť, či tvoje „ok“ bolo nasrdené, smutné, ľahostajné, sarkastické, otrávené alebo jednoducho naozaj len súhlasné a časovo úsporné, pokiaľ ho nedoplníš malým ksichtíkom a odošleš ho len tak „na sucho“.

3. Nikdy v živote neposielaj správu v takomto znení

EMEFKA

Buď si bezcharakterné hovado, ktoré si neskutočne užíva spôsobovať ostatným ľuďom neopodstatnenú bolesť a výčitky svedomia, alebo chceš naozaj prebrať niečo dôležité. Tak či onak – nie je nutné posielať tieto tri slová.

Ak s niekým potrebuješ urgentne prebrať niečo neodkladné, pozvi daného človeka na kávu alebo na pracovný obed, ale rozhodne ho nenechaj celý deň premýšľať, či má problém.

4. Nikdy v živote sa nepýtaj takúto otázku

EMEFKA

Po prvé – svoju otázku si práve vyčerpal na túto úvodnú stupiditu. Po druhé – naozaj existuje na tejto planéte človek, ktorý by odpovedal nie a myslel to vážne?!

Pokiaľ nevieš, ako rozprúdiť debatu a nasmerovať ju tam, kam sa potrebuješ dostať, na googli je určite milión spôsobov, ktoré ťa z tejto nepríjemnej situácie vytiahnu. Použitím tejto otázky na odštartovanie akejkoľvek konverzácie, ju zabiješ ešte predtým, ako má vôbec šancu začať.

5. Nezačni písať správu, ktorú následne neodošleš

 

Tri vlniace sa bodky, tri vlniace sa bodky, tri vlniace sa bodky… a ty čakáš ako pako, pretože nechceš, aby ste odoslali správu v tej istej sekunde, lebo by tá tvoja mohla ostať nepovšimnutá. Tri vlniace sa bodky.

Stále čakáš, už ti aj miestami tŕpnu palce a premýšľaš, že fakt odpíšeš prvý. Na druhú stranu to už trvá večnosť a niekedy to hádam skončiť musí. Tri vlniace sa bodky. Okej, ak teraz nedorazí minimálne koncept maturitného slohu, tak hodíš ten mobil o stenu. Tri vlniac… počkať. Prestalo to. A hádaj, čo? ŽIADNA SPRÁVA NEPRIŠLA!!!

6. Nenechávaj milión zmeškaných hovorov bez vysvetlenia

EMEFKA

Nemôžeš niekomu volať trinásťkrát po sebe a potom čakať, kým si všimne telefón a takmer dostane infarkt. Začal vám horieť byt? Zrazil si po ceste domov niekomu psa? Našli ti týpci z FBI tú zbierku načierno stiahnutých filmov pre dospelých? Chcú ťa za ne zatknúť alebo ťa pochvalne potľapkať po pleci a nejaké si požičať?

Je mamka v nemocnici? Alebo dedko zomrel? Zapla zase babka v nákupnom centre požiarny alarm, lebo videla pubertálne decko pred vchodom fajčiť a chcela ho vydesiť? Kto vie?!

7. Nepýtaj sa, aký má druhý na dnes plány, bez bližších informácií

EMEFKA

Ja neviem, či mám plány, pokiaľ mi nepovieš, čo je v hre. Možno mám plány, ale kvôli tvojej peckovej akcii ich zruším. Možno nemám plány, ale aby som sa vyhla nudnému večeru v spoločnosti tvojich kamarátov z klubu šachistov si nejaké vymyslím.

Možno nemám plány, lebo sa mi žiadne mať nechcelo, ale tvoja ponuka ma natoľko ohúri, že zdvihnem prdel z pohovky, zmyjem zo seba všetky telesné tekutiny a budem ochotná sa najbližšie hodiny socializovať. Tak mi, preboha, povedz, čo máš!

8. Neposielaj šialene dlhé správy

EMEFKA

Ja chápem, že niekedy toho chceš jednoducho povedať veľmi veľa, ale pochop aj ty tú druhú stranu… takáto správa sa nedá celá prečítať bez toho, aby ju človek musel otvoriť a tým z neho nepriamo robíš toho hajzla z bodu číslo jedna. A to od teba vôbec nie je pekné.

9. Nepostuj príspevky na Instagram, pokiaľ neodpisuješ

Classic Film Instagram GIF - Find & Share on GIPHY

Každý normálny tvor, žijúci na tomto svete, vie, že existuje určitá inkubačná doba medzi prijatou správou, na ktorú si neodpísal a tým, ako začneš robiť na nete iné veci. Aspoň na chvíľu predsa musíš prepnúť do módu inkognito a tváriť sa, že naozaj nie si online.

Ale keď desať minút po tom, čo ti niekto napíše, čo robíš zajtra večer, zaspamuješ Instagram motivačnými citátmi a fotkami svojej večere, tak mu bude hneď jasné, koľká bije. Nikto sa nechce cítiť ignorovaný, aj keď naozaj ignorovaný je. Tak nebuď netrpezlivý sebec a počkaj.

10. Nikdy v živote neodpovedaj takto

EMEFKA

Wow. Jednoducho wow. Niekto obetuje dvadsať sekúnd svojho života formulovaním normálnej správy, pretože ťa má celkom rád a nechce vyzerať ako negramotné hovado bez štipky intelektu. A ty? Ty mu na oplátku venuješ celé jedno písmeno. Dúfam, že ti táto skratka ušetrila dosť času na to, aby si sa o desať rokov mohol so synom učiť násobilku alebo aspoň frajerke pomasírovať nohy.


Reagujte!
Grr Grr
21
Grr
Fuuj Fuuj
16
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
6
Uups
Haha Haha
122
Haha
Woow Woow
21
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: dokážeš nájsť na našich ilustráciách chybné detaily?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME