Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Kedysi sa za najpohodlnejšiu a najviac nóbl považovala práca v kancelárii. No dnes všetci so sedavým zamestnaním vieme, že to nie je úplná pravda a má to zopár nevýhod.

Logicky, čím viac času trávime sedením, tým menej fyzickej aktivity vykonávame. To zvyšuje riziko vzniku mnohých zdravotných problémov vrátane obezity, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a určitých druhov rakoviny. No a okrem zdravotných komplikácií príliš veľa sedenia ovplyvňuje aj naše duševné zdravie. 

Shutterstock

Uprednostňujeme monitor pred ľuďmi

Niektoré zo psychologických následkov nadmerného sedenia majú tiež prepojenie s tým, čo máme tendenciu robiť, keď sedíme na stoličkách. Často totiž radšej uprednostňujeme počítač či televízor pred komunikáciou so svojím okolím a budovaním našich sociálnych väzieb.

Príliš času stráveného v sedavej polohe vedie aj k poruche sústredenia. Začneme robiť viac vecí naraz, riešiť pracovné e-maily, osobnú komunikáciu či sociálne siete namiesto toho, aby sme sa niečomu venovali naplno.

Shutterstock

Súvisí s depresiou

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo takmer 9 000 ľudí v strednom veku, zistila, že tí, ktorí sedia sedem hodín denne a sú fyzicky neaktívni, majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť príznakov depresie ako jednotlivci, ktorí sedia menej ako štyri hodiny a praktizujú odporúčané množstvo dennej fyzickej aktivity. Depresia a sedavý spôsob života so sebou bezprostredne súvisia. Depresia oslabuje energiu a motiváciu ľudí pohybovať sa a veľa sedenia môže tento psychický stav ešte viac zhoršiť.

Fyzická aktivita by mohla pomôcť

Štúdia uverejnená v časopise American Journal of Preventative Medicine skúmala, či dlhodobé sedenie a nedostatok pohybu majú vplyv na depresiu. Zistilo sa, že jednotlivci, ktorí sedeli viac ako sedem hodín denne, mali o 47 % vyššie riziko depresie ako tí, ktorí sedeli štyri alebo menej hodín denne. Vedci vo výskume tiež preukázali, že jedinci, ktorí sa nevenujú žiadnej fyzickej aktivite, majú o 99 % vyššie riziko vzniku depresie.

Zistenia boli jasné: zvýšená fyzická aktivita by mohla zmierniť existujúce príznaky depresie a možno dokonca zabrániť budúcim príznakom.

Preto ak máš sedavé zamestnanie alebo iba tráviš veľa času za počítačom, bolo by dobré zaradiť do svojho denného režimu aj nejaké fyzické aktivity :).

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.