Príliš časté sedenie neovplyvňuje len naše zdravie, ale i psychiku

Sedíme viac, ako si myslíme.

Zdroj: Shutterstock

Kedysi sa za najpohodlnejšiu a najviac nóbl považovala práca v kancelárii. No dnes všetci so sedavým zamestnaním vieme, že to nie je úplná pravda a má to zopár nevýhod.

Logicky, čím viac času trávime sedením, tým menej fyzickej aktivity vykonávame. To zvyšuje riziko vzniku mnohých zdravotných problémov vrátane obezity, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a určitých druhov rakoviny. No a okrem zdravotných komplikácií príliš veľa sedenia ovplyvňuje aj naše duševné zdravie. 

Shutterstock

Uprednostňujeme monitor pred ľuďmi

Niektoré zo psychologických následkov nadmerného sedenia majú tiež prepojenie s tým, čo máme tendenciu robiť, keď sedíme na stoličkách. Často totiž radšej uprednostňujeme počítač či televízor pred komunikáciou so svojím okolím a budovaním našich sociálnych väzieb.

Príliš času stráveného v sedavej polohe vedie aj k poruche sústredenia. Začneme robiť viac vecí naraz, riešiť pracovné e-maily, osobnú komunikáciu či sociálne siete namiesto toho, aby sme sa niečomu venovali naplno.

Shutterstock

Súvisí s depresiou

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo takmer 9 000 ľudí v strednom veku, zistila, že tí, ktorí sedia sedem hodín denne a sú fyzicky neaktívni, majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť príznakov depresie ako jednotlivci, ktorí sedia menej ako štyri hodiny a praktizujú odporúčané množstvo dennej fyzickej aktivity. Depresia a sedavý spôsob života so sebou bezprostredne súvisia. Depresia oslabuje energiu a motiváciu ľudí pohybovať sa a veľa sedenia môže tento psychický stav ešte viac zhoršiť.

Fyzická aktivita by mohla pomôcť

Štúdia uverejnená v časopise American Journal of Preventative Medicine skúmala, či dlhodobé sedenie a nedostatok pohybu majú vplyv na depresiu. Zistilo sa, že jednotlivci, ktorí sedeli viac ako sedem hodín denne, mali o 47 % vyššie riziko depresie ako tí, ktorí sedeli štyri alebo menej hodín denne. Vedci vo výskume tiež preukázali, že jedinci, ktorí sa nevenujú žiadnej fyzickej aktivite, majú o 99 % vyššie riziko vzniku depresie.

Zistenia boli jasné: zvýšená fyzická aktivita by mohla zmierniť existujúce príznaky depresie a možno dokonca zabrániť budúcim príznakom.

Preto ak máš sedavé zamestnanie alebo iba tráviš veľa času za počítačom, bolo by dobré zaradiť do svojho denného režimu aj nejaké fyzické aktivity :).

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
TOP KOMENTY: Vaše najlepšie komentáre za mesiac august

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME