Dobrú kávičku si iste rád dopraješ aj ty. Mnohí dokonca nedokážu poriadne fungovať bez toho, aby si ráno nedali šálku tohto nápoja. Človeka naštartuje do nového dňa, naplní mu telo energiou a on tak lepšie zvláda pracovné povinnosti. Doteraz si mnohí mysleli, že káva tým pádom podporuje činnosť mozgu a lepšie nám to po nej myslí. Ako ale uvádza portál Unilad, podľa novej vedeckej štúdie sa zdá, že to tak celkom nie je. Ak totiž pitie kávy preženieš, mozog ti to skôr uspí.
Príliš veľa kávy škodí
Výskumníci z Austrálie totiž odhalili, že kofeín vo veľkých množstvách v skutočnosti spôsobuje v mozgu menšiu aktivitu, a dokonca sa spája aj s rizikom výskytu demencie. Odborníci skúmali 17 702 ľudí medzi rokmi 37 až 73 rokov s cieľom zistiť, ako konzumácia kávy vplýva na ich mozog.
Výsledkom je, že takých šesť šálok kávy denne (a viac) zvyšuje riziko demencie až o 53 %. Ako uviedla Kitty Pham, šéfka celého výskumu, káva je už dlho jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, avšak jej vysoká konzumácia nemusí byť pre naše zdravie príliš dobrá.
„Globálna konzumácia je v miere viac ako 9 miliárd kilogramov za rok, preto je dôležité, aby sme poznali akékoľvek potenciálne zdravotné dôsledky,“ podotkla. Dodala tiež, že daná štúdia bola zatiaľ najrozsiahlejším skúmaním vzťahov medzi pitím kávy a činnosťou mozgu či rizikom demencie a mŕtvice.
Aká je ideálna miera?
Z výsledkov štúdie teda plynie, že pokiaľ pijeme kávu s mierou, tak nás a náš mozog naozaj môže patrične nabudiť. Ak to ale preženieme a vypijeme šesť šálok kávy (prípadne viac) denne, tak v mozgu dochádza k útlmu a navyše sa zvyšuje riziko možných budúcich zdravotných komplikácií.
Profesorka Elina Hyppönen v tejto súvislosti uviedla, že optimálne je vypiť tak jednu až dve šálky denne. V zásade ale platí, že pokiaľ sa tvoj limit pohybuje v rozmedzí jednej až piatich káv, tak by si mal byť v pohode.