Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Dobrú kávičku si iste rád dopraješ aj ty. Mnohí dokonca nedokážu poriadne fungovať bez toho, aby si ráno nedali šálku tohto nápoja. Človeka naštartuje do nového dňa, naplní mu telo energiou a on tak lepšie zvláda pracovné povinnosti. Doteraz si mnohí mysleli, že káva tým pádom podporuje činnosť mozgu a lepšie nám to po nej myslí. Ako ale uvádza portál Unilad, podľa novej vedeckej štúdie sa zdá, že to tak celkom nie je. Ak totiž pitie kávy preženieš, mozog ti to skôr uspí.

Príliš veľa kávy škodí

Výskumníci z Austrálie totiž odhalili, že kofeín vo veľkých množstvách v skutočnosti spôsobuje v mozgu menšiu aktivitu, a dokonca sa spája aj s rizikom výskytu demencie. Odborníci skúmali 17 702 ľudí medzi rokmi 37 až 73 rokov s cieľom zistiť, ako konzumácia kávy vplýva na ich mozog.

Shutterstock

Výsledkom je, že takých šesť šálok kávy denne (a viac) zvyšuje riziko demencie až o 53 %. Ako uviedla Kitty Pham, šéfka celého výskumu, káva je už dlho jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, avšak jej vysoká konzumácia nemusí byť pre naše zdravie príliš dobrá.

„Globálna konzumácia je v miere viac ako 9 miliárd kilogramov za rok, preto je dôležité, aby sme poznali akékoľvek potenciálne zdravotné dôsledky,“ podotkla. Dodala tiež, že daná štúdia bola zatiaľ najrozsiahlejším skúmaním vzťahov medzi pitím kávy a činnosťou mozgu či rizikom demencie a mŕtvice.

Shutterstock

Aká je ideálna miera?

Z výsledkov štúdie teda plynie, že pokiaľ pijeme kávu s mierou, tak nás a náš mozog naozaj môže patrične nabudiť. Ak to ale preženieme a vypijeme šesť šálok kávy (prípadne viac) denne, tak v mozgu dochádza k útlmu a navyše sa zvyšuje riziko možných budúcich zdravotných komplikácií.

Profesorka Elina Hyppönen v tejto súvislosti uviedla, že optimálne je vypiť tak jednu až dve šálky denne. V zásade ale platí, že pokiaľ sa tvoj limit pohybuje v rozmedzí jednej až piatich káv, tak by si mal byť v pohode.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.