Príliš veľa voľného času vedie k pocitom psychickej nepohody. Tvrdia to vedecké štúdie

Pár hodín denne je podľa odborníkov ideálne množstvo voľného času.

Zdroj: Shutterstock

Mnoho ľudí v dnešnej hektickej dobe pociťuje stres, únavu a nedostatok voľného času. Trápi nás pracovné vyťaženie či starostlivosť o rodinu, a tak si chvíľky pre seba mimoriadne ceníme. Len keby ich bolo viac… ale aj príliš veľa voľného času môže spôsobiť problémy, uvádza portál The Guardian s odvolaním na výskum vedcov.

Odborníci z University of Pennsylvania prišli na to, že príliš veľké množstvo voľného času sa spája so subjektívnym pocitom nespokojnosti. Odborníci analyzovali výsledky rôznych štúdií v priebehu rokov, ktoré zahŕňali skúsenosti dovedna viac ako 35-tisíc dobrovoľníkov. Výsledky podľa nich hovoria, že subjektívna pohoda rástla v čase voľna asi dve hodiny, ale po piatich hodinách začala pozvoľna klesať.

Shutterstock

Voľný čas je dobrý, ale v rozumnej miere

„Najlepšie je mať voľný čas v rozumnej miere,“ uviedla doktorka Marissa Sharif, ktorá sa na analýze štúdií podieľala. „Zistili sme, že ak má človek až príliš veľa voľného času, často sa subjektívne cíti horšie, keďže pociťuje nedostatok produktivity a zmyslu života. Zároveň ale tiež výrazne záleží na tom, ako voľný čas využijeme.

V prípade jednej analýzy totiž vyšlo najavo, že ľudia, ktorí sa počas voľna venovali neproduktívnym aktivitám, mali tendenciu byť vo väčšej nepohode. Pokiaľ sa ale venovali niečomu prospešnému, prípadne sa socializovali, pocity pohody boli výrazne vyššie. Celkovo ale zo štúdií vyplýva, že veľké množstvo voľného času sa ešte nerovná zaručenej psychickej pohode.

Shutterstock

Pokiaľ ľudia majú príliš málo voľna, mohli by sa podľa odborníkov snažiť zariadiť si deň tak, aby im ostalo aspoň niekoľko hodín čisto pre seba. Tí, ktorí majú voľného času veľa, sa zase môžu vyhnúť negatívnym pocitom tak, že ho strávia produktívnou činnosťou, prípadne s priateľmi.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Potetovaní ľudia sa podelili o najabsurdnejšie reakcie na svoje tetovania


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME