Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Mnoho ľudí v dnešnej hektickej dobe pociťuje stres, únavu a nedostatok voľného času. Trápi nás pracovné vyťaženie či starostlivosť o rodinu, a tak si chvíľky pre seba mimoriadne ceníme. Len keby ich bolo viac… ale aj príliš veľa voľného času môže spôsobiť problémy, uvádza portál The Guardian s odvolaním na výskum vedcov.

Odborníci z University of Pennsylvania prišli na to, že príliš veľké množstvo voľného času sa spája so subjektívnym pocitom nespokojnosti. Odborníci analyzovali výsledky rôznych štúdií v priebehu rokov, ktoré zahŕňali skúsenosti dovedna viac ako 35-tisíc dobrovoľníkov. Výsledky podľa nich hovoria, že subjektívna pohoda rástla v čase voľna asi dve hodiny, ale po piatich hodinách začala pozvoľna klesať.

Shutterstock

Voľný čas je dobrý, ale v rozumnej miere

„Najlepšie je mať voľný čas v rozumnej miere,“ uviedla doktorka Marissa Sharif, ktorá sa na analýze štúdií podieľala. „Zistili sme, že ak má človek až príliš veľa voľného času, často sa subjektívne cíti horšie, keďže pociťuje nedostatok produktivity a zmyslu života. Zároveň ale tiež výrazne záleží na tom, ako voľný čas využijeme.

V prípade jednej analýzy totiž vyšlo najavo, že ľudia, ktorí sa počas voľna venovali neproduktívnym aktivitám, mali tendenciu byť vo väčšej nepohode. Pokiaľ sa ale venovali niečomu prospešnému, prípadne sa socializovali, pocity pohody boli výrazne vyššie. Celkovo ale zo štúdií vyplýva, že veľké množstvo voľného času sa ešte nerovná zaručenej psychickej pohode.

Shutterstock

Pokiaľ ľudia majú príliš málo voľna, mohli by sa podľa odborníkov snažiť zariadiť si deň tak, aby im ostalo aspoň niekoľko hodín čisto pre seba. Tí, ktorí majú voľného času veľa, sa zase môžu vyhnúť negatívnym pocitom tak, že ho strávia produktívnou činnosťou, prípadne s priateľmi.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.