Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Subžáner folk horor je síce medzi divákmi menej známy, ale to neznamená, že by nám neponúkal hneď niekoľko poriadne vydarených kúskov. Ako hovorí už označenie, folk horory sa inšpirujú rôznymi legendami, povesťami či rozprávkami a vytvárajú z nich poriadne mrazivé kúsky.

Pokiaľ hľadáš napríklad tajomné kulty, čarodejnícke rituály či démonov z legiend, si na správnej adrese. Týchto desať filmov možno neocení priaznivec mainstreamového hororu, ale všetci, ktorí sú už unavení z lacných ľakačiek, by rozhodne mali týmto kúskom dať šancu.

1. Rituál

Článok otvoríme jedným z najklasickejších folk hororov vôbec. Rituál režiséra Robina Hardyho rozpráva príbeh policajta Howieho (Edward Woodward), ktorý sa vydáva na odľahlý škótsky ostrov, aby tam vyšetril zmiznutie mladého dievčaťa. Zisťuje však, že na ostrove žije podivná sekta.

Rituál je mimoriadne originálnym, atmosférickým a miestami príjemne psychedelickým zážitkom. Dodnes nestráca nič na svojej sile a právom ide o kultovú záležitosť.

2. Čarodejnica

Čarodejnica je nepochybne jedným z najlepších hororov poslednej doby. Snímka Roberta Eggersa rozhodne nie je určená pre fanúšikov lacnej hororovej zábavy, ale diváci so slabosťou pre kvalitné a poriadne atmosférické diela si rozhodne prišli na svoje.

Rodina farmára Williama (Ralph Ineson) sa kvôli náboženským konfliktom rozhodne opustiť mesto a žiť na izolovanej farme v blízkosti temného lesa. Keď najmladší člen rodiny, Samuel, zmizne, pre rodinu začne pomalý zostup do pekla paranoje, náboženského fanatizmu a desivých síl čarodejnice.

Eggers doručil pôsobivý, mrazivý a historicky obdivuhodne presný film, ktorý si zaslúžene odniesol ovácie kritikov a mnoho cien.

3. The Blood on Satan’s Claw

Tento horor od režiséra Piersa Haggarda nie je v našich končinách príliš známy, tak ho trochu spropagujeme aspoň v tomto článku. Príbeh nás zavedie do 17. storočia, keď sa jednej ospalej dedinky snaží zmocniť satanistický kult, na ktorého čele stojí sám diabol.

Snímka The Blood on Satan’s Claw síce v dobe premiéry nebola príliš veľkým úspechom, ale dnes ide pre fanúšikov folk hororu o povinnú jazdu. Atmosférické, mrazivé a krvavé.

4. November

Niekto by sa mohol hádať, že estónsky film November nie je horor. Nuž, ako sa to vezme. Snímka Rainera Sarneta má totiž znaky viacerých žánrov. Nájdeme tu fantasy, rozprávku, romantiku, drámu, ale aj mrazivé a hororové prvky. Čo je však najhlavnejšie, November výrazne čerpá z ľudových povier a folklóru.

Príbeh sa odohráva v malej estónskej dedinke, kde tvrdá realita existuje súčasne so svetom rozprávok a fantázie. Vizuálne nádherná snímka boduje dokonalou atmosférou a nesmiernou nápaditosťou. Fanúšikovia náročnejších kúskov si prídu na svoje.

5. Vietor

Nenápadný westernový horor od debutujúcej Emmy Tammi sa odohráva v druhej polovici 19. storočia. Mladá Lizzy (Caitlin Gerard) a jej manžel Isaac (Ashley Zukerman) žijú uprostred nehostinnej prérie. Spoločníkom im je hlavne ťaživá samota a Lizzy si čoskoro uvedomí, že v okolitej pustine sa skrýva niečo temné. Niečo, čo ožíva v noci.

Vietor je výborne napísaný, herecky bezchybný a solídne natočený horor, ktorý strieda hneď niekoľko časových línií a stavia hlavne na atmosfére a psychológii hlavnej postavy. Žiadne lacné ľakačky tu nenájdeš. Rozhodne stojí za pozornosť.

6. Apostle

Solídny sektársky horor od Garetha Evansa rozpráva príbeh bývalého kresťanského misionára Thomasa Richardsona (Dan Stevens), ktorý sa v roku 1905 vydáva na izolovaný ostrov, aby tam našiel svoju sestru. Tú uniesla tajomná sekta. Ostrov však skrýva nejedno temné tajomstvo.

Apostle je kvalitne natočenou žánrovkou, ktorá síce na prvý pohľad môže pripomenúť Hardyho Rituál, ale má svoju vlastnú tvár a ide si celkom originálnou cestou. Za skúšku určite stojí.

7. A Field in England

Tak trochu experimentálny hororový kúsok talentovaného Bena Wheatleyho sa odohráva uprostred anglickej občianskej vojny. Skupina rôznych mužov sa dostane z bojového poľa, ale ich problémy ešte len začínajú. A Field in England je filmom, ktorý rozhodne nesadne každému.

Nadšená z neho pravdepodobne bude len menšina divákov. Pokiaľ obľubuješ surrealizmus, psychedéliu a máš slabosť pre originálne vízie, tak na toto pole vstúp. Ostatní sa na ňom zrejme stratia.

8. Slnovrat

Nesmieme vynechať ani jeden z najlepších folk hororov posledných rokov, a síce brilantný Slnovrat od Ariho Astera. Ten sme si v kinách mohli užiť tento rok a išlo o naozaj originálnu pecku, ktorá v sebe miešala prvky vyhrotenej drámy, hororu, tragédie či opery, to všetko zabalené do snového surreálneho oparu.

Príbeh rozpráva o skupine priateľov, ktorí sa rozhodnú urobiť si výlet do švédskej izolovanej komunity. Tá však dodržiava rituály, ktoré sa hlavným hrdinom ani trochu nepozdávajú. Slnovrat je myšlienkovo bohatá, komplexná a mrazivá snímka, na ktorú tak ľahko určite nezabudneš.

9. Gwen

Pozoruhodná dráma s hororovými prvkami režiséra Williama McGregora rozpráva príbeh mladej Gwen (Eleanor Worthington Cox), ktorá žije s matkou a sestrou na farme vo Walese 19. storočia. Pretĺkajú sa len veľmi ťažko a kvôli priemyselnej revolúcii hrozí, že budú musieť svoj domov opustiť. Aby toho nebolo málo, u matky sa začne prejavovať záhadná choroba.

Gwen je veľmi pomalou, sústredenou a ťaživou temnou drámou, ktorá je síce hororom len mierne „líznutá“, ale to nič nemení na fakte, že by si jej mal dať šancu.

10. Hagazussa

Perfektná hororová dráma Hagazussa má síce od bežných divákov na internete dosť nízke hodnotenia, ale to len svedčí o tom, že tento kúsok od Lukasa Feigelfelda rozhodne nie je pre bežných popcornožrútov. Príbeh sa odohráva v drsnom prostredí Európy 15. storočia, kde ľuďmi zmietajú povery a strašidelné príbehy o čarodejniciach.

Albrun (Aleksandra Cwen) žije s matkou na samote v horách a okolo nich sa začínajú odohrávať bizarné veci. Je možné, že by na starých povedačkách bolo niečo pravdy? Fantasticky natočená, mrazivá a znepokojivá lahôdka. Pochvalné recenzie z celého sveta rozhodne neklamú.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť