Prinášame ti 10 zaujímavostí o novej marvelovke Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

Shang-Chi dorazí do kín už 2. septembra.

Zdroj: CinemArt SK

Dnes do slovenských kín prichádza nová marvelovka Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch. Pri tejto príležitosti sme pre teba dali dohromady niekoľko zaujímavostí o novom hrdinovi v podaní Simu Liuho. Hlavný hrdina Shang-Chi bude vo filme bojovať nielen s prízrakmi vlastnej minulosti, ale aj s tajomnou organizáciou Desať prsteňov, ktorá s ním má vlastné a nebezpečné plány.

Okrem Liuho sa vo vedľajších úlohách objavia aj Awkwafina, Tony Leung Chiu-wai, Fala Chen, Florian Munteanu, Ronny Chieng, Michelle Yeoh či Benedict Wong. Režíruje talentovaný Destin Daniel Cretton.

CinemArt SK

1. Film nám predstaví postavu Shang-Chiho v hranej podobe vôbec prvýkrát

Postavu Shang-Chiho sme zatiaľ v hranej verzii nemali možnosť vidieť. Na stránkach komiksov sa objavil na konci roka 1973, vytvorili ho Steve Engleheart a Jim Starlin. Predstavili ho ako neohrozeného bojovníka a experta bojových umení.

Počas rokov prešiel (ako viaceré iné postavy) určitými zmenami a rôznymi inkarnáciami. Jeho hlavné schopnosti ale stále spočívajú najmä v bojových umeniach. V komiksoch vďaka nim dokázal poraziť aj viacero postáv, ktoré vynikali nadľudskou silou.

SciroKun/Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shang-Chi.jpg)

2. Snímka so Shang-Chim sa plánovala už v 80. rokoch

Plány na filmovú či seriálovú adaptáciu s postavou Shang-Chiho sa rozbehli už v 80. rokoch. Podnet na ne dal kultový komiksový scenárista Stan Lee, ktorý do hlavnej úlohy zvažoval Brandona Leeho (zaujímavosťou je, že Leeho otec Bruce Lee slúžil ako priama inšpirácia pre tvorbu postavy Shang-Chiho). S hercom sa aj stretol, aby s ním prípadný projekt prediskutoval. Napokon z neho ale nič nebolo.

Shang-Chi znovu rozvíril filmové vody až v roku 2001, keď bolo oznámené, že akčnú snímku The Hands of Shang-Chi natočí Stephen Norrington. Neskôr bol nahradený Yuenom Woo-Pingom, ale tvorba projektu sa naťahovala a práva na postavy sa napokon vrátili Marvelu. Film tak nakoniec nevznikol.

Profimedia

3. O réžiu filmu sa postaral talentovaný režisér

Réžiu marvelovky Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch dostal na starosť schopný Destin Daniel Cretton. Ten sa spolu s Daveom Callahamom a Andrewom Lanhamom podieľal aj na scenári. Cretton má za sebou slušnú kariéru, hoci bežným popcornovým divákom jeho meno možno známe nebude. Meno si totiž urobil hlavne kvalitnými nezávislými drámami.

Debutoval v roku 2012 snímkou I Am Not A Hipster, ktorá sa dočkala priaznivých ohlasov na rôznych festivaloch. Nasledovala dráma Dočasný domov, ktorá si odniesla nadšené recenzie, ako aj viacero cien. Záujem vzbudili aj ďalšie Crettonove snímky: Sklenený zámok a Just Mercy. Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch je tak jeho prvým pokusom bodovať v blockbusterových vodách.

Profimedia

4. Do hlavnej úlohy sa zvažovalo niekoľko zaujímavých hercov

Ešte predtým, než rolu Shang-Chiho získal Simu Liu, štúdio uvažovalo, že by si postavu mohli zahrať aj Steven Yeun (Minari), Alex Landi (Klinika Grace), Mike Moh (Vtedy v Hollywoode), Ludi Lin (Mortal Kombat), Ross Butler (13 Reasons Why) či Lewis Tan (Deadpool 2).

CinemArt SK

5. Pre Marvel znamená Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch významné prvenstvo

Snímka predstavuje určité prvenstvo nielen pre Marvel, ale aj pre samotných hercov. Hlavne ide o vôbec prvú marvelovku, ktorá má hlavného hrdinu ázijského pôvodu. Ako prvá tiež pravdepodobne bude výraznejšie čerpať z ázijskej mytológie.

Pre herca Simu Liu zase ide o prvú hlavnú rolu. Doteraz totiž stvárňoval len vedľajšie postavy. Zaujímavou zhodou okolností je, že v snímke hrá aj Michelle Yeoh, ktorá si už zahrala postavu Alety Ogord v marvelovke Strážcovia galaxie 2. V tomto filme stvárni úplne odlišnú postavu.

CinemArt SK

6. Pri nakrúcaní sa tvorcovia inšpirovali viacerými známymi filmami

Destin Daniel Cretton a jeho tím si pri natáčaní brali inšpiráciu z mnohých, dnes už kultových filmov. Patria medzi ne klasiky ako Tiger a drak, Matrix, Kung fu, filmy Jackieho Chana, séria Ip Man s Donniem Yenom či bojový film The Tai Chi Master.

7. Organizácia Desať prsteňov sa objavila už v predchádzajúcich marvelovkách

Hlavným záporákom filmu je Mandarín, ktorý je súčasťou organizácie Desať prsteňov. S ňou sme sa v rôznej miere mohli stretnúť už vo viacerých marvelovkách, ktoré pre jej nástup „pripravovali pôdu“. Prvýkrát sa objavila už v prvom Iron Manovi z roku 2008, ktorý celé marvelovské univerzum odštartoval.

Jej členovia vystupovali aj v oboch jeho pokračovaniach, menší náznak na nich sa podľa divákov nachádza aj v snímke Ant-Man a fanúšikovia špekulujú, že jej členovia ťahali za nitky aj v príbehoch Spider-Man: Návrat domov a Ant-Man a Wasp. Oficiálne potvrdené to ale (zatiaľ?) nebolo.

CinemArt SK

8. Nakrúcanie mierne zabrzdila pandémia

Ako mnohé iné filmy, aj Shang-Chi musel prekonávať problémy spojené s pandémiou koronavírusu. Prvá klapka padla vo februári 2020 v austrálskom Sydney, ale už v marci museli byť práce pozastavené, keďže sa objavilo niekoľko pozitívnych prípadov koronavírusu. Destin Daniel Cretton sa nákazy obzvlášť obával, keďže len krátko predtým sa jeho manželke narodilo dieťa.

Nechcel teda vírus zaviesť medzi nich. Napokon mu však vyšiel negatívny test. Nakrúcanie sa však kvôli tomu prakticky zastavilo a opäť sa rozbehlo až v júli 2020. Odrazilo sa to aj na premiére. Pôvodne sme sa snímky mali dočkať 12. februára 2021, neskôr bola presunutá na 7. mája a následne na 9. júla toho istého roku.

CinemArt SK

9. Ide o druhý film štvrtej fázy marvelovského vesmíru

Štvrtá fáza marvelovského univerza odštartovala snímkou Black Widow. Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch predstavuje druhý film tejto fázy. Tá by mala trvať až do roku 2023 a naplánovaných je minimálne 9 ďalších filmov.

Medzi nimi sú očakávané tituly ako Eternals, Spider-Man: Bez domova, Doctor Strange in the Multiverse of Madness či Thor: Love and Thunder. Nesmieme tiež zabudnúť na seriály: WandaVision, The Falcon and the Winter Soldier, Loki, Hawkeye či What If…?

10. Snímka má na konte mimoriadne pozitívne reakcie amerických kritikov

Nové marvelovské dobrodružstvo už stihli vidieť viacerí zámorskí kritici. A podľa ich reakcií sa zdá, že Marvel opäť nestúpil vedľa a pošle do kín zábavnú a akciou nadupanú snímku. Na stránke Rotten Tomatoes má výborné skóre 91 % pozitívnych recenzií s priemerným ratingom 7,7/10, na stránke Metacritic zase slušných 71 %.

Podľa recenzií nás v kine čaká svižná akčná komiksovka so sympatickými hrdinami, ale aj kvalitným záporákom. Chválu zožala aj Crettonova réžia a herecké výkony Liuho, Awkwafiny a Chiu-waia. Zdá sa teda, že pre oddaných marvelovských fanúšikov bude Shang-Chi ďalšou kino povinnosťou. Slovenská premiéra je naplánovaná na 2. septembra 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Chlapec sa vydržal hojdať na hojdačke 36 hodín bez prestávky. Nastolil tak nový svetový rekord

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME