Existuje život aj inde než na Zemi? Na túto otázku stále odpoveď nepoznáme. Hoci je podľa vedcov viac než pravdepodobné, že život existuje aj na iných planétach, stále máme v rukách veľmi málo informácií, ktoré by to mohli definitívne potvrdiť.
V tomto článku sa však pozrieme na niekoľko kandidátov, na ktorých by život v nejakej forme podľa odborníkov mohol zakotviť.
1. Mars
Medzi hlavných kandidátov na existenciu mimozemského života patrí už dlhé roky Mars. Je to dané najmä jeho pomernou blízkosťou k Zemi (môžeme ho teda skúmať lepšie než vzdialenejšie planéty) a viacerými podobnosťami s našou planétou. Mars sa stal predmetom mnohých skúmaní a aj dnes sa mu venuje veľká pozornosť.
Vedci predpokladajú, že kedysi sa na Marse nachádzala hustá atmosféra a voda, a teda aj možný život. Na druhej strane je faktom, že tieto podmienky na vznik života trvali pomerne krátku dobu.
Dnes sa voda na Marse síce nachádza, ale je zamrznutá a samotná planéta leží mimo takzvanú obývateľnú zónu. To samé osebe ešte Mars nediskvalifikuje z možnosti existencie života, ale zatiaľ túto hypotézu nič nepotvrdilo. Výskum Marsu však naďalej čulo prebieha, takže v nasledujúcich rokoch sa určite dočkáme viacerých nových zistení.
India's Mars Orbiter shares a stunning photo of the planet next door (via @isro)
Gepostet von Lights in the Dark am Montag, 29. September 2014
2. Európa (Jupiterov mesiac)
Medzi kandidátov na potenciálny vznik mimozemského života patrí aj Jupiterov mesiac Európa. O existencii života na Európe nemáme žiadne hmatateľné dôkazy, ale vedci usudzujú, že ide o jedného z najvhodnejších kandidátov pre jeho vznik. Odborníci sa domnievajú, že by určité formy života mohli existovať pod tamojším zamrznutým oceánom.
Stojí ale za zmienku, že takéto formy museli by existovať bez svetla a pod silným tlakom. Nie je to však vylúčené. Podľa vedcov by sa na Európe mohli nachádzať formy života podobné živočíchom v najnedostupnejších hĺbkach oceánov na Zemi.
Magnificent Europa, Jupiter's ocean moon.
Gepostet von Fifth Star Labs am Montag, 11. April 2016
3. Titán (Saturnov mesiac)
Titán je najväčším mesiacom planéty Saturn a tiež patrí k hlavným kandidátom vedcov na možnosť mimozemského života. Hoci je Titán oveľa chladnejší než Zem a podľa všetkého nemá na povrchu vodu v kvapalnom skupenstve, niektorí vedci usudzujú, že podmienky na vznik života tu sú.
Odborníci totiž odhadujú, že by sa pod vrstvou zamrznutého oceána mohla nachádzať aj voda v kvapalnom skupenstve, čo by dalo základ pre vznik bakteriálneho života.
Titan, Saturn’s largest moon, is one of the solar system’s most enigmatic bodies. Known to possess a dense atmosphere…
Gepostet von Science am Dienstag, 3. Juli 2012
4. Enceladus (Saturnov mesiac)
Enceladus je šiesty najväčší mesiac Saturnu. Teplota na jeho povrchu dosahuje -198 stupňov Celzia a celý mesiac je pokrytý ľadom. Podľa vedcov je veľká pravdepodobnosť, že na Encelade existuje podpovrchový slaný oceán, keďže mesiac vyvrhuje mračná slanej vody.
Ďalšie pozorovania ukázali, že v týchto miestach zrejme prebieha hydrotermálna aktivita a pod povrchom sa nachádza energetický zdroj. Aj preto sa vedci v budúcnosti chystajú zamerať práve na tento oceán, keďže podľa nich určite poskytuje vhodné podmienky pre vznik mimozemského života.
Saturn's moon Enceladus has a liquid ocean beneath its icy crust. Credit: NASA
Gepostet von NASA 360 am Sonntag, 14. Mai 2017
5. Ceres
Trpasličia planéta Ceres by podľa vedcov mohla niesť bakteriálny mimozemský život. Podľa odborníkov sa na nej nachádza ľad a možno aj atmosféra vhodná pre život. Ceres produkuje približne šesť kilogramov vodnej pary za sekundu, z čoho možno usudzovať, že ľadom nie je pokrytá celá vrstva povrchu.
Či sa však na planétke naozaj nachádza život, na to si budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať. Pozorovania však dokazujú, že planétka Ceres by sa rozhodne nemala prehliadať.
NASA's Dawn spacecraft captured this image of the Ceres, a dwarf planet that is also the largest asteroid in the solar…
Gepostet von Space.com am Mittwoch, 23. November 2016
6. Venuša
Dnes je už jasné, že na povrchu Venuše je nemožná existencia života tak, ako ho poznáme na Zemi. Začiatkom 20. storočia síce Venuša patrila k horúcim kandidátom na možnosť existencie života (keďže má veľkosť podobnú Zemi), ale prvé sondy odhalili, že planéta má na povrchu šialených 500 stupňov Celzia.
Vtipné v tomto kontexte bolo, keď rôzni samozvaní kontaktéri s mimozemšťanmi tvrdili (ešte pred vedeckým skúmaním planéty), že na Venuši sa nachádza celá mimozemská civilizácia.
Podľa vedcov však nemožno Venušu ako potenciálneho hostiteľa života úplne vylúčiť. Existuje možnosť, že život sa nachádza v jej oblakoch. Na základe zloženia vodných kvapiek v mrakoch planéty by sa podľa vedcov dalo usudzovať, že v nich existujú mikroorganizmy.
On planet Venus every year ends before the day is over (1 rotation = 243 Earth days, 1 orbit around the Sun = 225 Earth days)
Gepostet von Awarenergy am Sonntag, 8. Januar 2017
Priame hľadanie
Vyššie sme sa zameriavali na planéty, ktoré sa nachádzajú v našej slnečnej sústave a ktoré by mohli niesť život v podobe rôznych mikroorganizmov. Existuje však niekde vo vesmíre inteligentný život, resp. vyspelá civilizácia?
Vedci síce uvádzajú, že by bolo extrémne nepravdepodobné, ak by sa život vyvinul len na Zemi, ale zatiaľ o existencii žiadnych iných civilizácií nemáme ani tie najmenšie dôkazy.
Napriek tomu existuje združenie SETI (Search for extraterrestrial intelligence), ktoré sa snaží pomocou silných rádiových teleskopov vysielať rádiové signály k rôznym vzdialeným planétam s tým, že ich možno niekto na druhej strane zachytí.
Zároveň sa SETI zameriava aj na „počúvanie“ prípadných rádiových signálov, ktoré by mohli pochádzať od vyspelej civilizácie. Zatiaľ sa však vedcom podarilo zachytiť len špekulatívne signály, ako napríklad slávny signál Wow!, ale žiadny konkrétny dôkaz doposiaľ v rukách nemáme.
SETI
Gepostet von SevenUp am Mittwoch, 4. Juli 2012