Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 28.3.2024
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Tento rok si pripomíname už 20. výročie hrozivých teroristických útokov na Spojené štáty americké, ku ktorým došlo 11. septembra 2001. Tie navždy zmenili nielen Spojené štáty, ale prakticky celý svet. Išlo o vôbec najkrvavejší teroristický útok histórie s obrovským počtom obetí. Čo sa vlastne v ten osudný deň stalo a aký priebeh mali tieto útoky? V tomto článku ti predstavíme podstatné fakty.

K útokom došlo v utorok 11. septembra 2001. Išlo o štyri koordinované útoky, za ktorými stáli islamskí fundamentalisti z teroristickej organizácie al-Káida. Ich hlavným osnovateľom bol Usáma bin Ládin. 19 únoscov toho rána unieslo štyri komerčné lietadlá American Airlines a United Airlines.

Shutterstock

Let číslo 11: cieľ Svetové obchodné centrum, severná veža

Lietadlá United Airlines let č. 175 a American Airlines let č. 11 odštartovali krátko pred ôsmou hodinou ráno. Na palube letu č. 175 bolo 65 ľudí, na palube letu číslo 11 92 ľudí (vrátane teroristov). V prípade letu číslo 175 boli únoscami Fayez Banihammad, Ahmed al-Ghamdi, Hamza al-Ghamdi, Marwan al-Shehhi a Mohald al-Shehri. Skupinu teroristov, ktorá ovládla let číslo 11, viedol Muhammad Atta, okrem neho boli páchateľmi aj Abdulaziz al-Omari, Waleed al-Shehri, Wail al-Shehri a Satam al-Suqami.

Profimedia

Let 11 odštartoval minútu pred ôsmou hodinou ráno. O pätnásť minút neskôr došlo na palube k útoku teroristov. Tí pomocou nožov zranili niekoľko pasažierov a vyhrážali sa bombovým útokom. Násilím prenikli do kokpitu a začali kontrolovať lietadlo. Pilotoval Muhammad Atta, cestujúcim oznámil, že sa lietadlo vracia späť na letisko a aby všetci ostali sedieť na svojich miestach.

Let prestal komunikovať s kontrolou a odchýlil sa od svojej plánovanej trasy, ktorou bolo mesto Los Angeles. Počas letu sa so spoločnosťou American Airlines skontaktovali dve letušky, ktoré jej predstaviteľov informovali o tom, že došlo k násilnému prevzatiu lietadla. Let 11 narazil do severnej strany severnej veže Svetového obchodného centra o 8:46 ráno. Lietadlo zasiahlo budovu medzi 93. a 99. poschodím. Všetci na palube boli na mieste mŕtvi.

Profimedia

Let číslo 175: cieľ Svetové obchodné centrum, južná veža

Let 175 najprv prebiehal pokojne, po polhodine sa však teroristi násilne dostali do kokpitu a odstavili pilota a prvého dôstojníka. Na ich miesto sa posadil Marwan al-Shehhi. Lietadlo zároveň prestalo komunikovať s leteckou kontrolou. Odchýlilo sa od pôvodne plánovanej trasy (ktorou bolo opäť mesto Los Angeles) a zamierilo do New Yorku. Zároveň začalo výrazne klesať. Cestujúci volali svojim blízkym s tým, že lietadlo uniesli. Viacerí sa s nimi lúčili, pretože tušili, že sa stane niečo strašné.

Jeden z nich, Peter Hanson, mal podozrenie, že lietadlo narazí do budovy. Telefonoval svojmu otcovi a povedal mu, že lietadla sa chopili neznámi muži, ktorí dobodali letušku a tvrdili, že majú bombu: „Myslím, že smerujeme do Chicaga, alebo niekam inam, a narazíme do budovy. Neboj sa, oci. Ak sa to stane, bude to rýchle. Ach Bože, ach Bože, ach Bože.“ Jeho domnienka sa naplnila. Let 175 narazil do južnej veže Svetového obchodného centra dve minúty po deviatej hodine ráno. Zahynuli všetci ľudia na palube.

Profimedia

Veže Svetového obchodného centra sa napokon zrútili. Prvá šla k zemi južná veža (56 minút po zasiahnutí lietadlom), zrútila sa o 9:59. Severná veža sa zrútila o 10:28. O 10:10 sa zrútila aj časť Pentagónu a popoludní o 17:25 sa zrútila aj budova 7 Svetového obchodného centra, ktorá bola poškodená požiarmi a troskami z pádu prvých dvoch veží.

Let číslo 77: cieľ Pentagón

Okrem týchto lietadiel teroristi uniesli aj ďalšie dve lietadlá spoločnosti American Airlines, konkrétne išlo o lety číslo 77 a 93. Skupinu piatich útočníkov letu 77 viedol Hani Hanjour, okrem neho boli na palube aj Nawaf al-Hazmi, Salem Alhazmi, Khalid al-Mihdhar a Majed Moqed. Lietadlo odštartovalo z washingtonského letiska desať minút po ôsmej ráno a smerovalo do Los Angeles. Na palube bolo celkom 64 ľudí.

Let číslo 93 odštartoval z letiska v Newarku v New Jersey so 42-minútovým meškaním, teda o 8:42, na palube bolo 44 ľudí. Jeho pôvodnou destináciou malo byť San Francisco. Teroristov v tomto lietadle viedol Ziad Jarrah, k jeho skupine patrili aj Ahmed al-Haznawi, Ahmed al-Nami a Saeed Al-Ghamdi.

Profimedia

Let číslo 77 mal posledné spojenie s leteckou kontrolou o 8:51, predpokladá sa, že k prevzatiu kontroly únoscami došlo v časoch 8:51 až 8:54. Teroristi v tomto prípade na palube počas letu nikoho nezabili. Násilím však prinútili pilota a členov posádky, aby sa premiestnili do zadnej časti lietadla.

Hani Hanjour sa následne chopil pilotovania a namieril lietadlo smerom na budovu Pentagónu. Niekoľko pasažierov naposledy zavolalo rodine a známym. O 9:37 lietadlo narazilo do Pentagónu, zahynulo všetkých 64 ľudí na palube a ďalších 125 ľudí v budove.

Let číslo 93: cieľ Kapitol

Let číslo 93 mal odlišný osud ako predchádzajúce lietadlá. V tomto prípade došlo už k samotnému únosu neskôr než v prvých troch prípadoch. Únoscovia z neznámeho dôvodu čakali 46 minút, kým prevzali kontrolu nad lietadlom (v tom čase už boli zasiahnuté obe budovy Svetového obchodného centra).

Približne v čase 9:28 sa únoscovia zmocnili lietadla. Vyhrážali sa odpálením bomby a pasažierom hrozili nožmi. Násilím sa dostali do kokpitu a na miesto pilota sa posadil Ziad Jarrah, ktorý následne pasažierom oznámil, že majú bombu a vracajú sa s lietadlom späť na letisko. Ľuďom v lietadle prikázal, aby ostali v pokoji sedieť.

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:UA93_crash_site.jpg)

Aj v tomto prípade sa podarilo viacerým cestujúcim zavolať blízkym a priateľom. Povedali im, že lietadlo bolo unesené a že pravdepodobne čoskoro zomrú. Nechýbali ani dojemné a silné vyznania lásky partnerom či rodičom. Skupina pasažierov sa ale rozhodla, že pokiaľ majú mať nejakú šancu na záchranu, musia sa pokúsiť bojovať.

Vzburu viedol Todd Beamer. Pasažieri narýchlo vytvorili plán, ako sa dostať do kokpitu, a boli odhodlaní risknúť aj potenciálne odpálenie bomby. Beamer sa pred začiatkom vzbury pomodlil Žalm 23 a ostatní sa k nemu pridali.

Vzbura pasažierov

Následne Beamer vyslovil svoje posledné slová: „Ste pripravení? Dobre. Tak ideme na to!“ Bolo 9:57 ráno a vzbura pasažierov práve začala. Podarilo sa im premôcť teroristov, ktorí blokovali cestu ku kokpitu. „Čo sa to tam deje? Bitka?“ zvolal jeden z únoscov v pilotnej kabíne. V tej chvíli sa pasažieri začali dobýjať do kokpitu. Jarrah sa snažil, aby pasažieri stratili rovnováhu, a začal nakláňať lietadlo striedavo doprava a doľava. Napriek tomu sa cestujúci nevzdávali.

„Máme to skončiť?“ spýtal sa jeden z únoscov, ktorý sa zrejme obával, že pasažieri sa chopia lietadla. „Ešte nie. Až keď sa sem dostanú,“ odpovedal mu Jarrah. Jeden z pasažierov zakričal: „Do kokpitu! Ak to nezvládneme, zomrieme!“ Podľa vyšetrovateľov boli v tomto momente cestujúci už v kokpite, prípadne „niekoľko sekúnd“ od toho, aby sa doň dostali. Teroristi nasmerovali lietadlo k zemi a začali recitovať verše islamskej modlitby.

Posledné slová na zázname naznačujú, že prebiehal boj o riadiaci systém. Na nahrávkach počuť Jarraha, ako hovorí: „Hej, daj to sem, daj sem, daj to sem…“ Následne počuť výkrik „Nie!“ a poslednými slovami je pravdepodobne hlas jedného z pasažierov, ktorý pokojne hovorí: „Zdvihni to!“ V tej chvíli, o 10:03, sa let číslo 93 zrútil v blízkosti mesta Shanksville v Pensylvánii. Od cieľa teroristov ho delilo 20 minút letu. Bolo to jediné z unesených lietadiel, ktoré v ten deň nezasiahlo útočníkmi naplánovaný cieľ.

Profimedia

„Dnes ráno náš národ uvidel zlo.“

Teroristické útoky z 11. septembra 2001 si vyžiadali takmer 3-tisíc obetí (vrátane všetkých únoscov), väčšinou civilistov. Pri záchranných prácach zahynulo tiež 343 hasičov, 115 policajtov a 36 civilistov v Pentagóne. Pri zrútení veží Svetového obchodného centra zahynulo celkom 2 606 ľudí. V ten večer prezident George W. Bush prehovoril v televízii k národu.

„Dnes boli naši spoluobčania, náš spôsob života, naša sloboda vystavené sérii úmyselných a smrtiacich teroristických útokov,“ povedal. „Tieto činy masových vrážd chcú náš národ vydesiť, vrhnúť ho do chaosu a ústupu. Ale zlyhali. Naša krajina je silná. (…) Dnes ráno náš národ uvidel zlo. (…) Nikto z nás na tento deň nikdy nezabudne. Napriek tomu ideme vpred brániť slobodu a všetko dobré a spravodlivé na tomto svete. Ďakujem. Dobrú noc a Boh žehnaj Amerike.“

Profimedia

Dopad útokov

Teroristické útoky z 11. septembra mali obrovský dopad na medzinárodnú politickú situáciu a bezpečnosť vo svete. Bolo prijatých niekoľko zákonov, ktoré mali pomôcť v boji proti teroristom. Spojené štáty americké tiež v októbri vtrhli do Afganistanu s cieľom odstaviť od moci militantné hnutie Taliban a zničiť al-Káidu.

Začala sa takzvaná vojna proti terorizmu. USA podnikli aj vojenský vpád do Iraku pod zámienkou, že režim Saddáma Husajna disponuje prepojeniami na al-Káidu a zbraňami hromadného ničenia. Výsledkom bolo odstavenia Husajna od moci, jeho neskoršie zatknutie a poprava, ale aj občianska vojna.

Profimedia

11. september vo filmoch

Teroristické útoky sa stali námetom aj pre viacero filmov či dokumentov. Strhujúca dráma Let číslo 93 (2006) od Paula Greengrassa popisuje osud letu 93 a vzburu jeho posádky. Oliver Stone natočil drámu World Trade Center (2006), v ktorej zobrazil útok z pohľadu bežných policajtov a hasičov. Výrazne sa týmito útokmi zaoberal aj Michael Moore vo svojom dokumentárnom filme Fahrenheit 9/11, v ktorom ostro kritizoval prezidenta Georgea W. Busha. Za tento film si Moore odniesol aj sošku Oscara.

O celej tragédii sa tiež vynorilo množstvo konšpiračných teórií, ktorých zástancovia tvrdili, že za útoky je v skutočnosti zodpovedná vláda Spojených štátov. Tieto tvrdenia boli odborníkmi a vedcami vyvrátené ako ničím nepodložené nezmysly.

Universal Pictures


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.