Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Do našich kín vstupuje hraná verzia populárneho animáku Mulan od štúdia Disney. Jeho réžie sa chopila talentovaná Niki Caro a z doterajších trailerov sa zdá, že pôjde o výbornú záležitosť. Pri tejto príležitosti sme sa trochu podrobnejšie pozreli na doterajšie hrané remaky štúdia Disney a zoradili sme ich podľa hodnotení na Česko-Slovenskej filmovej databáze (ČSFD.cz).

11. Dumbo – 62 %

Rebríček odštartujeme hranou verziou animáku Dumbo, ktorú režíroval Tim Burton. Ten si z doterajších hraných Disneyho remakov odniesol rozpačité recenzie. Treba dodať, že stále neboli nejako extrémne negatívne, skôr film hodnotili ako nemastný-neslaný.

Príbeh sa točí okolo malého sloníka s veľkými ušami menom Dumbo, ktorý žije v cirkuse. Najprv je terčom výsmechu, ale neskôr, keď sa zistí, že Dumbo vie lietať, sa stane vyhľadávanou atrakciou. A padne do oka aj zlým podnikateľom, ktorí by ho chceli uniesť.

Snímka sa síce mohla pochváliť kvalitným hereckým obsadením (Colin Farrell, Michael Keaton, Danny DeVito, Eva Green) aj zaujímavým vizuálom, ale ako celok doplatila na svoju nevýraznosť a zabudnuteľnosť. Za pozretie stojí, ale z hlavy veľmi rýchlo vyfučí. Škoda.

10. Alica v Krajine za zrkadlom – 65 %

Sequel k úspešnej fantasy Alica v krajine zázrakov od Tima Burtona už rozhodne nedopadol tak slávne ako jeho predchodca. Alicu v Krajine za zrkadlom zrežíroval James Bobin a do hlavných úloh sa vrátilo viacero hviezd z prvého filmu, ale ani to ho príliš nezachránilo.

Alica (Mia Wasikowska) sa opäť vracia do krajiny zázrakov, stretáva sa so starými známymi a vydáva sa na nebezpečnú cestu za záchranou Klobúčnika (Johnny Depp). Bobinov film si odniesol asi najhoršie kritiky zo všetkých disneyovských remakov, hoci prijatie divákov bolo predsa len lepšie. Finančne išlo tiež o sklamanie a štúdio na filme prerobilo asi 70 miliónov dolárov.

9. Lady a Tramp – 65 %

Hranej verzie sa dočkal aj obľúbený romantický animák Lady a Tramp. Ten sa ale do kín nedostal a namieril si to priamo na streamovaciu platformu Disney+. O réžiu sa postaral Charlie Bean a išlo o mix hraného a CGI filmu. Príbeh sa točí okolo psíkov Lady a Trampa. Každý z nich pochádza z odlišného prostredia, ale napriek tomu si padnú do oka a zamilujú sa do seba. Ich láska ale bude musieť prekonať nejednu prekážku.

Aj napriek tomu, že Lady a Tramp do našich kín nedorazil, svojich divákov si dokázal nájsť aj v našich končinách. Dá sa povedať, že ide o relatívne slušnú jednohubku, ktorá neurazí, ale ani príliš nenadchne. Deti ňou však iste budú nadšené. Postavám hlasy prepožičali schopní herci, ako Tessa Thompson, Justin Theroux, Kiersey Clemons, Janelle Monáe či Ashley Jensen.

8. Aladin – 68 %

Réžie hranej verzie populárneho Aladina sa chopil talentovaný Guy Ritchie. Príbeh diváka zavedie do starovekej Arábie. Aladin, pouličný zlodejíček s dobrým srdcom, sa zamiluje do krásnej Jazmíny, dcéry sultána. Pochybuje však, že chudobný mladík ako on by sa mohol k princeznej čo i len priblížiť. To sa ale zmení, keď Aladin objaví magickú lampu s džinom, ktorý plní priania. Aladinovi sa ušli vcelku priaznivé kritiky a išlo aj o veľký finančný úspech.

Aladin v Ritchieho podaní je svižná a primerane akčná rodinná zábava, ktorá má dobrý spád a sympatických hercov (Mena Massoud, Naomi Scott či Will Smith). Úspech je teda viac než zaslúžený. V štúdiu momentálne pracujú na sequeli.

7. Vládkyňa zla 2 – 69 %

Platí nepísané pravidlo, že druhá časť málokedy dokáže prekonať originál. Podobným prípadom je aj fantasy Vládkyňa zla 2. Tú režíroval talentovaný Joachim Rønning, ale ani on nedokázal snímku príliš zachrániť. Filmu sa dostalo pomerne chladného prijatia, hoci diváci boli, viac-menej, spokojní.

Film ale zaostal za očakávaniami aj finančne, takže v štúdiu zrejme spokojní príliš neboli. Príbeh sa odohráva 5 rokov po prvej časti. Prvé husle opäť hrá čarodejnica Maleficent v podaní Angeliny Jolie. Aurora (Elle Fanning) sa má vydávať a všetko sa zdá byť perfektné. Potom sa však na obzore zjaví hrozba, ktorá má potenciál tento rozprávkový svet zničiť.

6. Alica v krajine zázrakov – 72 %

Hranej adaptácie kultovej Alice v krajiny zázrakov sa chopil Tim Burton a dopadlo to rozhodne lepšie než jeho neskorší Dumbo. Alica (Mia Wasikowska) má v tomto filme už 19 rokov a na svoje dobrodružstvá v magickej krajine zázrakov už zabudla. Keď ale opäť uvidí podozrivého králika s vreckovými hodinkami, rozhodne sa ho nasledovať. Opäť sa tak dostáva do čarovného sveta, kde sa zdá byť všetko postavené na hlavu.

Snímka mala výborné obsadenie (okrem Wasikowskej sme videli či počuli napríklad Anne Hathaway, Johnnyho Deppa, Stephena Frya, Helenu Bonham Carter či Alana Rickmana). Kritici z filmu rozhodne neskákali nadšením, ale vizuálne išlo o poriadnu žranicu s niekoľkými zaujímavými nápadmi. Film sa stal obrovským finančným úspechom a odniesol si aj tri nominácie na Oscara, pričom sošky za výpravu a kostýmy aj premenil.

5. Kráska a zviera – 72 %

O hranú verziu rozprávky Kráska a zviera sa postaral overený režisér Bill Condon. Príbeh sa točí okolo mladej Belle (Emma Watson), ktorá sa dostane do väzenia na zámku desivého Zvieraťa (Dan Stevens). Aj keď sa ho na začiatku bojí, postupom času si k nemu začne nachádzať cestu.

Snímka sa tešila pozitívnemu prijatiu kritikov aj divákov a rozhodne patrí k tým najlepším hraným remakom z Disneyho dielne. Na divákov čakali vydarené muzikálové čísla, skvelí herci a krásny vizuál.

4. Popoluška – 72 %

Veľkému ohlasu sa tešil aj hraný remake Popolušky. Ten nám doručil kultový Kenneth Branagh. Treba vôbec v tomto prípade opakovať príbeh? Otec mladej Elly (Lily James) sa po smrti Ellinej matky znovu ožení. Pre Ellu to ale rozhodne neznamená nič dobré. Macocha (Cate Blanchett) a jej dve dcéry (Sophie McShera a Holliday Grainger) sú totiž zlé a Elle dávajú na starosti tie najťažšie práce.

Život mladého a odvážneho dievčaťa sa ale zmení, keď sa stretne so šarmantným princom (Richard Madden). Snímke sa viedlo veľmi dobre po kritickej aj finančnej stránke. Branagh sa ukázal byť pre túto látku mimoriadne vhodnou voľbou a Popoluška v jeho podaní bola krásne magická, vtipná aj dojemná.

3. Vládkyňa zla – 73 %

Dostávame sa na prvé tri miesta v našom rebríčku. Bronzovú priečku si vyslúžila Vládkyňa zla, ktorá bola remakom Šípkovej Ruženky. O réžiu sa postaral Robert Stromberg. Pomerne prekvapivo sa tvorcovia rozhodli vystrčiť do popredia čarodejnicu Maleficent (Angelina Jolie) a rozpovedať, ako sa kedysi dobrá žena zmenila na zlú kráľovnú.

Tento ťah sa, zdá sa, vyplatil, keďže film pozbieral relatívne pozitívne ohlasy divákov aj kritikov a stal sa obrovským finančným hitom. Angelina Jolie si svoju rolu užila a film netrpel ani po stránke príbehu či špeciálnych efektov. Fajn kúsok.

2. Leví kráľ – 77 %

Hranej verzie sa dočkala aj jedna z najlepších a najpopulárnejších disneyoviek, a to Leví kráľ. Hoci termín „hraná verzia“ nie je vlastne vôbec presný. V skutočnosti ide totiž o CGI animák s mimoriadne vydarenou fotorealistickou animáciou.

Režíroval Jon Favreau, ktorý so scenáristom Jeffom Nathansonom ostal verný pôvodnému animáku a rozpovedal tento strhujúci príbeh ďalším generáciám. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepšie vizuálne efekty.

1. Kniha džunglí – 80 %

A ktorému filmu patrí prvé miesto? S veľkým prehľadom si ho pre seba uchmatla Kniha džunglí od Jona Favreaua. Mix hraného a CGI filmu rozpráva o mladom chlapcovi Mauglím (Neel Sethi), ktorého sa ujme vlčia svorka a vychová ho ako svoje mláďa. Mauglí získa v džungli mnohých priateľov, ale bude sa musieť popasovať aj so zákerným tigrom Šer Chánom.

Kniha džunglí si odniesla s prehľadom najlepšie kritické ohlasy a reakcie divákov boli tiež ohromne spokojné. Film zarobil veľké peniaze a v štúdiu Disney odklepli aj pokračovanie (ktoré sa momentálne pripravuje). Favreauova snímka si tiež odniesla Oscara za najlepšie vizuálne efekty.

Mulan

Sme veľmi zvedaví, kam sa v tejto spoločnosti zaradí Mulan. Ako sme napísali vyššie, film režírovala Niki Caro, pričom podľa dostupných informácií pôjde o realistickejšie a akčnejšie stvárnenie známej legendy. Nemusíš sa však báť, že by film bol až príliš drsný pre deti. Tvorcovia sa vyjadrili, že chceli natočiť v prvom rade kvalitný rodinný film.

Príbeh sa odohráva v starovekej Číne. Keď cisár vydá nariadenie, aby každý muž z rodiny odišiel slúžiť do cisárskej armády na obranu krajiny pred bojovnými kočovníkmi zo severu, v rodine mladej Mulan (Liu Yifei) nastane problém.

Jej otec je už na slúženie v armáde príliš starý. Mulan ale chce prispieť k ochrane svojej rodnej krajiny, a tak zaujme miesto svojho chorého otca v cisárskej armáde. Aby sa ale do armády vôbec dostala, musí sa prestrojiť za muža. Na jej ceste ju však čaká nejedno smrteľné nebezpečenstvo.

Okrem Liu Yifei sa vo filme objavia aj Donnie Yen, Jet Li, Li Gong, Jason Scott Lee či Rosalind Chao. Do slovenských kín Mulan dorazí už 4. septembra 2020.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť