Nadviazať na úspešný film nie je ľahká úloha. Diváci majú vysoké očakávania a celé natáčanie sa dostáva pod nesmierny tlak. Niekedy je ale jasné už dopredu, že snahy žmýkať značku nemôžu dopadnúť dobre.
Personálne zmeny, nedostatok peňazí, chaos pri natáčaní alebo jednoducho vyčerpanie námetu spôsobilo, že mnohé pokračovania známych filmov nesiahajú svojim predchodcom ani len po kolená.
Niektoré z menovaných kúskov sú natoľko nepodarené, že o ich existencii bežný divák ani netuší. To je určite dobrá správa pre všetkých tých, ktorí sa na ich tvorbe podieľali a spravili si nimi nesmiernu hanbu.
Sám doma 3
Sám doma nepochybne patrí medzi najobľúbenejšie vianočné filmy. Boj malého Kevina proti babráckym lupičom sa stal nezabudnuteľnou klasikou v rodinnom žánri. V rovnako úspešnom pokračovaní z New Yorku sa dokonca na chvíľu mihol aj Donald Trump.
Tretí diel z roku 1997 dal Macaulayovi Culkinovi košom a do Kevinovej roly obsadil iného herca. Chyba. Sám doma bez Culkina je ako ryba na suchu a na výsledku to je naozaj badať. Aby toho nebolo málo, objavil sa ešte aj štvrtý diel a film s podtitulom Vianočná lúpež. Nikoho neprekvapí, že ide o ešte väčší prepadák.
Vyháňač diabla 2: Kacír
Keď sa v roku 1973 objavil v kinách Exorcista, stretol sa s protichodnými reakciami – mnohí ho považovali za príliš amorálny, iní ho, naopak, brali ako majstrovské dielo. Nakoniec sa Vyháňač diabla zapísal do dejín filmu zlatými písmenami a o štyri roky nasledovalo jeho pokračovanie.
Pokračovanie, na ktoré by najradšej každý zabudol. Divákom prekáža predovšetkým chaotický dej, ktorý sa odráža od jednej dejovej linky k druhej a stáva sa tým neprehľadným. Pokračovanie úspešného hororu naozaj nedopadlo slávne. Stačí si porovnať používateľské hodnotenie v databáze ČSFD – prvý diel získal 82 %, druhý diel si vyslúžil len hanebných 30 %.
Tento názov zrejme málokomu niečo hovorí. Ide však o pokračovanie slávneho hudobno-tanečného filmu Horúčka sobotňajšej noci. Parketový lev Tony, v podaní Johna Travoltu, sa vracia a tentoraz sa snaží preraziť na Broadwayi.
Na režisérskej stoličke Staying Alive sa objavilo meno, ktoré by si s ladnými tanečnými pohybmi asi nikto nespájal – Sylvester Stallone. Staying Alive sám osebe nie je absolútnou katastrofou. Zároveň ale ide o taký nevýrazný a zbytočný film, že ak by zrazu zmizol z nášho sveta, nikto by si to ani len nevšimol.
Záhada Blair Witch 2
Jednotka spôsobila svojimi autenticky pôsobiacimi zábermi malú revolúciu v hororovom žánri. Dvojka tento úspech totálne zničila. Najviac nepochopiteľné je to, že Záhada Blair Witch 2 takmer úplne opustila to, čo jeho predchodcu robilo jedinečným – použitie pohľadu prvej osoby a pseudodokumentárneho štýlu.
Miesto toho ponúkla bežný horor, ktorý sa vynímal akurát svojou mizernou kvalitou. Blair Witch 2 sa môže pochváliť Zlatou malinou v kategórii najhorší remake alebo sequel a hodnotením 15 bodov zo 100 na portáli Metacritic.
Samantha Darko
Donnie Darko je kultovým hitom mysteriózneho žánru a srdcovka všetkých pubertiakov vyžívajúcich sa v temnote. Hlavnému hrdinovi sa zjavuje obrovský králik, ktorý ho sprevádza nadprirodzenými scénami, medzi ktorými nechýba cestovanie v čase, manipulovanie vesmírom a boj s démonmi. Na úspešné dielo sa snažili filmári nadviazať v príbehu Donnieho mladšej sestry Samanthy.
Snahu hlúpo zrecyklovať film a vymeniť pohlavie protagonistov sme mali možnosť vidieť aj v reboote Ghostbusters, ktorý sa dá taktiež považovať za zločin proti kinematografii. Autori Samanthy jednoducho vzali niektoré prvky z originálu a nešikovným spôsobom sa ich pokúsili opäť využiť. Negatívne hodnotenia si Samantha Darko vyslúžila predovšetkým za neprirodzené a prázdne dialógy.
Aliens vs. Predator – Requiem
Votrelec a Predátor patria medzi najdôležitejšie kúsky v žánri sci-fi hororu. Dvojica nebezpečných tvorov z vesmíru sa v priebehu rokov stretla v komiksovej sérii a v niekoľkých hrách. Bolo len otázkou času, kedy sa votrelec postaví predátorovi aj na filmovom plátne. Stalo sa to v roku 2004 v snímke Paula W. S. Andersona.
Nebola to žiadna sláva – legendárne monštrá sa predviedli v mizernej forme a úspechu sóloviek dvoch monštier sa film nepriblížil ani zďaleka. Klinec do rakvy a úplnú katastrofu predstavovalo pokračovanie s podtitulom Requiem, ktorému sa podarilo byť horším vo všetkých ohľadoch.
Neprehľadnému deju a nelogickému konaniu postáv nepomáha ani kamera, ktorá v niektorých momentoch zachytáva len tmu striedanú trocha inou tmou. Requiem nerobí hanbu prvému AVP, ktoré je biedne samo osebe. Ubližuje odkazu dvoch ikonických sérií, z ktorých znepriatelené kreatúry vzišli.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane