DISCIPLÍNA a DISKRÉTNOSŤ sú dve vlastnosti, ktorými by mal disponovať každý dobrý vojak. Ako to platí už stáročia, nepriateľskí špióni nič nemilujú viac, ako nejakého nerozumného vojačika, ktorý nechtiac prezradí viac, ako by mal. Internet a sociálne siete týmto vojačikom veľmi uľahčili prezrádzanie vojenských tajomstiev.
Takmer každý mesiac môžeme čítať správy o tom, ako sa príslušníkovi ozbrojených zložiek nejakej krajiny podarilo pomocou nerozumného správania na internete prezradiť vojenské tajomstvo. Najnovšie takýto škandál rieši americké letectvo, uvádza War Is Boring. Zábery zverejnené na TikToku zachytávajú niečo, čo vyzerá ako utajený prototyp stealth lietadla, alebo jeho časť.
The video: pic.twitter.com/Unhq9lsHwE
— Ruben Hofs (@rubenhofs) September 22, 2021
Tajuplný stroj bol prepravovaný na základni Lockheed Helendale Radar Cross Section Facility, v testovacom priestore v púšti Mojave, ktorý v minulosti zohral dôležitú rolu pri vývoji najmodernejších strojov v arzenáli USA. Pre amerických veliteľov je celá táto šlamastika o to bolestivejšia, že TikTok je spoločnosť z Číny, čo je jeden z najväčších globálnych rivalov USA.
Už v lete 2020 Pentagon varoval a odporúčal všetkému vojenskému personálu odinštalovať si TikTok zo svojich zariadení. Nejde len o pridávanie príspevkov, ktoré by mohlo ohroziť bezpečnosť. Už len samotná prítomnosť aplikácie v telefóne môže čerpať potenciálne zneužiteľné dáta. Hlúpe úniky cez sociálne siete či dokonca hry (!) sa stále dejú a rozhodne nielen Američanom.
Perfekcionizmus sa nemusí vyplatiť!
Fanúšikovia vojenskej techniky sa radi pretekajú v tom, kto disponuje najlepšími znalosťami, a každý z nich chce byť ten najmúdrejší! Hráč War Thunder sa na fóre venovanom tejto hre pustil do tvorcov a vytýkal im nedostatky v spracovaní skvelého britského tanku Challenger 2. Aby dokázal svoju pravdu, argumentoval tým, že je veliteľom tohto stroja aj v skutočnosti.
Následne na verejne dostupné fórum nahral screenshoty z technického manuálu tanku, ktorý podlieha utajeniu. Vývojár skontaktoval britské ministerstvo obrany a po potvrdení utajeného statusu týchto informácií ich odstránil.
Zlý vojak Chen
Ako ukážkový zlý príklad by sa dal použiť čínsky vojak Chen, ktorý bol zbavený uniformy po viacerých vážnych prešľapoch. Chen používal mobil z druhej ruky (čo samo osebe predstavuje veľké riziko) na to, aby rodine a priateľom posielal správy a fotografie s vojenskou tematikou, obsahujúce aj utajené skutočnosti. Vojenskou službou sa nezabudol pochváliť ani spoluhráčom v online hrách, ktorým určite tiež prezradil veci, aké nemal.
Jednoducho zákaz!
Rusi si s problémom utajenia v časoch internetu poradili typicky rusky – zákazom. V roku 2019 parlament odsúhlasil zákon, ktorý vojakom zakázal používať počas služby smartfóny. Tento krok je celkom prirodzeným krokom vzhľadom na nie celkom legálne akcie, ktorých sa ruský ozbrojený personál zúčastňuje napríklad na východnej Ukrajine. Zahraničné tajné služby a investigatívne tímy vďaka internetovým dátam odhalili viaceré tajné ruské operácie mimo hraníc krajiny.
Asi len málo ľudí čítajúcich tieto riadky bude mať niekedy do činenia s utajenými skutočnosťami, dotýkajúcimi sa otázok národnej bezpečnosti. Všetci však trávime na sociálnych sieťach veľa času a chtiac-nechtiac zdieľame aj veci, ktoré neskôr môžeme ľutovať. Hlúpe prípady únikov vojenských tajomstiev sú výbornou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako využívame internet a sociálne siete.
Zdroje: warisboring.com