Prístroj na podporu dýchania Q-vent mini, ktorý vyvinuli slovenskí vedci, v súčasnosti už pomáha v Keni. Dostal sa tam v rámci humanitárnej misie podporenej SlovakAid, Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.
Informuje o tom doktor Daniel Furka, ktorý ho vyvinul na začiatku koronavírusovej krízy v roku 2020 spolu s kolegom Samuelom Furkom z katedry Fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej Fakulty UK a lekárom Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu. Zareagovali tým na zvýšenú potrebu pľúcnych ventilátorov a nimi navrhnutý prístroj celý vytlačili na 3D tlačiarni. Projekt v čase akútneho svetového nedostatku pľúcnych ventilátorov zviditeľnil Slovensko vo svete.
Ide o malý prenosný prístroj určený pre dychovú podporu počas liečby rôznych akútnych a chronických ochorení alebo počas jednoduchších chirurgických zákrokov. Využitie má aj v poúrazovej starostlivosti. „Prínos by mal mať predovšetkým v krajinách, kde nie je úplne najlepšie rozvinutá zdravotná starostlivosť. Je využiteľný aj v teréne, kde nie je možné nastaviť podmienky klasickej nemocničnej izby,“ zdôraznil Samuel Furka. Aj preto nachádza využitie práve v Keni.
O Q-vent mini však už prejavili záujem aj krajiny ako USA, Česko, Portugalsko, India, ale aj Brazília či Austrália. Celkové náklady na jeho výrobu boli okolo 250 eur, čo je asi 100-násobne menej, ako stojí konvenčný ventilátor.