Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Prístroj na podporu dýchania Q-vent mini od slovenských vedcov už pomáha v Keni

Q-vent je malý prenosný prístroj určený pre dychovú podporu počas liečby rôznych akútnych a chronických ochorení alebo počas jednoduchších chirurgických zákrokov.


Prístroj na podporu dýchania Q-vent mini, ktorý vyvinuli slovenskí vedci, v súčasnosti už pomáha v Keni. Dostal sa tam v rámci humanitárnej misie podporenej SlovakAid, Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Informuje o tom doktor Daniel Furka, ktorý ho vyvinul na začiatku koronavírusovej krízy v roku 2020 spolu s kolegom Samuelom Furkom z katedry Fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej Fakulty UK a lekárom Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu. Zareagovali tým na zvýšenú potrebu pľúcnych ventilátorov a nimi navrhnutý prístroj celý vytlačili na 3D tlačiarni. Projekt v čase akútneho svetového nedostatku pľúcnych ventilátorov zviditeľnil Slovensko vo svete.

TASR

Ide o malý prenosný prístroj určený pre dychovú podporu počas liečby rôznych akútnych a chronických ochorení alebo počas jednoduchších chirurgických zákrokov. Využitie má aj v poúrazovej starostlivosti. „Prínos by mal mať predovšetkým v krajinách, kde nie je úplne najlepšie rozvinutá zdravotná starostlivosť. Je využiteľný aj v teréne, kde nie je možné nastaviť podmienky klasickej nemocničnej izby,“ zdôraznil Samuel Furka. Aj preto nachádza využitie práve v Keni.

O Q-vent mini však už prejavili záujem aj krajiny ako USA, Česko, Portugalsko, India, ale aj Brazília či Austrália. Celkové náklady na jeho výrobu boli okolo 250 eur, čo je asi 100-násobne menej, ako stojí konvenčný ventilátor.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť