Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Problém s nedostatkom pracovníkov v školstve sa za posledný rok výrazne zvýšil

Vlani totiž portál Edujobs.sk zaznamenal o tisíc ponúk viac než v roku 2020.


Problém s nedostatkom pracovníkov v školstve sa za posledný rok výrazne zvýšil. Vyplýva to z analýzy portálu Edujobs.sk, o ktorej informovala PR manažérka portálu Profesia Nikola Richterová. Vlani totiž zaznamenal celkovo 6 091 pracovných ponúk v slovenskom školstve, čo bolo zhruba o tisíc ponúk viac než v roku 2020. Zároveň to bol najvyšší počet školských pracovných ponúk, aký evidoval portál od svojho vzniku v roku 2013.

Analýza poukázala na to, že školy hľadajú najmä učiteľov. Spomedzi viac ako šesťtisíc ponúk bola väčšina na pedagogické pozície, a to 4 936. „Pohľad na predošlé obdobia jasne ukazuje, že počet ponúk na učiteľov a učiteľky sa kontinuálne zvyšuje každý jeden rok,“ zhodnotila Richterová. Navyše do hľadania novej pedagogickej pracovnej sily sa každý rok zapája viac škôl. V roku 2021 ich bolo 1531, rok predtým 1 391 a ešte pred rokom 2018 ich bolo pod tisíc.

Shutterstock

Richterová konštatovala, že inzeráty práce na učiteľov základných škôl druhého stupňa tvoria 21 percent spomedzi všetkých pracovných ponúk, ktoré vlani uverejnili slovenské školy. Najväčší dopyt bol najmä po pedagógoch so zameraním na angličtinu, nemčinu, matematiku, fyziku a slovenský jazyk s literatúrou. „Spomedzi všetkých pedagogických možností je však na Slovensku najnižší záujem práve o učenie na základných školách. Na ponuku práce pedagóga na druhom stupni zareagovali vlani v priemere štyria uchádzači. V prípade učiteľov prvého stupňa to boli dokonca iba traja uchádzači,“ dodala. Väčší záujem evidujú o pozíciu učiteľov na materských školách či o vychovávateľov. Na jednu ponuku totiž zareaguje v priemere osem respektíve 12 ľudí.

Školy mali vlani problém aj pri nábore riaditeľov, keďže na jednu ponuku práce zareagoval v priemere jeden uchádzač. Podobná situácia nastala aj pri pozíciách hlavného kuchára a učiteľa základnej umeleckej školy. „Napriek tomu, že tieto pozície patrili medzi problematickejšie aj po minulé roky, aktuálne čísla uchádzačov sú od predošlých období ešte nižšie,“ uviedla Richterová s tým, že Slovensko vlani evidovalo zvýšený počet pracovných ponúk naprieč všetkými odvetviami, čo dáva ľuďom viac možností.

Vlani mali školy najmenší problém s hľadaním nových ľudí na pozície informátorov, recepčných či sekretárov. Na jeden inzerát totiž reagovali priemerne viac ako desiatky ľudí. Napríklad na pozíciu informátora bol priemerný počet uchádzačov okolo 70.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť