Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert
Zdroj: ©Shutterstock

Problematické slová z angličtiny, ktoré sú až príliš podobné tým slovenským

Anglická pasta a slovenská pasta rozhodne nie sú to isté.

Popri učení anglického jazyka sa snažíme naďabiť na čo najväčšie pomôcky. Veľmi nám pomôže, ak je anglické slovo podobné tomu nášmu, vďaka čomu si ho zapamätáme oveľa ľahšie. Pekným príkladom je slovo laboratórium, ktoré preložíme ako „laboratory.“ Jednoduché, že? Avšak, často nás takéto pomôcky zradia. Na prvý pohľad sa zdá, že pomôžu, pretože znejú podobne ako naše slovenské slová, avšak význam majú odlišný.

Pre takéto slová existuje anglické označenie „false friends,“ v slovenčine preložené ako „falošní kamaráti“. My sme pre teba vybrali zoznam tých najznámejších falošných kamarátov, ktorí ti určite strpčili učenie sa anglického jazyka.

1. promotion/promócia – Anglické slovo „promotion“ znamená povýšenie. Naša slovenská promócia, slávnosť ukončenia vysokej školy, je v angličtine nazvaná „graduation.“

Shutterstock

2. accurate/akurát – Väčšina ľudí si myslí, že slovo „accurate“ sa číta totožne s naším slovenským akurát, a tým pádom to aj významovo zamieňajú. „Accurate“ ale preložíme ako presný. Slovíčko akurát by sme mohli vyjadriť slovom „just.“

3. actual/aktuálny – Táto dvojica patrí asi k tým najznámejším. „Actual“ znamená skutočný, nie aktuálny. Ak chceme povedať, že informácia bola aktuálna, použijeme slovo „current.“

4. action/akcia – Ideme do obchodu, pretože tam je nejaká „action?“ To určite nie. „Action“ je akcia, ale tá napínavá akcia, ako v nejakom filme. Akcia vo význame zľava je „sale.“

Odporúčame prečítať:

Vyliata voda zamrzla pred dopadom na zem a z oblohy padali mŕtve vtáky. Tak vyzerala najstudenšia zima v histórii meraní na Slovensku

5. affect/afekt – Slová veľmi podobné, no úplne odlišné. „Affect“ znamená ovplyvniť a je to sloveso, zatiaľ čo náš afekt je emočný stav a podstatné meno.

6. chef/šéf – Dávaj si pozor a neoslov svojho zahraničného šéfa „chef,“ v angličtine na to existuje veľmi pekné slovo „boss.“ „Chef“ je označenie profesionálneho kuchára.

Shutterstock

7. fabric/fabrika – Tvoje nohavice alebo tričko sú urobené z nejakej látky, v angličtine z „fabric.“ Naša fabrika alebo továreň je niečo úplne iné.

8. dress/dres – „Dress,“ ženské spoločenské šaty alebo sloveso znamenajúce proces obliekania sa. Náš dres vidíme skôr na športovcoch počas nejakých hier a nie na spoločenských akciách.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.