Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Ak máš atopický ekzém, psoriázu alebo iný kožný problém, musíš tomu prispôsobovať svoj život. Či už je to kozmetika, oblečenie, jedlo a mnoho ďalších vecí. Ľudia so zdravou pokožkou len ťažko chápu tvoje problémy, ktoré sa im zdajú miestami úplne triviálne. V prípade, že patríš k ľuďom, ktorí majú problematickú kožu, tak určite veľmi dobre poznáš tieto strasti.

Keď ťa niekto posiela ku kožnej

Vždy a stále, akonáhle niekto zistí, že máš nejaký kožný problém, nasleduje otázka: „Prečo s tým nejdeš ku kožnej?“ A teba teraz čaká náročné vysvetľovanie, že buď ti kožná popálila nevhodnou liečbou kožu, alebo ti povedala, že máš skúšať, čo ti vadí a čo nie.

Skrátka, občas na niektoré kožné problémy nie sú exaktné vysvetlenia, a to, čo ich spôsobuje, je niekedy vo hviezdach. Chodiť ku kožnému je tiež miestami riskantné (česť všetkým skvelým kožným lekárom), lebo sa tam cítiš ako pokusný králik.

Sponge Bob Reaction GIF - Find & Share on GIPHY

Zima je tvoj najväčší nepriateľ

Sú ľudia, ktorí nemajú radi zimu, a potom sú tu ľudia, ktorí majú problematickú pokožku a zima nemá rada ich. Tvoje zásoby krému potrebuješ zvýšiť na dvojnásobok, lebo studené počasie, nedostatok slnečných lúčov a vrstvy oblečenia majú za dôsledok tvoju vysušenú pokožku. Tá ti, nebodaj, ešte začne praskať a začína začarovaný kruh uzdravovania a opätovného praskania.

Korona vôbec ničomu nepomohla

Keď si sa konečne potešil, že je koniec zimy, začalo sa otepľovať, mohol si chytať vitamín D, ktorý tvojej pokožke mnohokrát prospieva, tak prišla korona. Nosenie rúšok a neustále umývanie rúk ťa vracia zasa naspäť do zimy.

Už keď si si myslel, že si konečne vydýchneš od neustáleho krémovania, tak prišiel vírus, ktorý zasiahol aj do tejto súčasti života. Nehovoriac o dezinfekciách v obchodoch, ktoré ti okamžite rozožierajú kožu, a o strese z celej situácie, o ktorom ani nemusíš tušiť, ale prejavil sa ti na koži.

Nemôžeš si vyberať, aké jedlo budeš mať rád

Jedna vec je prejsť si alergologickými testami a druhá vec je, keď máš kožné problémy z niečoho, na čo nemáš zistenú alergiu. Nastáva situácia, v ktorej ti kožný lekár povie mnohými neznášanú vetu: „Musíte skúšať“ alebo „Odsledujte si, čo vám vadí“. 

Samozrejme, že sú to potraviny a nápoje, ktoré máš najradšej. Väčšina vecí, ktoré sú medzi ľuďmi obľúbené, ako napríklad pivo alebo celkovo alkohol či sladkosti, sú príčinami kožných problémov. Vždy to bude potravina, ktorú máš najradšej.

Žiadna tvoja kozmetika nevonia

Doslova závidíš ľuďom, ktorí si môžu nakupovať rôzne sprchové gély, z ktorých vonia celá kúpeľňa. Taktiež ich stoja trikrát menej ako tie tvoje, ktoré sú bez parfumov, bez akejkoľvek chémie a bez štipky úcty voči tvojej peňaženke.

Akúsi neutrálnu vôňu majú, samozrejme, aj všetky tvoje krémy a zvyšná kozmetika. Ak máš to šťastie, nájdeš si takú, ktorá má prírodné vône a kamaráti sa s tvojou pokožkou. Nehovoriac o parfumoch, ktoré tiež dokážu spôsobovať problémy.

Na krémy míňaš viac ako na jedlo

Na tie krémy a všetku potrebnú kozmetiku si doslova odkázaný. Väčšina z nich býva poriadne mastná, a to sa teraz netýka jej štruktúry, ale ceny. Takže je úplne bežné, že mesačne minieš na krémy a kozmetiku aj štvrť výplaty. Vždy v duchu zaplačeš, keď to nakupuješ, ale nič sa nedá robiť.

Make It Rain Money GIF - Find & Share on GIPHY

Už dávno netušíš, čo je teplá sprcha

Ako človek s citlivou kožou by si sa nemal sprchovať dlho, a už vôbec nie v teplej vode, keďže vysušuje pokožku. Ty sa teda v sprche otužuješ celoročne a už ti to ani nepríde zvláštne. Navyše, ak by si na seba pustil teplú vodu počas toho, ako máš kožnú krízu a vychádzal by si sa, nevydržal by si to ani minútu.

Je úplne normálne zobudiť sa na to, že sa škriabeš

Občas vyzeráš ako človek, ktorý má niekoľko osobností, keď sám sebe nadávaš, aby si sa neškrabal. Je úplne normálne, že sa zobudíš na to, ako sa škriabeš. Vieš, že sa to nemá, bude to horšie, ale ten svrbivý pocit je silnejší ako ty.

Luxus, ktorý si nemôžeš dovoliť

Napríklad sa len tak vybrať na plaváreň či kúpalisko. Dať si vaňu. A sauny už vôbec. Alebo nosiť oblečenie z akýchkoľvek materiálov, používať akúkoľvek aviváž či prací prášok. Aj opaľovanie môže byť niekedy problematické. Na jednej strane ti robí slnko dobre, no občas sa z toho vyhádžeš. Len tak, pre radosť.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.